Variste Tedavi Yöntemleri

Varis Nedir?

Variste Tedavi Yöntemleri

Variste tedavi yöntemlerinin iki amacı vardır. Bunlardan birincisi; hastada varise neden olan fakat hastanın genel olarak farkında olmadığı venöz yetmezlik gösteren damarın ortadan kaldırılmasıdır. İkincisi; hastanın şikayetçi olduğu varisleri ortadan kaldırmaktır.

Varisin nedeni olan venöz yetmezlik gösteren damar, genelde kasık ile ayak bileği arasında yer alan safen toplardamarıdır. Safen toplardamarı, köpük skleroterapisi, radyofrekans, lazer veya ameliyat yöntemi ile tedavi edilebilir.

Variste en klasik tedavi yöntemi, varise neden olan damarın cerrahi olarak çıkartılması ameliyatıdır. Bu ameliyat genelde anestezi altında yapılır ve hastanın tamamen iyileşmesi diğer yöntemlere göre daha uzun ve hasta için zahmetli olabilir.

Köpük skleroterapisi yöntemi, en kolay ve en az ağrılı yöntemdir. Bu yöntemde sorunlu damara içeriden ilaç vererek tıkama sağlanır. Fakat köpük skleroterapisi yöntemi, diğer önlemleri almadan, tek başına uygulandığında varisin tekrarlama olasılığının en yüksek olduğu tedavi yöntemidir. Bu nedenle kasıktan girilerek damar küçük bir cerrahi işlemle bağlandıktan sonra köpük skleroterapisi yöntemi uygulanmaktadır.

Lazer yönteminde, hastanın diz hizasından damar içine bir kateter yerleştirilir ve bu kateterden yüksek enerjili lazer ışını verilerek oluşturulan ısı ile damarın içerden yakılıp, dağlanması sağlanır.

Radyofrekans yönteminde ise; yine lazer yönteminde olduğu gibi diz hizasından damarın içine bir kateter yerleştirilmekte ve bu kateterden radyo dalgaları verilerek oluşturulan ısı ile damarın içeriden yakılarak dağlanması gerçekleştirilmektedir.

Lazer ve Radyofrekans yöntemlerinin her ikisinde de, hastaya anestezi, kesi ya da dikiş gerekmez, yalnızca damarın çevresine uyuşturucu ilaç enjekte edilmesi yeterlidir.
.

Variste Tedavi Uygulaması

Günümüzde tüm varis tedavileri “günü birlik” yani aynı gün hastaneye yatış, ameliyat ve taburcu olma şeklinde yapılabilmektedir. Hastayı hekime getiren ve hastanın şikayetçi olduğu varisler aynı seansta veya daha sonra ameliyat (miniflebektomi) ya da içine köpüklü bir ilaç enjekte edilerek (köpük skleroterapisi) tedavi yöntemleriyle kısa sürede yok edilebilir. Son yıllarda buharlı yöntemlerle de varisli damarlar yok edilebilmektedir.

Bir önceki yazımızda Varis Gelişimini Engellemek konusu ele alınmıştır.

Variste Tedavi Yöntemleri İle İlgili Aramalar

Variste Tedavi, Varis Gelişimini Engellemek, Varis Nedir? varisin nedenleri, varis tedavisi, bacakta ülser, tromboflebit, huzursuz ayak sendromu, sürekli yorgunluk, bacakta ağrı…

.