Mide Ülseri Belirtileri – 2

Mide bulanması, karın ağrısı

Mide Ülseri Belirtileri

Mide ülseri nedir? Mide ülseri nerede olur? Mide ülseri neden olur? Mide ülseri belirtileri nelerdir? Ülserde mide ağrısı neden olur? Yazımızda bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Sindirim kanalının mide özsuyu ile temas eden kısmında oluşan yaraya ülser denir. Mide ülseri, yemek borusu ile midenin birleşme bölgesinde ya da midede ve mideden hemen sonraki onikiparmak bağırsağında görülebilir.

Onikiparmak barsağı ülseri en sık rastlanan türdür. Özellikle son yıllarda ağrı kesici ilaçların yaygın olarak kullanımına bağlı olarak mide ülseri sıklığı da artış göstermektedir.

Dünyada tüm nüfusun yüzde 5 ile 10’luk dilimi arasındaki kesiminin hayatlarının bir döneminde ülser gelişmektedir.

Ülser sık görülen bir hastalık olmasına karşın sık bir ölüm nedeni değildir. Cinsiyete göre görülme oranına bakıldığında; erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha fazladır.

Ülser oluşumuna neden olan birden çok etken vardır. En önemli etken; mide özsuyu ve içerdiği maddelerdeki (asit-pepsin) artışın mide duvarına zarar vermesidir.

Bununla birlikte; asit-pepsin artışına karşı mideyi koruyan (mukus, PG) bileşimlerin azalması da mide duvarını asidin etkisine karşı savunmasız bırakarak ülsere neden olabilir.

Mide ülseri oluşumuna yol açan dış etkenler de vardır. Bu etkenlerden en sık rastlanılanları içinde; helikobakter pilori infeksiyonu, sigara kullanımı, ağrı kesici ilaç kullanımı, genetik yatkınlık ve stres sayılabilir.

Helikobakter pilori son yıllarda, ülser oluşumunda çok etkili olduğu kanıtlanmış bir bakteri türüdür. Helikobakter pilori bakterisinin mideden uzaklaştırılmasına yönelik uygulanan ilaç tedavileri hem ülser hastalığının iyileşmesini hızlandırır, hem de tekrarlanmasını büyük ölçüde engeller.

Mide ülserinin en sık görülen belirtisi mide ağrısıdır. Bu mide ağrısı, yanma ve tırmalanma şeklinde olabilir. Hastaların çok büyük bir kesiminde ağrı görülür.

Bunun yanı sıra iştahsızlık, bulantı, kusma, şişkinlik ve erken doyma hissi de mide ülseri belirtisi olabilir.

Ülser hastalığında özellikle tedaviye gereken önem verilmediğinde dört ana komplikasyon gelişmesi riski vardır. Bunlar ülserin kanaması, midenin delinmesi, mide çıkışını daraltması ve karın içindeki diğer organlara yapışmasıdır.

Mide Ülseri Belirtileri

Mide Ülseri Belirtileri – 2 İle İlgili Aramalar

mide Ülseri belirtileri, mide ülseri, ülser, peptik ülser, mide ülseri belirtisi, gastric ülser, ülser çeşitleri, ülser tedavisi, ülser belirtileri, hastalıklar, ülser belirtisi, ülser tedavileri
————–

.
İlgili Yazılar: