Manuel Tedavi Nedir

sırt ağrısı

Manuel tedavi eller kullanılarak yapılan bir fizik tedavi yöntemidir. Maniplasyonda hastalıklı bölgeye ellerle bastırma, germe, döndürme gibi manevralar ve teknikler uygulanır. Uluslararası Manuel Tıp Federasyonu manuel tedavi yöntemini; postural denge içinde kas iskelet sisteminin maksimal ve ağrısız hareketini sağlamak amacıyla manevra ve talimatlar ile hastanın tedavisinde elleri kullanma yöntemi olarak tanımlamaktadır.

Manuel Tedavi Nedir

El ile yapılan tedavi anlamına gelen manuel tedavi yönteminin, çok eski bir geçmişi vardır. Manuel tedavi tarihçesi incelendiğinde köklerinin M.Ö. 400′lere dayandığı, fikirleri modern tıbbın temelini oluşturan Hipokrat tarafından ilk tanımının yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Hatta Hipokrat’ın hastalar üzerinde çeşitli manevraları denediği bilinmektedir. Daha sonra 10. yüzyılda İbn-i Sina traksiyon (çekme) metodu üzerine çalışmalar yapmıştır.

Yüzyıllar boyunca insanlar Orta Avrupa, Meksika, Japonya, Hindistan, Çin, Rusya ve Norveç gibi ülkelerde bel, boyun gibi omurga rahatsızlıkları için çeşitli manuel tedavi uygulamaları yapmışlar, 19. yüzyılda da bu uygulamalar tıp dünyasına girerek geliştirilmiştir.

Manuel tedavi yöntemi, Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde tıp alanında yüzyılı aşkın süredir başarıyla uygulanmaktadır. Bu tedavide amaç, eklemlerdeki kısıtlanmış hareketi (blokaj), postüral denge içinde en yüksek derecede ve ağrısız bir şekilde arttırıp fonksiyonu sağlamak ve beden mekaniğini korumaktır.

Maniplasyon klasik bir tıp tedavisi olup, kişiye özel uygulanır. Manuel tedavi, hastanın anatomik yapısına uygun bastırma, gerdirme ve çekme işlemlerini içerir. Omurga hastalıklarında, özellikle bel fıtığı, boyun fıtığı ve mekanik bel ağrılarında sıklıkla kullanılan ve etkili olan bir yöntemdir.

Maniplasyon, konusunda uzman, bilgili ve bilinçli ellerle yapılmalı ve yaptırılmalıdır. Manuel tedavinin etkin ve güvenli uygulanabilmesi için lokomotor sistemin anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak detaylı değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle manuel tedavi, maniplasyon teknikleri, endikasyonları ve kontrendikasyonları açısından özel eğitim almış tıp doktoru ve fizyoterapi uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Uzman olmayan kişiler uygulamaya kalkıştığında hastada geri dönüşü olmayan ciddi komplikasyonlar görülebilir.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ve Tabipler Odası’nın tedavi hizmetleri listesinde yıllardır bulunan manuel tedavi, bunu bilen ve uygulayan uzman doktor sayısının az olması nedeniyle ülkemizde henüz çok yaygınlaşmamış olsa da, uzman doktor ve fizyoterapistlerin bulunduğu bazı hastanelerimizde uygulanmaktadır.

Omurga kilitlenmeleri, bel ve boyun fıtıkları, şiddetli boyun spazmları (tortikolis), kalçalardaki sağrı (sakroiliak sendrom) ve leğen kemikleri arasındaki eklemlerin kilitlenmelerinde, kontraktürlerde, migren ve gerilim tipi baş ağrılarında ve bazı iç organ rahatsızlıklarında manuel tedavi yöntemi çok başarılı sonuçlar vermektedir. Bel ve boyun fıtıklarında manuel tedavi başarı oranı % 98’dir.

Manuel terapi diğer bir deyişle maniplasyon; genellikle hafif vakalarda 2-4 seans, orta şiddette vakalarda 5-6, ileri vakalarla ise 8-10 seans uygulandığında çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bazı kronik vakalarda seans sayısı 20’ye kadar çıkabilir.

Şimdi gelelim, manuel tedavinin avantajlarına…

Manuel Tedavi Avantajları

 • Manuel tedavi uygulamasında kanıta dayalı tıbbi ve klinik bilgiler kullanılır.
 • Hasta diğer tedavilere kıyasla daha kısa sürede iyileşir.
 • Sorunlu bölgeye doğrudan uygulamalar yapıldığı için hızlı ve etkili sonuç alınır.
 • Bazen tek seansta bile ağrının büyük kısmı giderilerek rahatlama sağlanabilir.
 • Kişide bulunabilen yüksek tansiyon, kalp ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar diğer tedavilerin yapılmasında sorun yaratırken, bu hastalarda manuel tedavi rahatlıkla uygulanabilir.
 • Herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmez tamamen doğaldır.
 • Hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Başarı oranı çok yüksektir.

Manuel Tedavi Uygulanan Hastalıklar

 • Bel rahatsızlıkları; bel fıtığı, faset eklem blokajları, kanal daralması, bel kayması
 • Boyun rahatsızlıkları; boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, faset eklem problemleri, boyunla ilişkin baş ağrısı
 • Omuz problemleri; Kas yırtılması, Donuk omuz, İmpingement (sıkışma) sendromu
 • Dirsek problemleri; Ekstansör tendinit (Tenisçi dirseği), Fleksör tendinit (golfçü dirseği), ulnar sinir tuzak nöropatisi
 • El bileği problemleri; Karpal tünel sendromu, Dequervain tenosinoviti, dupuytren kontraktürü
 • Kalça problemleri; Kalça çıkığı, Priformis sendromu, Koksartroz, Kalça protezi sonrası
 • Diz rahatsızlıkları; Menisküs yırtıkları, ön-yan-arka çapraz bağ yırtıkları, diz protezi sonrası rehabilitasyon, kondormalazi patella, genu varum – valgum – rekurvatum problemleri
 • Ayak bileği rahatsızlıkları; topuk dikeni, halluks valgus, tarsal tünel sendromu, morton sendromu-nöroması
 • Kırık sonrası rehabilitasyon; Özel limitasyon açma teknikleri

Gelişmiş ülkelerde çoğunlukla ortopedik rehabilitasyon ve sporcu rehabilitasyonu alanlarında kullanılan manuel terapi, nörolojik rehabilitasyonda da fonksiyonların geliştirilmesinde tedavinin etkisini arttırır.

Manuel Tedavi Uygulanamayan Hastalıklar

Kırıklarda, eklemlerin romatizmal hastalıklarında, eklem iltihaplanmalarında ve ilerlemiş kemik erimesi (Osteoporoz) olan hastalarda manuel terapi uygulanmaz. Kan sulandırıcı ilaçlar (Aspirin, coumadin vb.) kullanan hastalarda da zorunlu olmadıkça uygulanmamalıdır. Yaşlı hastalarda ise; manuel terapinin çok dikkatli uygulanması gerekir.

————————————-

Manuel TedaviUYARI: Manuel tedavi, masaj ve alternatif tıp ile karıştırılmamalıdır. Tıp doktorları veya fizyoterapistler tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Özellikle eklemleri fizyolojik sınırlarına kadar çalıştırma işlemi olup, tıbbi bir müdahaledir.

Masaj ise; deri, kaslar, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik olarak uyarılması sonucu uygulama bölgesinde kan dolaşımını artırmaya ve kasılan adale sisteminde rahatlamayı sağlamaya, ağrıları azaltmaya, belirli bölgelere yapılan basılar sonucunda rahatlamayı sağlayan bazı hormonları artırmaya yönelik bir işlemdir.

Masaj; masör belgesi alan kişiler tarafından uygulanabilir. Masör belgesi ilkokul mezunu olan, 18 yaşını bitirmiş, yetenekli ve istekli olan herkes tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı kontrol ve izni ile düzenlenen birkaç aylık kurslar sonucunda alınabilen bir belgedir.

Bu nedenle; masör belgesi olan kişilerin tıbbi tedavi yapmaya yönelik ehliyet, bilgi ve becerilerinin bulunmadığının, yaptıkları yanlış uygulamadan tıbbi olarak sorumlu olmayacaklarının özellikle bilinmesi gerekir.

İnsan anatomisini ve fizyolojisini bilmeyen ehliyetsiz kişilere, bel ve boyun problemlerini çözmek için başvurmamalısınız. Her hasta ve hastalık hekimce değerlendirilmeli, teşhis ve tedavi edilmelidir. Manuel tedavi kesinlikle uzman doktorların uygulayabileceği bir tedavidir.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, manuel terapi, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: