■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Reflü ve Sigara – Alkol İlişkisi

Yazının Tam Başlığı: Reflü ve Sigara – Alkol İlişkisi
sigara ve zararlari - tütün, nikotin

Reflü ve Sigara – Alkol

Reflü nedir? Sigara reflüyü nasıl etkiler? Alkolün reflü hastalığı üzerindeki etkisi nasıldır?

Reflünün çeşitli yiyecek ve içeceklerle ilişkisi ve etkilenme şekli incelenirken, sağlığa zararlı olduğu bilinen sigara ve alkolün reflüye etkileri de incelenmiştir.

Tütün ve alkol, insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip. Bağımlılık oluştuktan sonra vazgeçilmesi zor olsa da, zararları kullananlar tarafından da iyi bilinir.

Sigara ve alkol, vücuda çeşitli olumsuz etkiler yaparken, hastalıklar üzerinde de etkilere sahiptir. Burada, sigara ve alkolün reflü hastalığı üzerindeki etkilerini ele alacağız.

Reflü ve Sigara

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı, reflü hastalığı üzerine iki şekilde etki ederek, hastalığın artmasına neden olurlar:

1- Sigara, yemek borusu ile mide arasındaki kapatıcı mekanizma (alt ösafagus sfinkteri) üzerinde olumsuz etki yaparak, reflü oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Sigara ve diğer tütün ürünleri, bu kapatıcı kas mekanizmasının kapanma basıncını düşürerek, işlevini azaltmaktadır.

2- Sigaranın reflü üzerindeki diğer bir olumsuz etkisi ise midedeki asit miktarını yükseltmesi nedeniyle ortaya çıkar. Asit miktarı artmış olan mide, reflü oluşumuna daha uygun duruma gelmiş olur.

Sigaranın bu iki olumsuz etkisinin birlikte ortaya çıkması ile, reflü oluşumu ve ilerlemesi olumsuz anlamda desteklenmiş olur.

Reflü ve Alkol

Alkol, özellikle de bira ve kırmızı şarap gibi mayalı içkiler, reflü hastalığını arttırıcı etki yapar. Alkolün reflüyü arttırma etkisi de sigarada olduğu gibi yine iki mekanizma ile gerçekleşir:

1- Alkol, mide ile yemek borusu arasındaki geçitte kapatıcı kasın (alt ösafagus sfinkteri) kapatma basıncını azaltarak, reflünün oluşumunu veya ilerlemesini sağlar.

2- Alkol, mide içeriğinin midede kalış süresini uzatarak, midenin boşalımını geciktirir. Bu da mide içi basıncının ve dolayısıyla yemek borusu girişine yapılan baskının, daha uzun süre yüksek kalmasına neden olur. Böylece, reflünün ilerlemesini kolaylaştırır.

Reflü ve Sigara – Alkol İlişkisi İle İlgili Aramalar

reflü mü oldum, reflü hastalığı nasıldır, reflü belirtileri nelerdir, reflü nedir, reflü ve sigara arasında ilişki, reflü nasıl oluşur, reflünün belirtileri, reflü belirtisi, reflü tedavisi, acı su, reflü tedavisi …
—————-
Reflü ve Sigara – Alkol İlişkisi sayfamızı şimdi paylaşınız. Reflü ve Sigara – Alkol İlişkisi ve diğer yazılarımız, herkesin rahatça okuyup anlayabileceği bilgiler içerir. “Reflü ve Sigara – Alkol İlişkisi” yazısı ile ilgili düşüncelerinizi yorum olarak yazının altında paylaşmanız bizi mutlu edecektir.

Reflü ve Sigara – Alkol yazımızdaki yararlı yiyecekler ve diğer şifalı bitkilerin nasıl hazırlandığını sitemizdeki şifalı bitkiler sayfasından öğrenebilirsiniz.

Reflü ve Sigara – Alkol yazısı ve sitemizdeki diğer sayfaları dolaşırken, mutlu ve ailece sağlıklı yaşamın püf noktalarını da öğrenmiş olursunuz.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, sigara reflüyü tetikler mi, reflü düsmani sigara, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Reflü ve Sigara – Alkol İlişkisi - -


sitemap -- sitemap

banner