Mide Ülseri Belirtileri

Mide bulanması, karın ağrısı

Mide Ülseri Belirtileri hakkında kısaca bilgilendiren bir yazı… Mide ülseri hakkında daha geniş bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz.

Mide ülseri gelişme aşamaları… Mide ülserinin belirtileri nelerdir?

Mide Ülseri Belirtileri

Rahatsızlık öncelikle midede ekşime ve ağırlık hissiyle ortaya çıkar. Zamanla ağızda ekşi bir tat yaratır ve hastanın tat alma hissi duyarlılığını kaybeder.

Hastanın dili koyu renge bürünür ve karnın üst bölümünde tahammülü güç kemirici bir ağrı oluşur. Bu belirtiler görüldüğü halde tedavi için, doktora gidilmezse, bu durumlarda hastalar her yemek sonrasında daha da fazla ağrılar yaşamak zorunda kalacaktır.

Ardından, hastalığın ilerlemesi aşamasında hastada baş dönmeleri ve aşırı terleme şikayetleri görülür. Daha ileri aşamada hastada kusmayla birlikte, ağızdan ve anüsten kan gelmesi beklenen belirtiler arasındadır.

Bazı kişilerde iştahsızlık ve kilo kaybı yaşanan belirtiler arasında sayılabilir. Sayılan tüm bu belirtiler hastalığın çok ilerlediğini ve acil olarak tedavi edilmesi gerektiğini göstermektedir.

Mide ülserinin teşhisi nasıl yapılır?

Mide ülseri hastalığı ultrason ve fiziki muayene ile teşhis edilemeyen bir hastalıktır. Mide ülseri belirtilerinin görülmesi durumunda teşhis için hastalara radyolojik muayeneler ve endoskopi yapılması gerekir.

Hastaya baryum içirilerek, midenin içinin gözlemlendiği mide grafisinin çekilmesi gerekir.

Mide ülserinde kesin teşhis radyolojik ve endoskopik inceleme ile konulabilir.

Radyolojik inceleme (mide filmi) kolay uygulanan ve maliyeti ucuz sayılabilecek bir yöntemdir. Ama radyolojik inceleme yöntemi uygulanan hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ülser olduğu halde tespit edilemeyip, görülemeyebilir. Yani radyolojik inceleme yöntemi mide ülseri teşhisinde tek başına yeterli olmayabilir.

Endoskopi yöntemi; ağızdan ucunda kamera olan bir hortum sokularak mide ve onikiparmak bağırsağının görülmesidir. Endoskopik yöntem hastalığın tanı değeri çok daha yüksek olan bir yöntemdir. Ayrıca bu endoskopik yöntem sırasında mideden ve yaralı bölgeden biyopsi (parça) alma olanağı da vardır.

Mide Ülseri Belirtileri Bu iki yöntemden hangi yöntemin ilk olarak tercih edileceğini hekim belirlerken, hastaya ya da tetkiklerin maliyetine göre karar verebilir.

Mide Ülseri Belirtileri İle İlgili Aramalar

mide Ülseri belirtileri, mide ülseri, ülser, peptik ülser, mide ülseri belirtisi, gastric ülser, ülser çeşitleri, ülser tedavisi, ülser belirtileri, hastalıklar, ülser belirtisi, ülser tedavileri
——————-

.
İlgili Yazılar: