Reflü ve Gastrit Farkı

Reflü ve Gastrit Farkı

Reflü ve Gastrit Farkı

Reflü nedir, gastrit nedir?
Reflü ile gastrit hastalıklarının benzerlikleri ve farkları nelerdir? Reflü ve gastrit nasıl ayırt edilir?

Reflü ve Gastrit, genel olarak benzer belirtiler veren iki hastalıktır. Bu nedenle çoğu zaman hastalar tarafından birbirine karıştırılıp yanılgılara neden olabilmektedir.

Reflü ve gastrit rahatsızlıkları, zaman zaman belirtileri nedeniyle karıştırılsa da, birbirinden tamamen farklı iki ayrı hastalıktır.

Reflü ve Gastrit – Gastrit nedir?

Gastrit sözcüğü, anlamı açısından midede yaşanan inflamatuar (yangısal, iltihabî) süreçleri ifade eden bir sözcüktür. Gastrit, Helicobakter Pylori adı verilen bakteriyel bir infeksiyona ya da bir tahrişe bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Gastrit her zaman bakteriyel kökenli değildir. Gastrit, yüksek stresin neden olduğu yüksek oranda asit salınımı nedeniyle veya alkol, baharatlı yiyecekler, uzun süre sigara kullanımı gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir (nonbakteriyel gastrit).

Gastrit hastalığının, Helicobakter Pyloriye bağlı olarak ortaya çıkan türü; midenin hangi bölümünde geliştiğine bağlı olarak, uzun dönemde mide kanseri oluşturması riski taşır.

Bu risk nedeniyle son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Türkiye’de yaklaşık olarak yüzde 60 Helicobakter Pylori kökenli gastrit oluşumu görülmektedir.

Gastrit Tedavisi ve Reflü

Bakteriyel gastritin tedavisi için, 1 veya 2 haftalık antibiyotik kullanımı genellikle yeterli olmaktadır.

Özellikle midenin üst bölümlerinde gelişen Helicobakter Pylori infeksiyonuna bağlı gastrit türünde; gastrit nedeniyle mide asidi salgısının azalması ve bakteriyel infeksiyonun oluşturduğu amonyak Proton Pompa İnhibitörlerinin asit baskılayıcı etkisinin yükselmesi, reflü etkilerinin azalmasına yardımcı etki yapmaktadır.

Bu tür gastrit hastalarında Helicobakter Pylori tedavisi neticesinde, reflü belirtilerinde artış olduğu görülmektedir. Bu nedenle artık genel kabul görmüş olan bir bulgu, Helicobakter Pylori gastridinin tedavisi ile reflü semptomları arasında genellikle ters bir korelasyon söz konusudur.

Reflü ve Gastrit Farkı İle İlgili Aramalar

reflü belirtileri nelerdir, gastrit nedir, reflü nedir, gastrit nasıl oluşur, reflü nedenleri ve tedavisi, reflü ne demektir, ağızda acı su, reflünün belirtileri, reflü belirtisi, reflü tedavisi, acı su, gastrit tedavisi …
—————–
Reflü ve Gastrit Farkı sayfamızı, dostlarınızla ve sosyal medyadaki arkadaşlarınızla paylaşın. “Reflü ve Gastrit” Farkı yazısı veya sitemizdeki diğer sağlık bilgileri ile ilgili izlenim ve düşüncelerinizi yorum olarak yazının altında paylaşmanızı dileriz.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, gastrit ve reflü arasındaki fark, reflü ve gastrit arasındaki fark, reflü ile gastrit arasındaki fark, gastrit ile reflü arasındaki fark, reflü gastrit farkı, gastrit mi reflü mü daha tehlikeli, gastrit ve reflü farkı, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: