■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Mide Ülseri Belirtileri – 2

Yazının Tam Başlığı: Mide Ülseri Belirtileri – 2
Mide bulanması, karın ağrısı

Mide Ülseri Belirtileri

Mide ülseri nedir? Mide ülseri nerede olur? Mide ülseri neden olur? Mide ülseri belirtileri nelerdir? Ülserde mide ağrısı neden olur? Yazımızda bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Sindirim kanalının mide özsuyu ile temas eden kısmında oluşan yaraya ülser denir. Mide ülseri, yemek borusu ile midenin birleşme bölgesinde ya da midede ve mideden hemen sonraki onikiparmak bağırsağında görülebilir.

Onikiparmak barsağı ülseri en sık rastlanan türdür. Özellikle son yıllarda ağrı kesici ilaçların yaygın olarak kullanımına bağlı olarak mide ülseri sıklığı da artış göstermektedir.

Dünyada tüm nüfusun yüzde 5 ile 10’luk dilimi arasındaki kesiminin hayatlarının bir döneminde ülser gelişmektedir.

Ülser sık görülen bir hastalık olmasına karşın sık bir ölüm nedeni değildir. Cinsiyete göre görülme oranına bakıldığında; erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha fazladır.

Ülser oluşumuna neden olan birden çok etken vardır. En önemli etken; mide özsuyu ve içerdiği maddelerdeki (asit-pepsin) artışın mide duvarına zarar vermesidir.

Bununla birlikte; asit-pepsin artışına karşı mideyi koruyan (mukus, PG) bileşimlerin azalması da mide duvarını asidin etkisine karşı savunmasız bırakarak ülsere neden olabilir.

Mide ülseri oluşumuna yol açan dış etkenler de vardır. Bu etkenlerden en sık rastlanılanları içinde; helikobakter pilori infeksiyonu, sigara kullanımı, ağrı kesici ilaç kullanımı, genetik yatkınlık ve stres sayılabilir.

Helikobakter pilori son yıllarda, ülser oluşumunda çok etkili olduğu kanıtlanmış bir bakteri türüdür. Helikobakter pilori bakterisinin mideden uzaklaştırılmasına yönelik uygulanan ilaç tedavileri hem ülser hastalığının iyileşmesini hızlandırır, hem de tekrarlanmasını büyük ölçüde engeller.

Mide ülserinin en sık görülen belirtisi mide ağrısıdır. Bu mide ağrısı, yanma ve tırmalanma şeklinde olabilir. Hastaların çok büyük bir kesiminde ağrı görülür.

Bunun yanı sıra iştahsızlık, bulantı, kusma, şişkinlik ve erken doyma hissi de mide ülseri belirtisi olabilir.

Ülser hastalığında özellikle tedaviye gereken önem verilmediğinde dört ana komplikasyon gelişmesi riski vardır. Bunlar ülserin kanaması, midenin delinmesi, mide çıkışını daraltması ve karın içindeki diğer organlara yapışmasıdır.

Mide Ülseri Belirtileri

Mide Ülseri Belirtileri – 2 İle İlgili Aramalar

mide Ülseri belirtileri, mide ülseri, ülser, peptik ülser, mide ülseri belirtisi, gastric ülser, ülser çeşitleri, ülser tedavisi, ülser belirtileri, hastalıklar, ülser belirtisi, ülser tedavileri
————–


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Mide Ülseri Belirtileri – 2 - -


sitemap -- sitemap

banner