Varikosel ve Kısırlık

Cinsel sorunlar, hastalıklar

Varikosel ve Kısırlık

Varikosel erkek kısırlığının başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir. Kısırlık nedeniyle doktora başvuran erkeklerin yaklaşık %35′inde varikosel bulunmaktadır.

Testisleri etkileyen varikosel, sperm üretimini de olumsuz yönde etkiler ve sperm sayısının çocuk yapmak için ihtiyaç duyulan sayının altında kalmasına yol açar.

Varikosel ve Kısırlık, Varikosel Ameliyatı

Ancak varikoselin neden olduğu kısırlığın, varikosel ameliyatı ile ortadan tamamen ortadan kaldırıldığı ile ilgili farklı görüşler bulunmaktadır.

Bazı uzmanlar varikosel ameliyatı sonrası hamile kalma oranlarının arttığını belirtirken, bazı uzmanlara göre varikosel ameliyatının hamile kalma oranına herhangi bir etkisi yoktur ve bu ameliyat erkek kısırlığının tedavisi olarak görülmemelidir.

Ancak her iki tarafın da kabul ettiği gerçek, varikosel ameliyatından sonra sperm sayısının ve kalitesinin arttığıdır.

Ameliyattan ortalama 3 ay sonra sperm sayısında artış görülür. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar ve tartışma günümüzde de devam etmektedir.

.

Varikosel ve Kısırlık İle İlgili Aramalar

Varikosel ve Kısırlık, varikosel, varikosel nedir, varikosel nedenleri, varikosel belirtileri, varikosel tedavisi, cinsel hastalıklar, erkek hastalıkları, hastalıklar, tedaviler, belirtiler …

.
İlgili Yazılar: