Omurga Sorunları İçin Öneriler

Omurga Sorunları Yaş İlerledikçe Artıyor

Skolyoz, kifoz ve bel fıtığı gibi omurga sorunları daha çok çocukluk ve ergenlik döneminde sık rastlanan sorunlar olarak bilinmekle birlikte, günümüz bilgi çağında giderek azalan bedensel aktiviteler, bilgisayar başında geçirilen uzun saatler ve hareketsiz yaşam, ileri yaşlarda da ciddi omurga sorunları yaşanmasına neden oluyor.

Özellikle ortalama yaşam süresinin eskiye oranla yükselmesi, ilerleyen yaşlarda daha fazla omurga sorunları yaşanmasına neden oluyor. Teknoloji ve bilimin en üst düzeye ulaştığı günümüzde bilinçli yaşlı nüfusun daha kaliteli bir yaşam beklentisi de artıyor ve sağlık sorunlarına artık çözüm bekliyorlar.

İleri yaşlarda görülen omurga sorunları tedavisinde öncelikli olarak cerrahi olmayan yöntemler (fizik tedavi, ağrı tedavisi vs.) uygulanıyor. Ancak zaman zaman cerrahi operasyonlar da gerekebiliyor. Bu operasyonların komplikasyon oranı, hastanın yaşı da göz önünde bulundurulduğunda bir hayli yüksek olabiliyor.

Bütün diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda uygulanan cerrahi yöntemler yüksek komplikasyon oranlarına rağmen yaşam kalitesinde belirgin artış sağlıyor.

60 yaşın üzerindeki her 100 kişiden 60’ında omurga sorunları görülüyor ve önümüzdeki yıllarda bu sayının artacağı tahmin ediliyor.

Omurga Sorunları İçin Öneriler

İlerleyen yaşlarda omurga sorunları yaşamamak için gençken bazı önlemler almak ve bunları alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Aşağıda omurga sorunları için önerilerimizi sıraladık:

1. Formunuza özen gösterin:

Fazla kilolar omurgaya binen yükü artırıyor ve hareketlerin kısıtlanmasına neden oluyor. Sağlıklı beslenerek formunuzu koruyun ve omurganızı rahatlatın. Ayrıca kalsiyum açısından zengin ve dengeli bir beslenme sisteminizin olması kemiklerinizin de kuvvetlenmesini sağlar.

2. Düzenli spor yaparak kaslarınızı güçlendirin:

Hemen hemen hepimiz hareketsiz bir hayat yaşıyoruz. İşyerinde ya da evde mümkün olduğu kadar az hareket etmeye çalışıyor, her yere arabayla ya da otobüsle gidiyoruz. Bu durum da kaslarımızın güçsüzleşmesine neden oluyor. Sağlıklı bir omurga yapısı için kaslarınızın kuvvetli olması gerekiyor. Bu nedenle her gün mutlaka yarım saatinizi egzersize ayırın.

3. Hareketsiz yaşamdan uzak durun:

Hareketsiz yaşam kasların kuvvetsiz, omurganın sağlıksız olmasına neden oluyor. Bu nedenle hayatınıza mümkün olduğu kadar hareket katın.

4. İyi bir duruşa sahip olun:

Sağlıklı omurganın ilk kuralı sağlıklı bir duruşa sahip olmaktır. İyi bir duruşta omurga az enerji kullanır ve yıpranmaz. Dolayısıyla da ilerleyen yıllarda omurga sorunları ortaya çıkma ihtimali azalır.

5. Topuk yüksekliğine dikkat edin:

Aşırı topuklu ya da düz babet tarzı ayakkabılar, diz kalça ve omurga sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle ayakkabı topuğunuzun boyu 3- 4 santim olsun.

6. Sigaradan uzak durun:

Sigara içmek, disklerin beslenmesini bozarak bel ağrısına neden olabilir. Omurganızın sağlıklı olabilmesi için sigara içmeyin.

7. Çantanızın ağır olmamasına dikkat edin:

Günlük olarak taşıdığınız çanta veya laptop gibi yükler ciddi omurga sorunları nedeni olabilir. Bu nedenle özellikle de bel ve boyun ağrınız varsa kesinlikle ağırlık taşımayın. Zorunlu olarak taşımanız gereken ağır bir eşya olduğunda vücudunuza yakın tutun ve belinizden yukarıya kaldırmadan taşıyın.

Omurga Sorunları İlerleyen yaşlarınızda dinç olmak, Omurga Sorunları yaşamamak sizin elinizde. Omurga sorunları hakkında değerli bilgiler içeren bu yazıyı, şimdi arkadaşlarınızla paylaşın, size teşekkür edeceklerdir.

.

.