■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Yaz Sonu Enfeksiyonları

Yazının Tam Başlığı: Yaz Sonu Enfeksiyonları
Boğaz hastalıkları, boğaz ağrısı, boyun tutulması

Yaz Sonu Enfeksiyonları

Yaz sonu enfeksiyonları, genellikle yaz mevsimi sonunda görülen tirod bezi iltihabının genel adı denilebilir. Yaz sonu enfeksiyonları hakkında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yaz sonu enfeksiyonları tedavisi nasıl yapılır? İşte bu soruların kısa cevabı için, bu yazıyı okumalısınız.

Yine bir yaz mevsiminin son günlerini yaşamakta olduğumuz bu günlerde en sık karşılaşılan hastalıkların başında, virüslerden kaynaklanan çeşitli yaz sonu enfeksiyonları var.

Yazın deniz veya havuzdan çıktıktan sonra rüzgârın olumsuz etkilerine maruz kalmak, sıcaklar yüzünden aşırı klima kullanımı, boğaz enfeksiyonlarına neden oluyor. Bu enfeksiyonların boynun ön kısmında bulunan tiroid bezine bulaşması troid iltihaplanmasına neden olabiliyor.

Bu şekilde başlayan tiroid bezi iltihabı, tedavisi ortalama altı ay sürecek ciddi bir hastalık oluşturuyor. Troid bezi iltihaplanmasının belirtileri arasında, özellikle akşam saatlerinde artan kırgınlık, ateş, çarpıntı, titreme ve terleme sayılabilir. Ancak en belirgin işaret, boynun ön tarafında başlayan ağrı ve buna bağlı yutma zorluğudur. Ayrıca bu hastalık, kilo kaybı ve sinirlilik de yapabiliyor.

Yaz sonu enfeksiyonları ve bunlar arasında en bilineni olan tirod bezi iltihabından korunmak için nelere dikkat edilmeli?
.

Yaz Sonu Enfeksiyonları – Korunma:

Farenjit veya bademcik iltihaplanması gibi virüs kaynaklı yaz sonu enfeksiyonları, tedavi edilmiş olsalar bile, tiroid bezine geçebiliyor. Tiroid bezi iltihabı (subakut tiroid), geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinden 2 ay sonra bile görülebiliyor.

Islak olarak rüzgâra çıkmamak, özellikle sıcak havalarda serinlemek isterken bunu aşırıya götürüp, klimanın karşısında oturmamak, klimayı çok açmamak, hasta kişilerden uzak durmak, yaz sonu enfeksiyonları ve troid bezi iltihaplanmasından korunmanın ilk koşulları.
.

Yaz Sonu Enfeksiyonları Psikolojiyi Bozuyor

Yaz sonu enfeksiyonları tiroid iltihabı şeklinde ortaya çıkmışsa, bu durum hastanın psikolojik durumunu oldukça bozucu etki yapar ve endişelenmesine yol açar.

Çünkü bu hastalıkta tiroid bezi önce iki ay hızlı çalışır; bu dönemde kişinin metabolizması hızlanır, ateş, terleme, titreme, çarpıntı ve kilo kaybı yaşamasına neden olur. Ardından, hastalığın sonraki evresinde dört ay boyunca troid bezi yavaş çalışır. Bu yavaşlama nedeniyle metabolizma da ağırlaşır, kalp yavaşlar, depresyon, durgunluk, kilo alımı başlar.

İşte bu zıt etkilerin birbirini izlemesi durumunu hekimler, bir arabanın sürekli dur-kalk yapması sırasında içindeki yolcuların alt-üst olmasına benzetirler. Gerçekten de metabolizmanın bu değişik karakter özelliklerinin birbirini izlemesi, kişinin kendini kötü hissetmesine neden olur. “Ne oluyor bana” endişesi yoğunlaşır.
.

Yaz Sonu Enfeksiyonları – Tedavi:

Subakut tiroid hastalığı, ortalama altı ayda iyileşir. Bu süre içinde boynun ön bölümünde görülen ağrı ön plânda olduğundan, ağrı kesici ilaçlar ile kortizon kullanımı, tek tedavi yöntemidir; ayrıca tiroid hapı kullanmak gerekmez. Kortizon, endokrinoloji uzmanı gözetiminde verileceği ve kısa bir süre kullanılacağı için, yan etkileri minimumda kalır.

Yaz sonu enfeksiyonları Yaz sonu enfeksiyonları dikkat edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Yaz Sonu Enfeksiyonları - -


sitemap -- sitemap

banner