Mide Ağrısı ve Reflü

Mide bulanması, karın ağrısı

Mide Ağrısı ve Reflü

Mide ağrısı nedir, neden olur, tedavisi nasıldır? Reflü nedir? Reflü nasıl tedavi edilir? Mide ağrısı ile reflü arasında nasıl bir ilişki var?

Reflü son zamanların yaygın hastalıklarından biridir. Günümüzde mide ağrısı ve reflü doktora başvurma nedenlerinin başında gelir.

Reflü rahatsızlığı, temelde mideden değil, diyafram ve yemek borusundaki sorunlardan kaynaklanan bir hastalıktır.

Bununla birlikte, reflü hastalarının çok sık yakınarak dile getirdikleri sorun mide ağrısıdır.

Reflü hastalığında mide ağrısı şikayetinin 3 temel nedeni vardır:

1. Reflü mekanik kökenliyse, mide ağrısı hissi yaşanabilir. Mekanik kökenli reflü rahatsızlığında yaşanan mide ağrısı, mide fıtığından kaynaklanır. Mide fıtığı ise; diyaframda değişik boyutlarda açılma ya da yırtılma sonucu oluşur.

Özellikle yemekten sonra, midenin bir kısmının fıtık bölgesinde sıkışması, midenin görevini tam yapamaması, mide ağrısı olarak algılanır. Bu şekilde oluşan mide ağrısı çarpıntı ve nefes yetmezliği hissinin yaşanmasına da neden olabilir.

2. Reflüden kaynaklanan yemek borusu deformasyonu ve yangısal tepki, çoğunlukla hemen yemek borusu ile midenin birleştiği yerde olduğu için bu yangı mide ağrısı olarak algılanabilir.

3. Reflü belirtileri ve mide ağrısı yakınması olan birçok hastada çoğu kez gastrit veya ülser ya da her ikisi birden olabileceğinden de şüphelenilmelidir.

Bu durumda mide ağrısının kökenini tam olarak tanımlamak için mutlaka gastroskopi yapılmalıdır.

Mide Ağrısı ve Reflü İle İlgili Aramalar

mide ağrısı reflü mü oldum, midemde reflü, reflüde mide ağrısı olur mu, reflü belirtileri nelerdir, reflü nedir, reflü ve karın ağrısı, reflüde ağrı nasıl olur…
————————–
Mide Ağrısı ve Reflü sayfamızı, sosyal medyadaki arkadaşlarınızla paylaşın, size teşekkür edeceklerdir.

Mide Ağrısı ve Reflü ve sitemizdeki diğer yazılarımız, herkesin rahatça okuyup anlayabileceği ve kolayca yararlanabileceği bilgiler içerir.

Mide Ağrısı ve Reflü” yazısı ile ilgili izlenim ve düşüncelerinizi yorum olarak yazının altında paylaşabilirsiniz.

Mide Ağrısı ve Reflü
Mide Ağrısı ve Reflü yazımızı okuduktan sonra, sağlığınız için bu yararlı sağlık bilgilerini kullanmanızı, kendi sağlığınız ve aile bireylerinizin sağlığı için bu sağlık bilgileri arşivinden yararlanmanızı dileriz.

.
İlgili Yazılar: