Reflü Belirtileri ve Şikâyetleri

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü Belirtileri

Reflü belirtileri, önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi çok çeşitlidir. Bu belirtileri kolay sınıflamak için, öncelikle görülme sıklığına göre ikiye ayırabiliriz.

Reflü belirtileri listesini genel olarak tipik reflü belirtileri ve atipik bulgular şeklinde sınıflandırarak ele alacağız.

Reflü nedir, reflü belirtileri nelerdir?

Tipik reflü belirtileri grubunun hemen hemen hepsi mide ve bağırsak sistemiyle bağlantılıdır; atipik bulgular ise diğer organ sistemleriyle ilgili ikinci grup reflü belirtileri ve şikâyetlerinden oluşuyor.

Laringofaringeal reflü adı verilen ve öncelikle kulak – burun – boğaz uzmanları tarafından ele alınan hasta grubunda genellikle atipik bulgular belirgindir ve tipik şikâyetler hiç görülmeyebilir.

Reflü Belirtileri – Tipik Belirtiler:
1) Ağıza acı-ekşi su gelmesi
2) Göğüste, göğüs kemiği ardında yanma duygusu
3) Şişkinlik duygusu ve geğirmeler
4) Yutma güçlüğü ve yutakta takılma duygusu
5) Ağıza mideden gıda artıkları gelmesi

Reflü Belirtileri – Atipik Belirtiler:
1) Gıcık türü öksürük
2) Ses kısıklığı yaşanması
3) Nefes darlığı ve nefes yetmezliği hissi
4) Ağız kokusu
5) Diş çürümesi
6) Hıçkırık
7) Çarpıntı ve kalbe baskı duygusu
8) Kronik sinüzit
9) Astım
10) Süreğen yemek borusu yangısı (kronik farenjit)

Reflü Belirtileri ve Şikâyet İlişkisi

Reflü belirtileri konusunda ilginç bir nokta, hastanın şikâyet derecesiyle, saptanan reflü düzeyi arasında bir bağlantının çoğu kez olmayışıdır.

Bu nedenle, hissedilen şikâyetler ile hastalık düzeyinin her zaman örtüşmeyebileceği göz önünde tutulmalıdır.

Örneğin, kanser-öncülü (prekanseröz) denilen türden değişimlere yol açan Barrett Ösofagus türü reflü, özellikle yaşlı hastalarda pek fazla belirti vermezken; çok ileri boyutta şikâyetlerini dile getiren ve yaşam kalitesinin bozulduğundan yakınan bazı hastalarda, endoskopide ileri düzeyde bir reflü yangısı saptanmayabilir.

Reflü Belirtileri İle İlgili Aramalar

reflü belirtileri nelerdir, reflü müyüm?, reflü hastalığı nasıldır, reflü nedir, reflü nasıl oluşur, reflü nedenleri ve tedavisi, reflü ne demektir, ağızda acı su, reflünün belirtileri, reflü belirtisi, reflü tedavisi, acı su, reflü tedavisi …
.
——————————————-
Reflü Belirtileri ve Şikâyetleri sayfamızı, şimdi paylaşın. Reflü Belirtileri ve Şikâyetleri ile sitemizdeki diğer yazılarımız, kolay anlaşılır bilgiler içermektedir. “Reflü Belirtileri” ve Şikâyetleri yazısı hakkındaki yorumunuzu yazının altında paylaşmanızı dileriz.

.
İlgili Yazılar: