Reflü ve Yiyecekler – Dikkat Edilecek 10 Gıda

Reflü, mide ağrısı, sindirim rahatsızlığı, besinler.

Reflü ve yiyecekler konusunda dikkat edilmesi gereken 10 gıda nelerdir?

Reflüye yol açan yiyecekler hakkında bilgilendirici bir yazı, okumanızı tavsiye ediyoruz. Sitemizde dolaşarak diğer mide hastalıklarıyla ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Reflü ve Yiyecekler

Reflü hastalığı…
Reflü de iyi gelen yiyecekler…
Reflüyü azdıran yiyecekler…
reflü için zararlı yiyecekler…

Reflü ve yiyecekler hakkındaki bu yazıyı herkesin önemle okumasını tavsiye ediyoruz. Çünkü yetişkinlerin yaklaşık olarak yüzde 20’sinde reflü görülür.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu, reflüye yol açabilen yiyecekler hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

Bir reflü hastası her zaman için bu konuda kendi uzmanı olmalı ve kendisini en çok etkileyen gıdaları belirleyip bu gıdaları mümkün olduğunca diyetinden çıkarmalıdır. Her gıda her kişide aynı etkiyi yapmayacaktır. Yediğimiz gıdanın ne olduğunun yanı sıra yediğimiz miktar, yediğimiz zaman ve yanında tükettiklerimiz, bu gıdaların etkisini değiştirecektir.

Reflü ve Yiyecekler İlişkisi:

Narenciye ve reflü

Portakal, greyfurt ve ekşi mandalina ile limon klasik olarak relüyü tetiklerler. Çok asitli olduklarından bu gıdaların tüketilmesi mide ve göğüste yanmaya neden olabilir. Özellikle aç karnına yenmemelidirler. Miktar sınırlandırıldığı ve tok tüketildiği sürece çok sorun yaratmayabilirler.

Domates ve reflü

Likopen içermesi nedeni ile özellikle son yıllarda çok sağlıklı bir sebze olarak nitelendirilen domates asidik yapıda olduğundan özellikle yatkınlığı olan kişilerde reflüye neden olabilir. Aç karnına tüketilmesi reflüyü daha da artıracaktır. Pişmiş domatesin böyle bir etkisi yoktur.

Baharatlar ve reflü

Acı yeşil biber, kırmızı biber ve karabiber içeren gıdalar reflünün en büyük tetikleyicilerindendir. Baharatlar aşırı tüketildiklerinde reflüsü olmayan kişilerde dahi midenin savunma mekanizması olan alkali örtüye zarar verebilirler. Reflü hastalığı olan kişilerde ise asit salınımını artırarak göğüste yanmayı tetiklerler. Bu nedenle çoğu kez yanma hem mide hem de göğüste algılanabilir.

Nane ve reflü

Çoğu kez mide barsak hastalıklarında rahatlama ve tedavi amaçlı kullanılan nane aslında bir reflü tetikleyicidir. Yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzeneğinde gevşemeye yol açtığından mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçışını artırır ve reflüyü başlatır. Özellikle mide içi basıncının arttığı yemek sonrası dönemde tüketilmemelidir.

Eski kaşar, fıstık, yağlı pirzola ve reflü

Bu gıdaların ortak paydası hepsinin çok yağlı olmasıdır. Yağlı gıdalar mide boşalımını geciktirir. Mide boşalımı geciktiğinde basınç yüksek kalacağından mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçışı hızlanacak ve kolaylaşacaktır. Özellikle de akşam yemeklerinde yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.

Alkol ve reflü

Özellikle fermente edilmiş alkoller (kırmızı şarap, viski, konyak ve bira) reflüyü arttırır. Özellikle yağlı bir yemeğe eşlik ettiklerinde bu etki çok daha fazla görülecektir. Reflüyü arttırmalarındaki en önemli etken nanede olduğu gibi mide ve yemek borusu arasında çalışan ve reflüye engel olan mide kapak düzeneğinin basıncını düşürmeleri ve reflüyü kolaylaştırmalarıdır.

Kafein ve reflü

Kahve, çay, tatlandırılmış gazlı içecekler, buzlu çay gibi kafein içeren içecekler çoğu reflü hastasının yakından bildiği gibi reflüyü çok hızlı şekilde tetiklerler. Kahve severlerin sabah kahvesi sonrasında gün sonunda kahve ve kafein içeren diğer içecekleri tüketmemeleri gerekir.


Çikolata ve reflü

Çikolata iki nedenle reflüye yol açar. Birincisi özellikle de aç karnına ve çok miktarda tüketildiğinde yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzeneğini gevşetmesi, ikincisi ise kendisi tek başına reflü nedeni olan bol kafein içermesidir.


Gazlı içecekler ve reflü

Gazlı içecekler yemekle birlikte tüketildiğinde zaten artmış olan mide içi basıncını, içerdikleri basınçlı gazın midede serbest hale dönüşmesi ile çok daha fazla arttırırlar. Artmış olan bu basınç ise mide içeriğinin yemek borusuna kaçışını çok kolaylaştırır.

Reflü ve Yiyecekler

Reflü ve Yiyecekler İle İlgili Aramalar

yiyecekler reflü yaparmı, yediklerimiz reflüyü azdırır mı, reflüye zararlı yiyecekler, reflü yapan yemekler nelerdir, reflü nedir, reflü ve beslenme, besinler reflüde etkili mi…

——————–
Reflü ve Yiyecekler sayfamızı sosyal medyadaki arkadaşlarınızla paylaşın, Reflü ve Yiyecekler yazısı ve sitemizdeki diğer yazılarımız, herkesin rahatça okuyup anlayabileceği bilgiler içerir. “Reflü ve Yiyecekler” yazısı ile ilgili izlenim ve düşüncelerinizi yorum olarak yazının altında paylaşabilirsiniz. Reflü ve Yiyecekler yazımızın size yararlı olmasını dileriz.

.
İlgili Yazılar: