Öğretmenler için Sağlık Tavsiyeleri

öğrenci öğretmen okul sınıf başarı

Öğretmenler için Sağlık Tavsiyeleri

Öğretmenlik mesleği, fedakarlık isteyen ve maddi karşılığını beklemeden manevi hazla gelecek nesilleri yetiştirme işi. Doğru insan yetiştirme işi olan öğretmenlik, dünyanın en kutsal mesleği.

Öğretmenlik, toplumla iç içe, birebir iletişimle yapılması gereken bir meslek olduğu için de, her türlü hastalık ve rahatsızlığa yakalanma riskinin yüksek olduğu bir iş.

Çok yoğun çaba ve emek harcanarak, yorucu iş temposuyla yapılan bu meslek, öğretmenlerimizin yetiştirdikleri herbir bireyin başarısını gördükçe duygusal anlamda mesleki tatmin duymalarını sağlarken, yıpranmalarına ve vücutlarında bazı rahatsızlıkların gelişmesine de neden oluyor. Bu rahatsızlıkların önlenebilmesi için bu yazımızda Öğretmenler için sağlık tavsiyelerinde bulunacağız.

Öğretmenler için sağlık konusu incelendiğinde, toplumda neredeyse herkes tarafından “öğretmen hastalığı” olarak bilinen birkaç hastalık öne çıkıyor. Bunlar ana hatlarıyla; ses tellerinin rahatsızlığı, ayak bacak rahatsızlıkları, omuz ve bel rahatsızlıkları ile solunum yolları enfeksiyonları olarak sıralanabilir.

Öğretmenler için sağlık tavsiyelerinin başında ses tellerinin korunması geliyor

Meslek gereği sesini yoğun olarak kullanan öğretmenlerde, çoğunlukla ses kısıklığı, ses tellerinde ödem, nodül ve polip gibi hastalıklara çok rastlanıyor. Ses bir öğretmenin mesleğini sürdürebilmesi için en değerli hazinesidir. Bu nedenle ses bozulması ve boğaz hastalıkları, öğretmenin mesleğini yürütmesini önleyebilecek kadar önemlidir.

Yukarıda sayılan bu ses telleriyle ilgili hastalıkların önüne geçmek için öncelikle; sigara içiliyorsa sigaranın bırakılması ve sigara içilen yerlerde bulunmaktan kaçınılması gerekiyor. Sık sık boğaz temizleme alışkanlığı varsa, ses tellerinin tahriş olmaması için bu alışkanlıktan vazgeçilerek, boğaz temizleme gereksinimi hissedildiğinde bunun yerine birkaç yudum su içilmesi, günlük su tüketiminin en az 2,5 litre (on su bardağı) olması, ses tellerinde kurumaya neden olabilecek mentollü nefes açıcı, şeker ve pastillerden; ayrıca tam tersi olarak ses tellerinde salgı artışına neden olan kafeinli, baharatlı, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması; kuru ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmesi; bulunulan ortamın nemlendirilmesi gerekiyor.

Ayrıca bazı ilaçlar hem ses tellerinin hem de boğazın kurumasına neden olduğu için ilaç kullanımından önce mutlaka uzman hekime danışılması, düzenli uykuya özen göstermesi; gün içinde zorunlu olarak uzun süre konuşarak ses yorulduysa bir süre konuşmayarak sesin dinlendirmesi de ses tellerinin korunması açısından önemli.
.

Öğretmenler için sağlık tavsiyelerinden biri de uzun süre ayakta durmamak

Ayak sağlığı açısından yaşanabilecek çeşitli rahatsızlıklar da öğretmen hastalıkları grubundandır. Toplumda öğretmen hastalığı olarak da bilinen “varis” ten korunmak için öğretmenlerin uzun süre ayakta durmamaları ve hareketsiz oturmamaları, fırsat buldukça bacakların baş seviyesinden yukarı olacak şekilde kaldırılıp dinlendirilmesi gerekiyor.

Uzmanlar; öğretmenlerin zorunlu olarak devamlı ayakta durma veya hareketsiz olarak oturmaları gerektiğinde, ayaklarını müzikle ritim tutar gibi hareket ettirmelerinin hem varisi hem de toplardamarlarda pıhtı oluşumunu engellemekte etkili olacağını belirtiyorlar.

Öğretmenlerin uzun süre ayakta durması varis dışında, bel ağrısı ve ayak ağrılarını da beraberinde getireceği için, ayakkabı seçimine de dikkat etmeleri gerekiyor. Öğretmenlerimiz bel ağrısı, ayak ve bacak ağrısını önlemek için topuklu ayakkabıdan kaçınmalı, ön kısmı geniş ve yumuşak tabanlı ayakkabıları tercih etmeliler.

Öğretmenlerde çok sık görülen bir başka sorun da omuz ağrıları. Tahtaya kolunu kaldırarak uzun süre yazı yazan öğretmenlerde omuz çevresinde adale sıkışması sorunları görülebiliyor.

Öğretmenler için sağlık tavsiyesi olarak, bu sorunu önlemek için, olabildiğince baş üstü seviyesinde yazı yazmamak, tahtanın silinmesinde öğrencilerden yardım almak ve ağır taşımamak verilebilir.

Öğretmenlerin sık yaşabileceği sağlık sorunları arasında solunum yolu enfeksiyonlar ve alerji de bulunuyor.

Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda toplu yaşam, solunum sistemi hastalıkları açısından önemli bir risk oluşturuyor. Sınıf gibi kapalı ortamda bulaşıcı bir hastalığı olan kişinin varlığı, o havayı soluyan herkesi hastalık açısından riskli konuma getiriyor. Vücut direnci düşük olanlar ya da alerjik bünyesi olanlar solunum yolu enfeksiyonlarından daha çabuk etkilenebiliyor.

Kış aylarında, teneffüslerde öğrencilerin üşümemesi için sınıfların havalandırılmaması, öğrencilerin ve öğretmenin kirli havayı gün boyunca soluması, solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasına neden oluyor.

Ayrıca kapalı ortamlardaki tebeşir tozu, kokulu kalemler, yapıştırıcılardan çıkan kimyasal kokular da alerjik bünyeli kişilerde ve astım hastalarında nefes darlığı ve öksürük yakınmalarının başlamasına neden olabiliyor.

Tüm bu riskleri en az seviyeye indirmek açısından, kapalı ortamların ve sınıfların sık sık her tenefüste havalandırılması Öğretmenler için sağlık tavsiyeleri arasında bulunuyor

.
İlgili Yazılar: