■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Omurga Sorunları İçin Öneriler

Yazının Tam Başlığı: Omurga Sorunları İçin Öneriler

Omurga Sorunları Yaş İlerledikçe Artıyor

Skolyoz, kifoz ve bel fıtığı gibi omurga sorunları daha çok çocukluk ve ergenlik döneminde sık rastlanan sorunlar olarak bilinmekle birlikte, günümüz bilgi çağında giderek azalan bedensel aktiviteler, bilgisayar başında geçirilen uzun saatler ve hareketsiz yaşam, ileri yaşlarda da ciddi omurga sorunları yaşanmasına neden oluyor.

Özellikle ortalama yaşam süresinin eskiye oranla yükselmesi, ilerleyen yaşlarda daha fazla omurga sorunları yaşanmasına neden oluyor. Teknoloji ve bilimin en üst düzeye ulaştığı günümüzde bilinçli yaşlı nüfusun daha kaliteli bir yaşam beklentisi de artıyor ve sağlık sorunlarına artık çözüm bekliyorlar.

İleri yaşlarda görülen omurga sorunları tedavisinde öncelikli olarak cerrahi olmayan yöntemler (fizik tedavi, ağrı tedavisi vs.) uygulanıyor. Ancak zaman zaman cerrahi operasyonlar da gerekebiliyor. Bu operasyonların komplikasyon oranı, hastanın yaşı da göz önünde bulundurulduğunda bir hayli yüksek olabiliyor.

Bütün diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda uygulanan cerrahi yöntemler yüksek komplikasyon oranlarına rağmen yaşam kalitesinde belirgin artış sağlıyor.

60 yaşın üzerindeki her 100 kişiden 60’ında omurga sorunları görülüyor ve önümüzdeki yıllarda bu sayının artacağı tahmin ediliyor.

Omurga Sorunları İçin Öneriler

İlerleyen yaşlarda omurga sorunları yaşamamak için gençken bazı önlemler almak ve bunları alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Aşağıda omurga sorunları için önerilerimizi sıraladık:

1. Formunuza özen gösterin:

Fazla kilolar omurgaya binen yükü artırıyor ve hareketlerin kısıtlanmasına neden oluyor. Sağlıklı beslenerek formunuzu koruyun ve omurganızı rahatlatın. Ayrıca kalsiyum açısından zengin ve dengeli bir beslenme sisteminizin olması kemiklerinizin de kuvvetlenmesini sağlar.

2. Düzenli spor yaparak kaslarınızı güçlendirin:

Hemen hemen hepimiz hareketsiz bir hayat yaşıyoruz. İşyerinde ya da evde mümkün olduğu kadar az hareket etmeye çalışıyor, her yere arabayla ya da otobüsle gidiyoruz. Bu durum da kaslarımızın güçsüzleşmesine neden oluyor. Sağlıklı bir omurga yapısı için kaslarınızın kuvvetli olması gerekiyor. Bu nedenle her gün mutlaka yarım saatinizi egzersize ayırın.

3. Hareketsiz yaşamdan uzak durun:

Hareketsiz yaşam kasların kuvvetsiz, omurganın sağlıksız olmasına neden oluyor. Bu nedenle hayatınıza mümkün olduğu kadar hareket katın.

4. İyi bir duruşa sahip olun:

Sağlıklı omurganın ilk kuralı sağlıklı bir duruşa sahip olmaktır. İyi bir duruşta omurga az enerji kullanır ve yıpranmaz. Dolayısıyla da ilerleyen yıllarda omurga sorunları ortaya çıkma ihtimali azalır.

5. Topuk yüksekliğine dikkat edin:

Aşırı topuklu ya da düz babet tarzı ayakkabılar, diz kalça ve omurga sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle ayakkabı topuğunuzun boyu 3- 4 santim olsun.

6. Sigaradan uzak durun:

Sigara içmek, disklerin beslenmesini bozarak bel ağrısına neden olabilir. Omurganızın sağlıklı olabilmesi için sigara içmeyin.

7. Çantanızın ağır olmamasına dikkat edin:

Günlük olarak taşıdığınız çanta veya laptop gibi yükler ciddi omurga sorunları nedeni olabilir. Bu nedenle özellikle de bel ve boyun ağrınız varsa kesinlikle ağırlık taşımayın. Zorunlu olarak taşımanız gereken ağır bir eşya olduğunda vücudunuza yakın tutun ve belinizden yukarıya kaldırmadan taşıyın.

Omurga Sorunları İlerleyen yaşlarınızda dinç olmak, Omurga Sorunları yaşamamak sizin elinizde. Omurga sorunları hakkında değerli bilgiler içeren bu yazıyı, şimdi arkadaşlarınızla paylaşın, size teşekkür edeceklerdir.

.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Omurga Sorunları İçin Öneriler - -


sitemap -- sitemap

banner