Mide Kanseri ve Reflü

Mide bulanması, karın ağrısı

Mide Kanseri ve Reflü

Mide kanseri ile reflü arasında ilikşi var mı? Reflü mide kanserine neden olur mu?

İnsanların çoğunda, reflünün bir adım sonrası mide kanseridir, şeklinde bir düşünce vardır. Oysa, toplumdaki yaygın kanının tersine, reflü ve mide kanseri arasında nedensel bir ilişki yoktur.

Kronik reflünün neden olduğu hücresel değişimler (İntestinal Metaplazi – Barrett Ösafagus) zamanında ve kalıcı şekilde tedavi edilmediği takdirde, yemek borusu kanseri riskini arttırır. Bu risk hücresel değişimin görülmediği kronik reflüde normalin 40 katı, Barrett Ösafagus oluştuğunda ise normalin yaklaşık 120 katıdır.

Reflü hastalarının kronik dönemde yüzde 10 ile yüzde 20’sinde Barrett Ösafagus oluştuğu gözlenmiştir. Takiplerde ise yemek borusu kanseri oluşma riski yıl boyunca yüzde 0,5’lik bir orana sahiptir.

Mide kanseri riskini arttıran nedenler içinde kronik Helicobakter Pylori enfeksiyonu öne çıkmaktadır.

Ancak Helicobakter Pylori enfeksiyonu çoğu kez midede asit salgılanmasını azalttığından, genellikle reflü yakınmalarının azalmasına yol açar.

Mide Kanseri ve Reflü

Mide Kanseri ve Reflü İle İlgili Aramalar

mide kanseri reflüden olur mu, midemde reflü kansere döner mi, reflüde mide kanseri olur mu, reflü belirtileri nelerdir, reflü nedir, reflü ve mide kanseri, reflüde ağrı nasıl olur…
——————-
Mide Kanseri ve Reflü sayfamızı, dostlarınızla paylaşın,
Mide Kanseri ve Reflü ve yazımız, herkesin rahatça okuyup anlayabileceği bilgiler içerir. “Mide Kanseri ve Reflü” yazısı ile ilgili izlenim ve düşüncelerinizi yazının altında paylaşabilirsiniz.

.
İlgili Yazılar: