Mide Bulantısı ve Reflü İlişkisi

Mide bulanması, karın ağrısı

Mide Bulantısı ve Reflü İlişkisi hakkındaki bu kısa yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Mide bulantısının reflüde görülmesi hakkında bilgiler…

Mide bulantısı nedir, nasıl iyileşir, mide bulantısında ne yapılmalı? Mide bulantısı ile reflü arasında nasıl bir bağlantı vardır? Reflü nedir? Mide bulantısı ile ilişkisi nedir? Reflü hastalığında mide bulantısı neden olur?

Mide Bulantısı ve Reflü

Birçok hastalığın ilk belirtisi mide bulantısı olabilmektedir. Bu mide bulantısı, doğrudan mideyle ilişkili gastrit, reflü ve mide fıtığı gibi sorunların habercisi olabilir.

Mide bulantısının öncelikle mide hastalıklarının habercisi olup olmaması açısından tetkiki yapılır. Mide ya da yemek borusunda sorun yoksa, sonrasında başka hastalıkların habercisi olabileceği düşünülerek farklı tahlil ve tetkikler yapılır. Çünkü, mide bulantısı, kulak burun boğaz hastalıkları, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, nörolojik hastalıklar ve ürolojik enfeksiyonlar gibi birçok hastalıkla da bağlantılı olabilir. Hekim tarafından sırasıyla uygun görülen tahliller istenir ve tahlil sonuçlarına göre hastalık tanısı konulur.

Reflü sorununda karşılaşılan mide bulantısı birkaç nedenle oluşmaktadır.

Mide kapak mekanizmasındaki yapısal bir sorundan dolayı reflü oluşuyorsa, özellikle yemek sonrasında mide içeriğinin öne eğilme, ıkınma gibi mide içi basıncı arttırıcı hareketler sonrasında yemek borusuna çıkması bulantı ve öğürme yaratabilir.

Reflü sorununu uzun süredir yaşayan hastalarda, yemek borusu hücrelerinin uzun süre boyunca asit ve alkali (safralı) sıvıyla tahriş olması sonucunda aşırı duyarlılık (hipersensibilite) oluşur.

Bazen yemek sonrası çoğu insanda yaşanabilecek, hastalık boyutunda olmayan küçük reflü atakları, reflü sorununu çok uzun zamandan beri yaşayan kişilerde hem yanma, hem de mide bulantısı şeklinde algılanabilir.

Bir çok kişide gece boyunca uyku sırasında devam eden reflünün, ağızda bıraktığı acı tat ve yemek borusu hasarı, özellikle sabahları mide bulantısını tetikleyebilmektedir.

————–

Mide Bulantısı ve Reflü İle İlgili Aramalar

reflü mü oldum, midem bulanıyor, reflü hastalığı nasıldır, reflü belirtileri nelerdir, reflü nedir, reflü mide bulantısı yapar mı, reflü nasıl oluşur, reflünün belirtileri, mide bulantısı reflü belirtisi, reflü tedavisi…
————–
Mide Bulantısı ve Reflü İlişkisi sayfamızı şimdi paylaşın. Mide Bulantısı ve Reflü İlişkisi ve sitemizdeki diğer yazılarımız, herkesçe rahatça okuyup anlayabilece bilgiler sağlar. “Mide Bulantısı ve Reflü İlişkisi” yazısı veya sitemizdeki diğer sağlık yazıları ile ilgili izlenim ve düşüncelerinizi yorum olarak yazının altında paylaşabilirsiniz.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, reflü mide bulantısı yaparmı, reflü mide bulantısı, reflü bulantı yaparmı, reflü mide bulantısı yapar mı, reflü mide bulantısı nasıl geçer, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: