Migren Nedir?

Migren Nedir? Migren tedavisi

Migren Nedir?

Migren, bir çeşit baş ağrısıdır. Halk arasında yarım baş ağrısı diye tanımlanan migren, insanların, binlerce yıldır yakındıkları bir rahatsızlıktır. Migren, ilk kez günümüzden 3000 yıl önce Cappadocialı Areatus’un el yazmalarında tanımlanmıştır. Zaman içinde ağrının tek taraflı oluşunu nedeniyle heterocrania denilmiş; aynı anlama gelen hemicrania daha çok kullanılır olmuştur. Latinceye hemigranea ve migranea olarak geçmiştir. Eski İngilizcede ise; megrim, mygrame, olarak kullanılmıştır. Fransızlar bu terimi migraine olarak almışlar ve zamanla bütün dünyada bu terim yaygınlaşmıştır.

Migren sorunu yaşayanlar, migreni şöyle tarif ederler: Zaman zaman ataklar yapan, başın genellikle bir tarafında zonklayıcı bir ağrıyla birlikte bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, görme bozuklukları, baş dönmesi bulunabilen bir ağrıdır. Migrenin yalnızca başın bir tarafını tutması kesin bir ölçüt değildir. Yarım baş ağrısı toplam migren vakalarının sadece % 44’ünde görülür. Migren vakalarının % 22’si bütün başı kaplayan ağrı şeklindedir. Migren sorunu yaşayanlarda başın farklı bölgelerinin ağrıdığı da dile getirilir.

Migren sorununda önemli olan, eşlik eden belirtilerin bulunmasıdır. Migren genç yaşlarda çok daha yaygın olarak görülür. Bir ile otuz yaş arasında migren görülme oranı çok fazladır. Kadınlar, erkeklerden üç kat daha fazla migren sorunu yaşarlar. Genetik bir geçiş tam olarak belirlenememişse de, aile bireylerinin birinde migren olan bir şahsın hastalığa yakalanması daha yakın bir ihtimaldir. Baş ağrıları grubu içinde migren oldukça büyük bir oranla ilk sıradadır. Primer başağrılarının % 40-50’si migrendir.

Başlıca iki tip migren vardır.
1) Klasik migren

2) Yaygın migren

‘Klasik migren’de, baş ağrısından önce aura safhası (başlangıç belirtileri) vardır. Kişi bu belirtileri hissedince migren krizi geleceğini anlar. Bunlar genellikle görmeyle ilgilidir, nadiren sinir sistemi belirtileri de vardır. Gözlerinin önünde sinek uçuşu gibi siyah lekeler, parlak zigzag çizgiler, yanıp sönen ışık gibi parlaklıklar, küçük veya büyük görme, olmayan şeyleri görme, göz belirtilerinin en çok görülenleridir. Sinir sistemiyle ilgili belirtiler ise, denge bozukluğu, baş dönmesi, baygınlık, aşırı koku alma, kol ve bacaklarda uyuşukluk, bazen de yarı felçtir.

‘Yaygın migren’de ise yukarıdaki öncü belirtiler bulunmaz. Baş ağrısına eşlik eden belirtiler her iki tipte de görülür. Bunlar sıklık sırasına göre: Bulantı, ışıktan rahatsız olma, baş dönmesine bağlı sersemleme, kafa derisinde hassasiyet, kusma, göz belirtileri, uyuşukluk, huzursuzluk, konuşma bozuklukları, iştahsızlık, göz yaşarması, aşırı terleme, burun akması, sık idrar etme, karında gerilme ve ishaldir. Migren krizini tetikleyen bazı faktörler vardır.

Bunlar stres (sıkıntı), aşırı heyecanlar, uykusuzluk, açlık, ani iklim değişikliği, bazı görme-ses-koku uyaranları (mesela televizyon seyretme, yanıp sönen ışıklar, aşırı gürültü, aşırı kokular), adet zamanı, doğum kontrol hapları, aşırı yorgunluk, kafa travmaları, bazı yiyecekler ve ilaçlar.

Yiyecekler arasında; alkollü içkiler (bira dahil), çikolata-kakao-kahve, peynirler, turunçgiller (portakal, mandalina, limon, greyfrut) ve bu tür meyve suları, fındık, fıstık sayılabilir.
.

Migren nedir?

.

Migren Nedir? İle İlgili Aramalar

migren ağrısı, migren mi oldum, migren nedir, migrende mide bulantısı olur mu, migren belirtileri nelerdir, migren nasıl geçer, migren çeşitleri ve tedavisi, migrende ağrı nasıl olur…

Migren Nedir? sayfamızı, dostlarınızla ve sosyal medyadaki arkadaşlarınızla paylaşın, size teşekkür edecekler ve minnettar kalacaklardır.

Migren Nedir? ve sitemizdeki diğer Migren Nedir? yazısı gibi yazılarımız, herkesin rahatça okuyup anlayabileceği ve kolayca yararlanabileceği bilgiler içerir.

.
İlgili Yazılar: