Mantar Hastalıkları Tatil Yerlerinde Sizi Bekliyor Olabilir

Ayak sağlığı, mantar, egzema

Kaşıntıyla baş gösteren mantar hastalıkları özellikle ayak mantarına karşı bizleri uyaran Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Rukiye Kaymaz, “Aslında tedavisi kolay ama oldukça inatçı bir hastalık” olduğunu belirtiyor.

Ayak mantarı genellikle genç ve erişkin erkeklerde görülen ve çok sık rastlanan bir cilt hastalığıdır. Kadınlarda ve 12 yaş altı çocuklarda görülme oranı çok daha düşüktür. Tedavisi basittir ama çok inatçı ve dirençli bir hastalık olduğu için kolay kolay geçmez. Tedavi edilmezse asla kendiliğinden kaybolmaz.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz ayak mantarıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Mantar Hastalıkları Nasıl Ortaya Çıkar?

Mantar; sıcak, nemli ve havasız ortamda çoğunlukla ayak parmaklarının aralarına yerleşip çoğalır. Kış aylarında çorapların arkasına saklanan mantar, yazın gelmesi ile birlikte hem hastaya kötü görünüm sebebi ile rahatsızlık verir ve hem de çevresinin rahatsızlık duymasına sebep olur.

Tehlike Nereden Gelir?

Birçok insanın çıplak ayakla dolaştığı (üstelik nemli, ıslak bir ortam sağlayan) yerlerde her zaman ayak mantarı kapma olasılığı ve tehlikesi vardır. Örneğin; yüzme havuzları, sauna, hamam veya spor salonlarında özellikle terlik giymeye dikkat etmek gerekir. Yoksa her an mantar olabilirsiniz.

Mantar Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Ayak parmakları arasında kaşıntı ve yanma mantarın ilk belirtisidir. Bir süre sonra aynı bölgedeki deride pul pul görüntü ve acı veren çatlaklar oluşur. Deride kalınlaşma, deri üzerinde minik su kabarcıkları da mantarın belirtisi olabilir. Tedavi edilmediğinde ayak tırnaklarına da bulaşarak tırnakta renk ve şekil değişikliğine de sebep olabilir.

Tedavi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Böyle bir durumda hemen bir cilt hastalıkları uzmanına gidip tedaviye başlamalısınız. Hiçbir şey yapmadan çok uzun süre geçirirseniz, mantar ayaklardan başka bölgelere de sıçrayabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları hemen uygulamalısınız.

Uygun ilacı (bunlar krem veya sprey şeklinde olabilir) aldıktan sonra iki ya da üç hafta süre boyunca hasta bölgeye uygulamalısınız. Tedavinin uygulandığı bölgenin temiz ve kuru olması çok önemlidir. Uygulamayı sürekli ve düzenli yapmalısınız. Çünkü ayak mantarı kolay tedavi edilse de, aslında inatçı bir hastalıktır. Tekrarlayabilir.

ÖNEMLİ UYARILAR!

  • Duştan veya bir sebeple ayaklarınızı ıslattıktan sonra (abdest v.s.) ayak parmaklarınızın arasını iyice kurulayın.
  • Yüzme havuzları ve benzeri yerlerde terlik giymeye özen gösterin.
  • Her gün çorap değiştirin, aynı çorabı birkaç gün üst üste giymeyin.
  • Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Her gün aynı ayakkabıyı giymek hastalığa davetiye çıkaracaktır.
  • Ayak ve parmak aralarını ara sıra incelemek, bu bölgedeki cildi kontrol etmek gerekir.
  • Ailenizin bir ferdinde ayak mantarı varsa bu sizin için de çok yüksek tehlike anlamına gelir. Evde terlikle veya çorapla gezin.
  • Pamuklu gibi emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir.
  • Tedavi için bir dermatoloji uzmanına mutlaka muayene olun.

Mantar Hastalıkları Tatil Yerlerinde Sizi Bekliyor Olabilir ile İlgili Aramalar

Mantar Hastalıkları, mantar, mantar hastalığı, ayak sağlığı, ayak bakımı, …
——————————————-
Mantar Hastalıkları Tatil Yerlerinde Sizi Bekliyor Olabilir sayfamızı, dostlarınızla ve sosyal medyadaki arkadaşlarınızla paylaşın, size teşekkür edecekler ve minnettar kalacaklardır.

Mantar Hastalıkları Tatil Yerlerinde Sizi Bekliyor Olabilir yazımız ve sitemizdeki diğer yazılarımız, herkesin rahatça okuyup anlayabileceği ve kolayca uygulayabileceği bilgilerdir.

Mantar Hastalıkları” Tatil Yerlerinde Sizi Bekliyor Olabilir yazısı veya sitemizdeki diğer yararlı bilgiler içinden herhangi birini okuduktan sonra, izlenim ve düşüncelerinizi de yorum olarak yazının altında paylaşabilirsiniz.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Mantar Hastalıkları Tatil Yerlerinde Sizi Bekliyor Olabilir gibi yararlı bilgileri bilmiyor olabilirsiniz, ama ailece sağlık sitemiz size yardımcı olacaktır.

Mantar Hastalıkları Tatil Yerlerinde Sizi Bekliyor Olabilir yazımızdaki yararlı yiyecekler ve diğer şifalı bitkilerin nasıl hazırlandığını sitemizdeki şifalı bitkiler sayfasından öğrenebilirsiniz.

Mantar Hastalıkları Tatil Yerlerinde Sizi Bekliyor Olabilir ve sitemizdeki diğer sayfaları dolaşırken, mutlu ve ailece sağlıklı yaşamın püf noktalarını da öğrenmiş olursunuz. .

Mantar Hastalıkları

Mantar Hastalıkları Tatil Yerlerinde Sizi Bekliyor Olabilir. Yüzme havuzu, soyunma kabini, hamam, sauna gibi nemli alanlarda nelere dikkat etmelisiniz?

Mantar Hastalıkları yazısının bulunduğu kategoride ve sitemizin diğer kategorilerinde, özellikle çocuklarınız için düşünülmüş çocuk sağlığı ve bebek sağlığı ile ilgili yazıları da bulabilirsiniz.

Mantar Hastalıkları yazısı veya sitemizdeki diğer bilgileri okuduktan sonra, sağlıklı ve mutlu bir aile yaşantısı için yapılması gerekenler hakkında görüşleriniz varsa, bunları bizimle paylaşabilirsiniz.

Mantar Hastalıkları yazımızı beğeneceğinizi ve ailece sağlığınızı korumak ve sürdürmek için ailece sağlık sitemizdeki ilgili diğer yazıları da dikkatlice okuyacağınızı umuyor ve diliyoruz.

Mantar Hastalıkları yazımız ve sitemizde yer alan diğer bilgiler, doğal beslenme, doğal tedavi ve hastalıklardan korunmanın doğal yöntemleri şartlarına mümkün olduğunca uyularak hazırlanmıştır.

Mantar Hastalıkları yazısı ve sitemizdeki diğer sayfaları dolaşırken, mutlu ve ailece sağlıklı yaşamın püf noktalarını da öğrenmiş olursunuz.

Arama: Mantar Hastalıkları, mantar, mantar hastalığı, ayak sağlığı, ayak bakımı,
Mantar Hastalıkları
Mantar Hastalıkları
Mantar Hastalıkları, Mantar Hastalıkları

.
İlgili Yazılar: