Okulda Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları

Çocuk hastalıkları, hasta çocuk, bebek hastalıkları

Okulda bulaşan hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgiler için, bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer sağlık bilgilerine de sitemizin kategorileri arasında dolaşarak ulaşabilirsiniz…

Okulda Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları

Çocuklar kreşe veya okula başlayıncaya kadar bu ortamlardan çok daha hijyenik olan ev ortamında bulundukları için pek hastalanmazlar. Okul ve kreşlerin açılması ile birlikte bu durum tersine döner. Havalandırmanın az olduğu, hijyenik şartların tam olarak sağlanamadığı mekanlar ve kalabalık ortamlar çocuklardaki bulaşıcı hastalıklar için ideal bir ortam oluşturur. Okul ve kreşlerde çocukların birbirleriyle yakın temasta olması da hastalıkların kolayca yayılmasına neden olur. Okulda bulaşan hastalıklar deyince en başta soğuk algınlığına neden olan gribal enfeksiyonlar gelir.

Okulda bulaşan hastalıklar incelendiğinde gribal enfeksiyonların dışında sık rastlanan diğer bulaşıcı hastalıklar hepatit ve parazit enfeksiyonlarıdır. Bu hastalıkların bazıları aşı ile önlenebilen hastalıklarken, bazılarından korunmak için de hijyen şartlarına dikkat edilmesi gerekir.

Çocuğunuzun tüm aşılarını zamanında tamamlayın

Okulda bulaşan hastalıklar sıralamasında ilk sırayı alan grip, solunum yoluyla bulaşan, özellikle mevsimsel bahar geçişlerinde Eylül ile Mart aylarında görülen, öksürük, ateş, halsizlik ve nezle ile seyreden bir hastalıktır. Ayrıca grip; öksürük, burun akıntısı ya da tıkanıklığının ardından akciğer enfeksiyonu, sinüzit ve orta kulak enfeksiyonu gibi hastalıklara da zemin hazırlayabilir. 6 aydan büyük tüm çocuklara mevsimsel grip aşısı yapılmalıdır.

Okulda bulaşan hastalıklar arasındaki okul çağı çocuklarında görülen döküntülü hastalıklardan kızamık, kızamıkçık ve kabakulak için Sağlık Bakanlığı tarafından ilk dozu bir yaşında ve hatırlatıcı dozu 6 yaşında olmak üzere tüm okul çocuklarına rutin olarak aşı yapılmaktadır.

Okulda bulaşan hastalıklar arasındaki sarılık ve suçiçeğine dikkat edin!

Okulda bulaşan hastalıklar arasında çok önemli yeri olan bir diğer hastalık sarılık yani hepatitler’dir. Özellikle dışkı bulaşmış yiyeceklerle ağız yoluyla geçen A tipi sarılık okul çocuklarında sık görülmektedir. Sarılıktan korunma yollarının başında gıda ve el temizliği gelmesine rağmen yüzde yüz korunmak için mutlaka aşı yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından bu yıl hepatit A aşı takvimine alındı, ancak hepatit A aşısı eksik olan okul çocukları mutlaka 6 ay arayla iki doz şeklinde aşılanmalıdır.

Okulda bulaşan hastalıklar içinde önemli olan suçiçeği de, daha çok okul çocuklarında görülen döküntülü hastalıklardan biri olup, bulaştırıcılığı en yüksek viral enfeksiyondur. Ancak doğru zamanda yapılan aşılama ile hastalığa karşı maksimum korunma sağlamak mümkün olabilmektedir.

Okulda bulaşan hastalıklar için el temizliği çok önemli

Gribal enfeksiyonlar sadece solunum ve hava yoluyla değil, elle de bulaşabilir. Bu yüzden el temizliğine dikkat etmek gerekir. Bunun yanı sıra çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği zaman bağırsak parazitleri de görülebilmektedir. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama gibi belirtiler görülebilir.

Okulda bulaşan hastalıklar için koruyucu önlemlerin başında tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gelir. Bunun dışında çocukların eğitim ortamlarının hijyenik koşullarda düzenlenmesi, çocuklarda hijyen kurallarını alışkanlığa dönüştürecek eğitim programlarının verilmesi önemlidir.

Hasta çocuk okula gönderilmemeli

Okulda bulaşan hastalıklar yayılmasın diye, yayılmasını önlemek için, bulaşıcı hastalık tanısı konan çocuklar doktorun önerdiği süre boyunca okula gönderilmemelidir. Ayrıca çocuğunuzda herhangi bir hastalık ortaya çıktığında, okul yetkilileri bu durumdan haberdar edilmelidir. Hastaya yakın diğer çocuklar takibe alınarak hastalığın yayılmasını engelleyecek tedbirler alınabilir.

Okulda bulaşan hastalıklardan korunmak için püf noktaları:

Kalabalık ortamlardan kaçınılmalı.

Havalandırması iyi olmayan yerlerden uzak durulmalı.

Eller sık sık yıkanmalı.

Bardak, Kalem, kitap, tablet, cep telefonu ve bilgisayar gibi özel eşyalar ortak kullanılmamalı.

Mendiller tek kullanımlık olarak tüketilmeli.

Bol miktarda meyve, sebze ve su tüketilmeli.

Düzenli olarak uyumaya dikkat etmeli.

okulda bulaşan hastalıklar Bu hijyen kurallarına dikkat edilerek okulda bulaşan hastalıklar önlenebilir.

.

.
İlgili Yazılar: