■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Melatonin Nedir, Neden Önemlidir?

Yazının Tam Başlığı: Melatonin Nedir, Neden Önemlidir?

Melatonin Nedir?

Melatonin beyindeki hipotalamus bezi tarafından saat 23:00 ile 05:00 arası karanlıkta ve vücut uykudayken salgılanan bir hormondur.

Melatonin hormonu, hücrelerimizi yenileyerek, bağışıklık sistemimizi güçlendirici etki yapar. Bu bağışıklık sistemini güçlendirici etkiyi de vücudumuzun biyolojik saatini dengeleyip, koruyarak sağlar. Melatonin hormonunun yeterince salgılanamaması vücudumuzun biyolojik saat dengesinin bozulmasına yol açar. Bu olaya tıp dilinde “Jet-lag sendromu” denir.

Melatonin Neden Önemlidir?

Her ne kadar Jet-lag “uçakla yapılan (özellikle doğu-batı veya batı-doğu yönünde 5’ten fazla zaman dilimi geçilerek) uzun yolculuktan sonra, zaman farklılığından dolayı ortaya çıkan rahatsızlık” diye tanımlanıyorsa da; uzun süre uykusuz kalıp, ertesi gün yine yoğun tempoda işe başlamak ve gün içinde dalgalı seyirde yaşam temposuna ayak uydurmaya çalışmak, hatta uzun süre uykusuz araba kullanmak da yine biyolojik saatimizin dengesini bozarak Jet-lag sendromu meydana getirebiliyor.

İşte bu biyolojik saati dengeleyen de melatonin hormonudur. Özellikle, pilotlar ve sürekli yolculuk yapmak zorunda kalanlar, vücut saatini dengeleyen bu hormonu güçlendirmek için dış takviye yaparlar.

Jet-lag sendromu denilen “biyolojik saat bozukluğu” olayının nedeni yukarıda da belirttiğimiz gibi melatonin hormonunun yeterince salgılanmamasıdır. Bu hormon karanlıkta ve vücut uykuda iken salgılanır. Uzun süren yolculuklarda ya da uykusuz geçirilen birkaç günde melatonin salgısı yavaşlayınca da sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Melatonin, vücut için o kadar gerekli bir hormondur ki, diğer antioksidanların etkilerini güçlendirir ve kanserli hücrelere karşı doğal koruma sağlar. Üreme sistemi sorunlarından tutun da korku, endişe, uykusuzluk, zihin karmaşası, kan basıncında değişiklik, adet düzensizliği, bulantı, vücut direncinde azalma, kabızlık, yorgunluk ve isteksizlik gibi pek çok durumun başlıca nedeni vücuttaki melatonin eksikliğidir.

Ayrıca, melatonin yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı anti-aging madde olarak üzerinde önemle durulan bir hormondur.

melatonin

.

Melatonin, beyindeki hipotalamus bezi tarafından yalnızca geceleri ve karanlıkta salgılanır. Yapılan araştırmalar melatonin hormonunun kanseri önleyici etkileri ve hücresel hasarın onarımında çok önemli rolü olduğunu göstermiştir. Ayrıca; bağışıklık sistemini destekleyici etkileri de olduğu zaten bilinmektedir.

Dünya çapında yapılan hayvan deneyleri melatonin hormonunun kanseri önleme ile doğrudan ilişkisi olduğunu gösteriyor. Körlerin daha az kansere yakalanması da bunun bir göstergesidir.

Melatonin tabletleri Amerika ve Avrupa’da Jet-lag Sendromu ve kanser için takviye olarak kullanıldığı halde, henüz Türkiye’de melatonin kullanımı yaygınlaşmadı.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Melatonin Nedir, Neden Önemlidir? - -


sitemap -- sitemap

banner