Reflü Yastığı Nedir?

Reflü Yastığı Nedir?

Reflü yastığı Nedir?


Reflü yastığı nedir?
Reflü yastığının özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır?

Reflü yastığı, reflü hastalarının daha rahat yaşaması için uygulanan tedbirlerden biridir.

Reflü hastalığı hakkında sitemizde birçok bilgilendirici yazı vardır. Bu yazının altında bulunan “Benzer Yazılar” kutucuğundaki yazı başlıklarından ve bağlantılardan yararlanabilirsiniz; veya arama kutusuna reflü yazıp, site içi arama yapabilirsiniz.

Reflü en basit anlatımla, yemek borusu ile mide arasındaki “kapının” gevşemesi nedeniyle, midede bulunan asitli içeriğin, yemek borusuna kaçması ile ortaya çıkan, yangılı bir rahatsızlıktır.

Mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi ve ağza acı su gelmesi, hastalığın rahatsız edici etkilerinden yalnızca biridir. Bunun dışında, solunum güçlüğünden kalp rahatsızlığına kadar uzayan geniş bir yelpazede etkiler ortaya çıkarır.

Asitli mide içeriğinin yemek borusuna dönmesi, kişi ayakta iken ve otururken de gerçekleşir; Ama asıl olumsuz duruş, yatma pozisyonudur. Gece yatarken, asitli karışımın mideden yemek borusuna geçişi ve oradan ağza kadar ilerleyip “ağzınızın tadını” bozması, daha kolay olmaktadır.

İşte bu nedenle, yatarken başın vücuttan daha yukarıda olması, bu durumu fiziksel olarak önlemeye yardımcı olur. Bu duruşu sağlamak için, çeşitli önlemler uygulanmaktadır. Hastane yatakları gibi, duruşu ayarlanabilen yataklarda, yatağın başucu biraz kaldırılarak bu duruş kolayca sağlanabilmektedir.

Evlerde ise bu duruşu elde etmenin en pratik yolu olarak ilk akla gelen yöntem, baza veya karyolanın başucu tarafındaki ayaklarının altına 4-5 tuğla koyup, başucunu yükseltmek şeklindedir.

Ancak bu yöntem, hem çift kişilk yataklarda, yanda yatan kişinin boş yere bu pozisyona mahkûm olmasına neden olduğu için ve ayrıca, kişinin sadece başını yukarıda tutmak yerine, bütün vücuduna bir yatış açısı vererek, tam dinlenmesini önlediği için, uygulamada pek uzun süre yapılamamaktadır.

Bu nedenlerle, yatış sırasında başın yukarıda olmasını sağlamanın en kolay ve yararlı yöntemi, yastığı yükseltmektir. Boyun ağrısına neden olmadan yastığı yükseltmek ise, yastığın özel bir şekilde olmasını gerektiriyor.

İşte bu özel şekilde yapılmış olan yastıklara, “reflü yastığı” deniyor.

Reflü yastığı genellikle visko türü özel süngerlerden yapılan, üçgen kesitli yastıklardır. Reflü yastığının çeşitleri vardır, kişiler kendi boylarına, tercihlerine göre uygun olan reflü yastığını seçebilir.

Reflü yastığı, hemen hemen bütün yatak satıcılarında bulunabilir. Reflü yastığı fiyatları, 50-55 liradan 250-300 liraya kadar olabilir.

.

https://www.youtube.com/watch?v=1qHHdO5LfEM

.

Reflü Yastığı

Reflü Yastığı İle İlgili Aramalar

reflü için yastık, reflü yastığı reflüyü azdırır mı, reflü yastığı zararlı mı, reflü için yüksek yastık, reflü özel yastık, reflü nedir, reflü yastığı nedir, reflü yastığı nasıl olur…
————–

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, reflü yastığı, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: