■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Osteoartrit Belirtileri ve Tedavisi

Yazının Tam Başlığı: Osteoartrit Belirtileri ve Tedavisi
Ayak ve bacak rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, artrit, romatizma, romateid artrit

Osteoartrit Belirtileri ve Tedavisi

Osteoartrit, dejenerasyon yapması ve uzun süre etkili ol­masından dolayı daha doğru olarak ‘osteoartroz’ şeklinde adlandırılmalıdır. ‘İt’ eki iltihabı belirtirken, ‘oz’ eki ‘kronik’ bir rahatsızlığı göstermektedir. (Kronik, ani ve kısa süreli an­lamına gelen ‘akut’ tan farklı olarak dejenerasyon yapıcı ve uzun süreli anlamına gelir.)

‘Osteoartrit’ terimi gerçek anla­mı ifade etmemesine rağmen en sık kullanılan terimdir ve bu kitapta da kullanılmıştır.

Osteoartrit, romatoit artrit gibi çok yaygın bir hastalıktır. İngiliz Artrit ve Romatizma Konseyi, ingiltere’de yaklaşık beş milyon kişinin bu hastalığı çektiğini tahmin etmektedir. Fakat bunların hepsi çok ağrı çekmediği gibi, eklemlerdeki değişiklikler yalnızca röntgen filmlerinde görülür.

Yaşlı insanları diğerlerinden daha çok etkiler. Çünkü yaş­lıların eklemleri uzun yıllardan beri kullanılmaktan dolayı a-şınıp yıpranır ve sonuçta dejenerasyonun işaretleri görülür. Hastalığın başladığı yaş genellikle elli civarındadır, fakat daha genç yaştakiler de, özellikle fiziksel olarak çok aktif olan ve eklemlerine fazla yük bindiren sporcular ve dansçı­lar gibi insanlar da etkilenebilirler. Osteoartrit bir eklem in­cinmesinden sonra da oluşabilir. Kadınlar erkeklerden biraz daha fazla etkilenirler.

Osteoartrit Belirtileri

Osteoartritin aniden ortaya çıkması nadiren olur. Genellikle bir eklemde rahatsız edici bir ağrı şeklinde yavaş yavaş kendini gösterir. En çok etkilenen eklemler kişinin ağırlığını taşıyan eklemlerdir: kalça, diz, bazen ayak bileği ve ayak­lar, özellikle de ayak başparmağının dip tarafı.

Romatoit artritten farklı olarak, osteoartrit yalnızca bir tek eklemi etkiler, hastanın kendisini kötü hissetmesine ve ate­şe yol açmaz. Ağrı genellikle egzersiz sonrasında ve günün sonunda artar. Kadınlarda çoğunlukla parmak eklemleri ve başparmağın dip tarafındaki eklem etkilenir ve parmak uç­larındaki eklemlerin çevresinde küçük kemik oluşumları ya da yumruları ortaya çıkar. Bunlara, III. George’un doktoru olan ve bu yumruların ilk olarak tanımını yapan ünlü hekim Dr. William Heberden’in adıyla ‘Heberden Yumruları’ denir. Belkemiği eklemleri(omurlar) de osteoartritin etkisine açık­tır.

Osteoartrit Tedavisi

Ağrı ve tutulma genellikle hafiftir ve en sık olarak öneri­len analjezik (ağrı kesici) ilaç parasetamoldur. Eklemleri destekleyen kas ve tendonları iyi durumda tutmak da önemli olduğu için uygun egzersizler yararlı görülür. Osteoartriti olanlar için yüzme en iyi egzersizdir. Su vücu­dun ağırlığını kaldırdığından hasta organlar karada oldu­ğundan daha serbest bir şekilde çalıştırılabilir.

Osteoartrit, kemik uçlarını koruyan kıkırdak tamamen aşındığı ve kemikler birbirine sürtünmeye başladığı taktirde ağırlaşır. Eklemi saran doku eklem çevresinde gelişen ke­mik oluşumları yüzünden iltihaplanarak eklemin hareketini ağrılı ve zor bir hale getirir. Eklem hareket ettirildiğinde ani ve keskin bir ağrı olabileceği gibi derinden, rahatsız edici bir ağrı da olabilir. Eklem önemli ölçüde bir sakatlığa yol aça­rak deforme olabilir ve bu durumda yapay eklem takılması gerekebilir.

.

Osteoartrit Belirtileri ve Tedavisi İle İlgili Aramalar

Osteoartrit hastalığı, artrit, romatizma, osteoartrit, romatoid artrit


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Osteoartrit Belirtileri ve Tedavisi - -


sitemap -- sitemap

banner