MS Hastalığı Belirtileri

Kaşıntı nedir, kaşıntı nedenleri, kaşınma tedavisi

MS Hastalığının Belirtileri

Multipl Skleroz (MS) hastalığı, birbirinden çok farklı belirtiler göstererek ortaya çıkıyor. MS, görme bozukluğu, kollar, bacaklar ya da gövdede güçsüzlük, idrar kaçırma ve cinsel isteksizlik gibi birbirinden çok farklı belirtilerle kendini gösteriyor.

Multipl Skleroz hastalığının tedavisinde geç kalınırsa atakların sıklığı ve şiddeti artarak hastalarda kalıcı sakatlıklar oluşabiliyor. Multipl Skleroz hastalığı atakları erken farkedilir ve düzenli tedaviye hemen başlanırsa kontrol altına alınabiliyor.

Son yıllarda uygulanan yeni tedavi seçenekleriyle bu hastalıkla mücadelede başarı grafiği giderek yükseliyor ve hastaların konforları da artıyor. 


Multipl Skleroz kısaca MS hastalığı, merkezi sinir sisteminde gelişen bir hastalık. MS hastalığında, bağışıklık sistemi hücreleri; merkezi sinir sistemini, sinir hücrelerinden çıkan akson olarak adlandırılan uzantıları ve bu uzantıların çevresini saran, miyelin adı verilen yapıları etkiliyor.

Bağışıklık sistemi hücrelerinin saldırısıyla miyelin ve akson başta olmak üzere merkezi sinir sisteminde hasar gören bu yapılar da hastalığı ortaya çıkartıyor. (Devamı için tıklayınız).

.
İlgili Yazılar: