Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel sorunlar, hastalıklar

Varikosel Tedavisi için teşhis nasıl nonur?

Varikosel teşhisi genellikle fiziksel muayene ile yapılabilmektedir. Doktor fiziksel muayeneyi teşhis için yeterli bulmazsa testis torbası (skrotal) röntgeni isteyebilir.

Varikosel Tedavisi

Varikosel tedavisinde kullanılacak yöntem varikoselin ve hastanın durumuna göre değişebilir. Eğer varikosel herhangi bir belirtiye neden olmuyorsa genellikle bir müdahale yapılmaz. Hafif belirtiler için destekli iç çamaşırları kullanılabilir. Sağlıklı, genç yetişkin erkeklerde görülen varikoselin takibi için doktorunuz yıllık kontroller önerebilir.

Ergenlik döneminde ortaya çıkan varikosel, testisin tam boyuna ulaşmasını engelleyebileceği tedavi önerilebilir. Bu noktada cerrahi olmayan 2 farklı yöntem kullanılabilir.

İlki, genişleyen damarların bağlanarak büyümelerinin önlenmesi, diğeri ise genişleyen damarlara özel bir kimyasal madde enjekte edilerek (embolizasyon) bu damarların bloke edilmesidir. Her iki yöntemde oldukça etkili tedavi yöntemleridir ve doktorunuz bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları konusunda sizi bilgilendirecektir.

Varikosel ağrıları düzenliyse ve diğer tedavi yöntemleriyle başarı sağlanamadıysa “varikosel onarımı” adı verilen cerrahi müdahale yöntemine başvurulabilir. Bu tedavi yöntemi genellikle varikoselin yol açtığı kısırlık sorununa çözüm olarak kullanılmaktadır.

Varikosel ameliyatı sırasında lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Ameliyat sırasında sorunlu damarlar temizlenir ve bu damarlara doğru olan kan akışı kesilir.

Varikosel ameliyatı “mikro cerrahi” operasyonlar kategorisindedir ve ameliyat sonrası hasta genellikle 4 saat içinde evine dönebilir. Ameliyat bölgesinde oluşabilecek ağrılar için ağrı kesici reçete edilebilir. Ameliyatı takip eden 1-2 gün hastanın ağır fiziksel aktivitelerden uzak durması önerilir. Ameliyattan 7 gün sonra hasta normal aktivitelerine dönebilir.

Varikosel Tedavisi ve Ameliyatıyla İlgili Sayılar

— Varikosel ameliyatıyla varikosel tedavisi %95 oranında başarılı olmaktadır
— Varikosel ameliyatı sonrasında sperm sayısı ve kalitesi artan erkeklerin oranı %70′tir
— Varikosel %95 oranında sol testis bölgesinde oluşur
— ABD’de her yıl 80 bin kişi varikosel ameliyatı olmaktadır
— Varikosel en çok 15-35 yaş aralığında görülür
— Kısırlık nedeniyle doktora giden erkeklerin %30′unda varikosel görülmektedir
— Tüm erkeklerin %10-%15′inde varikosel bulunmaktadır

.

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır? İle İlgili Aramalar

varikosel, varikosel nedir, varikosel nedenleri, varikosel belirtileri, varikosel tedavisi, cinsel hastalıklar, erkek hastalıkları, hastalıklar, tedaviler, belirtiler …

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, evde varikosel tedavisi, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: