■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Mide Fıtığı Nedir?

Yazının Tam Başlığı: Mide Fıtığı Nedir?
Mide fıtığı

Mide Fıtığı Nedir?

Mide fıtığı nedir, anatomik nedenlerden dolayı midenin üstten yemek borusuna doğru sarkması olarak tanımlanır ve midenin üst tarafındaki kasların gevşemesi sonucu oluşur.

50 yaşını geçmiş bireylerin %65’inde mide fıtığı görülebilir. Mide fıtığı bazı insanlarda her hangi bir rahatsızlığa neden olmasa da bazı kişilerde reflüye yol açabilir.

Reflü görülen kişilerin neredeyse %40’ında mide fıtığı problemi de vardır. Mide fıtığına uygulanan cerrahi müdahale sonucu rahatsızlık neredeyse tam olarak yok edilebilir.

Mide fıtığı günlük yaşantıyı zorlaştıran ya da hayati risk taşıyan bir hastalık değildir. Ancak reflüye neden olması, kişide şikayetlerin artması veya fıtığın büyük olması kişi de sıkıntı yaratabilir. Bu gibi durumlarda mide fıtığının kontrol altına alınması ve gerekiyorsa da cerrahi müdahale uygulanması söz konusudur.

Mide Fıtığı Nedenleri

Karın içinde artan basınç mide fıtığına yol açan en yaygın nedendir. Karın içinde oluşan basınç, mide bulantısı, kusma, uzun süre devam eden öksürük, bağırsakların aşırı hareketli olması, stres, ağır yük kaldırma gibi birçok nedenden dolayı artış gösterebilir. Gebelik, aşırı kilo yine mide fıtığı için neden olabilir.

Mide Fıtığı Belirtileri Ve Tanısı

Küçük çaptaki mide fıtıkları kişide herhangi bir şikayete yol açmaz. Daha büyük ve orta boyda mide fıtıklarında ise göğüs kemiğinin altında yanma, ağız içine acı su ve tüketilen besinlerin artıklarının gelmesi, boğaza kadar ulaşan ağrı, uykudan uyandıracak kadar şiddetli öksürük, boğazın gıcıklanması, boğulacak gibi hissetme gibi şikayetler açığa çıkabilir. Mide fıtığı endoskopi yöntemi ile rahatlıkla teşhis edilebilen bir hastalıktır.

Mide Fıtığı Tedavisi

Mide fıtığı çok ileri boyutlarda ise ve diyaframda büyük bir yırtık oluşmuşsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Mide fıtığı küçük çapta ise bir çok kişide herhangi bir yakınmaya yol açmayabilir, bu nedenle tedaviye de gerek duyulmaz. Bazı kişiler de ise mide yanması, gaz, boğaz yanması, ses kısılması gibi şikayetler oluşabilir.

Bu gibi sorunlarda hastalığın tanısı aşamasında, mide girişini kontrol altında tutan kasın fonksiyonlarını yitirdiği fark edilirse, yemek borusunda ciddi hasarlar oluşmuşsa, fıtığın boyutu çok büyük ise ve boğulma riski varsa sorunu gidermek için cerrahi operasyona başvurulur.

Cerrahi müdahale ile fıtıklaşarak göğüs boşluğuna kadar yayılan mide, olması gereken yere çekilir ve tekrar taşmayı önleyecek bariyerler oluşturulur. Günümüzde bu tür mide fıtığı ameliyatlarında Laporoskopi tekniği ile hastaya büyük bir kesi açmadan ameliyatın konforlu bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmaktadır.

Fıtık Nedir?
—————-

Mide Fıtığı

Mide Fıtığı Nedir? İle İlgili Aramalar

mide fıtığı belirtileri, mide fıtığı, mide, mide fıtığı belirtisi, mide fıtığı çeşitleri, fıtık tedavisi, mide fıtığı belirtileri, mide hastalıkları, fıtık belirtisi, fıtık tedavileri, Mide Fıtığı, fıtık nedir, fıtık, fıtık belirtileri, fıtık çeşitleri, fıtık tedavisi, hastalıklar, belirtiler
————-

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, mide fıtığı bitkisel tedavi, mide fıtığı bitkisel tedavi ibrahim saraçoğlu, ibrahim saraçoğlu mide fıtığı kürü, mide fitigi ibrahim saraçoğlu, mide fıtığı bitkisel tedavi ahmet maranki, ibrahim saraçoğlu mide fıtığı, maaghernia, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Mide Fıtığı Nedir? - -


sitemap -- sitemap

banner