■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Sonbahar Hastalıkları

Yazının Tam Başlığı: Sonbahar Hastalıkları
hasta-hastalik-tedavi-saglik-kadin

Sonbahar hastalıkları bizi yakalamadan önlem almak gerekiyor. Sonbahar ve kış aylarında vücut direncimizin düşmesi, başta grip ve nezle olmak üzere pek çok enfeksiyon hastalığına yakalanmamızı kolaylaştırıyor.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, sonbahar hastalıkları ve kış hastalıklarından hiç yakalanmadan korunabileceğimizi biliyor musunuz?

Sonbahar Hastalıkları

Sonbahar mevsiminde hava ne tam soğuk ne de tam sıcak. Sonbahar bir geçiş mevsimi ve bu mevsimde milyonlarca mikrop, virüsler ve serbest radikaller havada uçuşup vücudumuza hücum ediyor. Bu dönemde vücudumuzu hastalıklara karşı korumakla görevli olan bağışıklık sistemimizin güçlü olması ve bu saldırılara direnebilmesi gerekiyor. Bağışıklık sistemimizi özellikle sonbahara girerken güçlendirebilirsek, enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudumuzu koruyabilir ve yavaşlayan metabolizmamızı hızlandırabiliriz.

Bu yazımızda sonbahar hastalıkları sizi yakalamadan sonbahar ve kış aylarını sağlıklı geçirmenin püf noktalarını anlatacağız.

Yürüyüş Sonbahar Hastalıkları Riskini Azaltır

Sonbahar hastalıkları bağışıklık sistemi güçlü olan kişilere dokunmaz. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için haftada hiç değilse dört gün, 30 dakika egzersiz yapmak gerekiyor. Bunun için sabahları hızlı tempoyla yürüyebilir ya da yavaş tempoyla koşabilirsiniz. Sağlığı elverişli olan ve bisiklete binmekten zevk alanlar, bu yarım saatlik egzersizi bisiklet kullanarak da yapabilirler.

Her Besin Grubundan Dengeli Ürün Tüketin

Sonbahar hastalıkları dört temel besin grubundan dengeli beslenerek bağışıklık sistemini güçlendiren kişilere yaklaşamaz. Dört temel besin grubunu Et-kuru baklagil, süt ve süt ürünleri, ekmek- tahıl ile sebze-meyve oluşturuyor. Yeterli ve dengeli beslenme için, tüm bu besin gruplarından ihtiyacınız olan miktarlarda tüketmeniz gerekiyor. Günlük ihtiyacınız olan enerjinin yüzde 50-55’i karbonhidratlardan, yüzde 25-30’u yağlardan, yüzde 15-20’si ise proteinlerden gelmeli. Güçlü bir bağışıklık sistemi için, günlük beslenmenizde öğünlerinizin içinde her besin grubundan ürünün yer almasına özen gösterin.

Fazla Yağlı Beslenmeyin

Fazla yağlı beslenmek bağışıklık sistemini güçsüzleştiriyor. Günlük enerjinin yüzde 40’ından fazlasının yağ tüketimi ile sağlanması bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Günlük beslenmenizde yağlar yüzde 25-30 oranında yer almalı. Örnek olarak; bir kilo sebze yemeği için üç-dört yemek kaşığı sıvıyağ, salatalarınız için bir tatlı kaşığı zeytinyağı kullanmanız yeterli olacaktır. Kahvaltıda ekmeğinize yağ sürmekten vazgeçin. Bağışıklık sisteminizi korumak için etin yağlı kısmından, tavuk derisinden, mayonez ve krema gibi yağlı besinlerden de uzak durun.

Haftada Üç Gün Yumurta Tüketin

Özellikle sonbaharda bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeterli miktarda, iyi kaliteli protein almanız çok önemli. Yumurta, peynir, et ve balık iyi birer protein kaynağını oluşturuyor. Haftada üç gün yumurta ve her gün peynir, et ya da balık gibi kaliteli protein ürünleri tüketmeye özen gösterin.

Her Gün Yoğurt ya da Kefir Tüketin

Sonbahar hastalıkları sizi yakalamadan bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Probiyotikler, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve bağırsaklar için çok yararlı bakterilerdir. Bunlar, vücuda zarar veren bakterileri uzaklaştırıcı etki yaparlar. Bağışıklık sisteminin koruyucu kalkanı olarak nitelendirilen probiyotikler; yoğurt, peynir, ayran ve kefirde bol miktarda bulunur. Özellikle vücut direncinizin kırılabileceği bu sonbahar günlerinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sağlığınızı korumak için her gün bir kase yoğurt ve bir bardak kefir tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bağışıklık Sisteminizi Balık ve Cevizle Güçlendirin

Bağışıklık sisteminizin güçlü olması için Omega 3 ve Omega 9 yağ asitlerinin vücuda yeterli miktarda alması çok önemli. Özellikle somon, hamsi, sardalye, ton ve uskumru gibi yağlı balıklar ile ceviz, badem ve keten tohumu Omega 3 yağ asitleri açısından zengin kaynaklarıdır. Bu arada bu ürünlerin arasında ne işi var demeyin ama, semizotunda da bol miktarda Omega 3 yağ asitleri bulunur. Zeytinyağı ve fındık yağı ise Omega 9 yağ asitlerinden yana zengin ürünlerdir. Salatalarınızı hazırlarken ceviz ve semizotu eklerseniz hem daha lezzetli bir salata yemiş, hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olursunuz.

Bol Su Tüketerek Vücuda Zararlı Toksinleri Atın

Vücudumuzun dörtte üçünün su olduğunu düşünürsek, sağlıklı vücut fonksiyonlarımız için su yaşamsal bir öneme sahiptir. Vücudumuza zararlı olan toksik maddelerin vücuttan atılmasını da su sağlar. Günde en az 10-12 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Böylece metabolizmanızı da hızlandırmış ve formunuzu korumuş olursunuz. Çay ve kahve tüketmek yerine bitki ya da meyve çaylarını tercih edin. Sonbahar ve kış mevsiminde özellikle yüksek C vitamini içeren kuşburnu çayını bolca tüketin. Kuşburnu çayının cilt güzelliğine de olumlu katkısı olacaktır.

sonbahar hastalıkları Sonbahar hastalıkları doğru beslenmeye özen gösterilerek ve küçük çapta egzersizler yapılarak size yaklaşamadan alt edilebilir.

.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Sonbahar Hastalıkları - -


sitemap -- sitemap

banner