■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Varis Nedir?

Yazının Tam Başlığı: Varis Nedir?
Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis, insanlık tarihinin çok eski zamanlarından günümüze kadar uzanan geçmişe sahip olan bir damar hastalığıdır.

Varis, tarihte ilk kez M.Ö. 1550 yıllarına rastlayan Ebers papirüslerinde tanımlanmıştır. Varislerde cerrahi tedavinin eski Romalılar döneminde uygulandığı bilinmektedir. skleroterapi adı verilen varisleri ya da kılcal damar şeklindeki varisleri yok etmek için damar içine bir solüsyon enjekte eldilmesi yöntemi ise ilk kez 1860 yılında Pravaz tarafından uygulanmaya başlamıştır. Lazerle varis tedavisi daha teni olup, ilk kez 1980’li yıllarda başlayıp, günümüze kadar ulaşmış bir başka tedavi yöntemidir.

Bacaklarda yüzeyel toplardamarların genişlemesi ve düzensiz bir biçimde uzayarak büklümlü kıvrımlar oluşturması varis olarak adlandırılır. Varis sözcüğü Latince Varix (kıvrım yapmış damar) sözcüğünden türetilmiştir.

Varis, özellikle deri altındaki yüzeyel toplardamarların genişlemesi ve kıvrıntılı bir şekle bürünerek uzaması durumudur demiştik. Varisin gelişim nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bir çok faktör bir araya geldiğinde varis oluşmaya başlar.

Toplardamar duvarının zayıflaması, basınç artışı gibi yapısal değişiklikler, genetik yatkınlık ve damarın moleküler yapısını bozan faktörler bir araya geldiğinde varis oluşumu gerçekleşir.

Gebelik, kabızlık, ayakta ya da oturarak uzun süre kalmayı gerektiren meslekler, az lifli gıdayla beslenme alışkanlığı, şişmanlık, çok sıkı kıyafetler giymek toplardamarlarda basınç artışına yol açan başlıca faktörlerdir. Toplardamarlardaki basınç artışı gibi yapısal değişiklikler de varis gelişiminin en önemli nedenidir.

Bu olayların yanı sıra hormon kullanımı, gebelik, kadın cinsiyeti, yaşlılık, sigara, akrabalarda varis olması gibi genetik etkenlerde toplardamarları zayıflattığı için varis gelişimine katkıda bulunabilirler. Ayrıca, toplardamarlarında tıkanıklık ya da pıhtı olan kişilerde de ileride varis gelişme olasılığı daha yüksektir.

Varisler çoğu kez bacak derisinin altında mavimsi renkte değişik çaplarda kıvrıntılı kabarıklıklar şeklinde görülür. Bir diğer varis şekli ise; kılcal damar çatlamaları veya örümcek biçiminde görülen varislerdir. Varisler yıllarca çoğu kişide görünüm bozukluğunu saymazsak, hiç bir şikayete yol açmadan kalabilir.

Ancak zamanla varisler ağrılı hale de gelebilir. Bacaklarda şişme oluşabilir ve bir süre sonra kronik toplardamar (venöz) yetmezliği gelişebilir. Varisli olan damarda kan pıhtısı oluşabilir ve tromboflebit olarak bilinen bu durumda bacakta ağrı, şişme ve kızarıklık görülür.

Genel anlamda kadınların %50-55’inde, erkeklerin de %40-45’inde çeşitli toplardamar sorunları görülmektedir. Varislerin yaşlılarda görülme oranı daha yüksek olsa da, 50 yaşının üzerindeki her iki insandan birinde varis vardır.

Genel olarak, toplumda yaş gruplarına göre dağılıma baktığımızda %4,5 – %55 sıklıkta görülen varisin, Türkiye’de etkilediği düşünülen kişi sayısı tahminen 10 milyondur. Bu varisli kişilerin bir çoğu ya rahatsızlığını hissetmeyip, farkında olmadıkları için, ya da çözümünün olmadığını düşündüklerinden olsa gerek varis tedavisi arayışı içinde değillerdir.

Bu kişilerden varisin getirdiği rahatsızlıkları henüz hissetmeyenler; bacaklarının görünümünü beğenmeme gibi psikolojik sorunlar yaşarken, daha ileri boyutta varis sorunu olanlar; bacakta ağrı, şişme, gece krampları, yorgunluk, yanma ve kaşıntı, huzursuz ayak sendromu, ciltte renk değişikliği, kanama, tromboflebit, bacakta ülserler gibi yaşam kalitesini etkileyen yakınmalara rağmen gündelik yaşamlarını sürdürmeye çalışırlar ve bu hastaların bir çoğu varis tedavisi yerine depresyon ilaçları kullanırlar.

Toplumda sadece yaşlı hanımlarda varis görülür düşüncesi de çok yanlıştır. Ergenlik çağında başlayıp, hem kadınlarda hem de erkeklerde olmak üzere her yaş gurubunda ve cinsiyette varise rastlanabilir. Bunun bilinmesi tedavide geç kalınmaması açısından çok önemlidir.
.

Varis Nedir Özellikleri

Konuyu kısaca özetlersek varis;

 • Toplumda yaş gruplarına göre %4,5 – % 55 sıklıkta görülür.
 • Türkiye’de etkilediği kişi sayısı tahminen 10 milyondur.
 • Kadınlarda erkeklere oranla görülme sıklığı daha fazladır.
 • Kadınlarda gebelikte oran 2-3 kat daha artmaktadır.
 • 50 yaşının üzerindeki her iki insandan birinde varis vardır.
 • Çevremizdeki her beş kişiden biri varislidir.
 • .

  Bir sonraki yazımızda varis gelişimini engellemek konusunu işleyeceğiz.
  .

  Varis Nedir yazısı ile ilgili aramalar

  Varis Nedir, varisin nedenleri, varis tedavisi,bacakta ülser, tromboflebit,huzursuz ayak sendromu,sürekli yorgunluk,bacakta ağrı…


  Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

  Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

  Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

  Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

  Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

  Varis Nedir? - -


  sitemap -- sitemap

  banner