Kış Hastalıkları Kapıda, Siz Hazır mısınız?

hasta-hastalik-tedavi-saglik-kadin

Kış hastalıkları için zaman geldi. Bu hastalıkları tanıyıp, nasıl önleyebileceğinizi öğrenmeniz önemli…

Kendinizi, ailenizi ve tüm sevdiklerinizi koruyabilmek ve hastalıkları önlemek için yapılması gerekenleri öğrenmek için, bu yazıyı mutlaka okuyun.

Kış hastalıklarına hazır mısınız?

Mikroplar bilinenin aksine soğukta değil sıcakta daha çok üreyerek yaşarlar; soğukta ise ölürler.
Peki, hastalık mikroplarının yaşamasına izin vermeyen soğuk hava, nasıl oluyor da kış hastalıkları ile bizi hasta ediyor?

Bizi hasta eden, soğuk hava değildir; hastalık mikroplarına yayılma ortamı sağlayan sıcak ve kapalı alanlardır.

Soğuk havada salgın durumuna dönüşen kış hastalıkları, genellikle sanılanın tersine, soğuktan değil; soğuk havalarda insanların kapalı alanlarda daha çok bulunmasından kaynaklanır. Soğuk mevsimde kreş, okul, yurt gibi sıcak ortamlarda insanların toplu olarak bulunması, kış hastalıklarının oluşmasına ortam sağlar. Kış hastalıkları, odaların ve diğer kapalı alanların yeterince havalandırılmaması ve daha yakın temasta bulunulması ile ortaya çıkar ve yayılırlar. Hastalığın bulaştığı kişinin bağışıklık sistemi güçlü değilse ve hazırlıksız yakalandıysa, hastalık ortaya çıkar. Yoksa, bu mikropların her bulaştığı kişide kış hastalıkları ortaya çıkmaz.

Kış hastalıklarından korunmak için…

İnsanların solunum yolunda enfeksiyonlara neden olan virüsler ve bakteriler genellikle hava ve dokunma yolu ile bulaşırlar. Bu nedenle, hastalanıp tedaviyi düşünmekten önce hastalanmamayı düşünmek, yani “korunma” çok önemlidir.

Grip aşısı ve gerekli durumlarda zatürre aşısı yaptırmalı, bağışıklık sistemini güçlendirici vitamin ve gıda takviyeleri almalısınız. Ayrıca bol sıvı almalı, dengeli beslenmeli ve dinlenmelisiniz. Ancak tüm bunlara karşın, kış hastalıklarına yakalanırsanız, en kısa zamanda tedavi yolunu seçmelisiniz. Tedavi için de yine vitaminler ve doğal sağlık-destek ürünleri ile gıda takviyeleri, imdadınıza yetişecektir.

Kış hastalıklarından birine yakalandıysanız…

• Diğer insanlarla aynı havayı solumaktan ve özellikle el temasından kaçının.
• Öksürme / aksırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu, kâğıt mendille veya elinizin dış kısmıyla kapatın.
• Bulunduğunuz odayı veya diğer kapalı ortamı, sık sık havalandırın.
• Ellerinizi sık sık, sabun ve bol su ile yıkayın.
• Hasta bir başkasıysa, hasta kişiyle aynı ortamı ve odayı paylaşmayın.
• Hasta kişiyle kesinlikle aynı odada yatmayın.

Grip aşısı yaptırmadan önce bunları bilin!

• Grip aşıları yumurta proteininden elde edilir, bu nedenle eğer yumurtaya alerjiniz varsa aşı yaptırmayın.
• Grip aşılarının genellikle yüzde 40-60 oranında koruyucu olduğunu; grip aşısı yaptırdığınızda kesinlikle grip hastalığına yakalanmayacağınızın garantisi olmadığını unutmayın.
• Grip aşılarından kaynaklı olarak, yüzde 5-15 oranında grip benzeri yan etkiler yaşayabileceğinizi göz ardı etmeyin.
• Ateşli iseniz veya aktif enfeksiyonunuz varsa, kesinlikle aşı olmayın.
• Grip virüsleri her yıl tür değiştirdiği için, bir önceki yılın grip aşısının, sonraki yılda etkili olması olasılığı düşüktür. Bu nedenle, her yıl kış mevsiminde çıkan, o yılın yeni aşısını yaptırın.
• Grip aşıları sanılanın tersine, nezleye karşı da etkili değildir. Grip aşısının bütün kış hastalıkları için koruyucu olduğu şeklinde bir yanılgı vardır. Oysa bu aşılar yalnızca influenza virüsüne (grip) karşı koruyucudur.

Grip hastalığının belirtileri

Kış hastalıkları, genel olarak, solunum yolu enfeksiyonunun türevleridir. Başta grip olmak üzere, solunum yolu enfeksiyonlarında öksürük, ateş ve ağrı, en çok görülen belirtilerdir. Burun tıkanıklığı, hapşırma, baş boğaz ve kulak ağrısı, göz burun ve geniz akıntısı, yutma güçlüğü, öksürük, balgam çıkarma, ses kısıklığı, hırıltılı soluma ve nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı da, grip hastalığının başlıca belirtileridir. Bunların yanısıra iştahsızlık, halsizlik, tüm vücutta kırgınlık, eklemlerde ve tüm bedende ağrı, ateş, göğüs ve sırt ağrısı, bulantı ve kusma gibi sistemik belirtiler de varsa, zaman geçirmeden hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Kış hastalıklarının tedavisi nasıl olur?

Kış hastalıkları ve başta grip olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde asıl amaç; vücut direncini yükselterek, hastalığı en kısa sürede atlatmanızı sağlamaktır. Bu amaçla, vücudu hastalıklara karşı güçlendiren gıdalarla destek ürünleri ve vitaminler kullanılmalıdır.

Halk arasında bu tür kış hastalıkları için bilinçsizce antibiyotik alınması alışkanlığı, ne yazık ki hâlâ sürüyor. Viral enfeksiyonlarla ortaya çıkan kış hastalıklarında antibiyotik alınırsa, vücudun normal florası bozulur ve ardından fırsatçı enfeksiyonlar sizi daha kolay ele geçirebilir. Böylece, antibiyotik kullanarak kendi kendinizi hasta edebilirsiniz.

Doktor tedavisinde genel kural olarak, viral enfeksiyon üzerine bakteriyel enfeksiyon eklenmişse; ancak muayenenin bulgularına göre antibiyotik tedavisine başlanır. Tedavide genel yöntem, vücudu dinlendirmek, vücudun direncini güçlendirici destek gıdalar önermek, hastanın bolca sıvı almasını sağlamak, burnu yıkatmak, burun açıcı damla kullandırmaktır. Nezle ilâcı da verilecekse, kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

______________
Aramalar:
– Kış hastalıkları,
– Kış hastalıkları tedavisi,
– Grip tedavisi,
– Grip nasıl iyileşir,
– Kış hastalıkları nelerdir,
– Grip aşısı yaptırayım mı,
– Soğuk algınlığı nedir
– üşütme hastalıkları

.
İlgili Yazılar: