Melatonin Nedir, Neden Önemlidir?

Melatonin Nedir?

Melatonin beyindeki hipotalamus bezi tarafından saat 23:00 ile 05:00 arası karanlıkta ve vücut uykudayken salgılanan bir hormondur.

Melatonin hormonu, hücrelerimizi yenileyerek, bağışıklık sistemimizi güçlendirici etki yapar. Bu bağışıklık sistemini güçlendirici etkiyi de vücudumuzun biyolojik saatini dengeleyip, koruyarak sağlar. Melatonin hormonunun yeterince salgılanamaması vücudumuzun biyolojik saat dengesinin bozulmasına yol açar. Bu olaya tıp dilinde “Jet-lag sendromu” denir.

Melatonin Neden Önemlidir?

Her ne kadar Jet-lag “uçakla yapılan (özellikle doğu-batı veya batı-doğu yönünde 5’ten fazla zaman dilimi geçilerek) uzun yolculuktan sonra, zaman farklılığından dolayı ortaya çıkan rahatsızlık” diye tanımlanıyorsa da; uzun süre uykusuz kalıp, ertesi gün yine yoğun tempoda işe başlamak ve gün içinde dalgalı seyirde yaşam temposuna ayak uydurmaya çalışmak, hatta uzun süre uykusuz araba kullanmak da yine biyolojik saatimizin dengesini bozarak Jet-lag sendromu meydana getirebiliyor.

İşte bu biyolojik saati dengeleyen de melatonin hormonudur. Özellikle, pilotlar ve sürekli yolculuk yapmak zorunda kalanlar, vücut saatini dengeleyen bu hormonu güçlendirmek için dış takviye yaparlar.

Jet-lag sendromu denilen “biyolojik saat bozukluğu” olayının nedeni yukarıda da belirttiğimiz gibi melatonin hormonunun yeterince salgılanmamasıdır. Bu hormon karanlıkta ve vücut uykuda iken salgılanır. Uzun süren yolculuklarda ya da uykusuz geçirilen birkaç günde melatonin salgısı yavaşlayınca da sorunlar ortaya çıkmaya başlar.

Melatonin, vücut için o kadar gerekli bir hormondur ki, diğer antioksidanların etkilerini güçlendirir ve kanserli hücrelere karşı doğal koruma sağlar. Üreme sistemi sorunlarından tutun da korku, endişe, uykusuzluk, zihin karmaşası, kan basıncında değişiklik, adet düzensizliği, bulantı, vücut direncinde azalma, kabızlık, yorgunluk ve isteksizlik gibi pek çok durumun başlıca nedeni vücuttaki melatonin eksikliğidir.

Ayrıca, melatonin yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı anti-aging madde olarak üzerinde önemle durulan bir hormondur.

melatonin

.

Melatonin, beyindeki hipotalamus bezi tarafından yalnızca geceleri ve karanlıkta salgılanır. Yapılan araştırmalar melatonin hormonunun kanseri önleyici etkileri ve hücresel hasarın onarımında çok önemli rolü olduğunu göstermiştir. Ayrıca; bağışıklık sistemini destekleyici etkileri de olduğu zaten bilinmektedir.

Dünya çapında yapılan hayvan deneyleri melatonin hormonunun kanseri önleme ile doğrudan ilişkisi olduğunu gösteriyor. Körlerin daha az kansere yakalanması da bunun bir göstergesidir.

Melatonin tabletleri Amerika ve Avrupa’da Jet-lag Sendromu ve kanser için takviye olarak kullanıldığı halde, henüz Türkiye’de melatonin kullanımı yaygınlaşmadı.

.