■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Yumurtalık Kisti Ameliyatı İçin Acele edilmemeli

Yazının Tam Başlığı: Yumurtalık Kisti Ameliyatı İçin Acele edilmemeli
kurtaj-hamilelik-gebelik-ultrason-ailecesaglik-com

Yumurtalık Kisti Ameliyatı İçin Acele edilmemeli

Prof. Dr. Faruk Buyru, yaptığı açıklamada, kadınların doğurganlık çağında ve doğurganlık çağından sonra menopoz döneminde, çok çeşitli yumurtalık kisti ile karşılaşabildiklerini söyledi. Bu durumda ameliyat için acele edilmemesi gerektiğini, bazı yumurtalık kisti türlerinin tedaviye gerek kalmadan zamanla kendiliğinden ortadan kalktığını belirten Prof. Dr. Buyru, şunları kaydetti:

“Kistlerin çoğu iyi huylu, tıbbi tedavi ile ilaçla bazen hiçbir tedaviye gerek kalmadan ortadan kalkabilirler. Onun için ameliyat konusunda birtakım özelliklerine bakıp ameliyat için çok aceleci davranmamak gerekiyor. Kötü huylu yumurtalık kisti olma ihtimallerini de göz önüne alıp ameliyat edebiliyoruz. Yumurtalık kisti adet düzensizlikleri ve adet sırasında ağrı yapabilir, gebe kalmayı engelleyebilir ya da kadının yaşamını tehdit edici boyut kazanabilir. Hastanın şikayetine, yumurtalık kisti boyutlarına ve diğer bazı özelliklerine göre ameliyat kararı verilebilir.”

Yumurtalık Kisti Denince ilk Akla Gelen Çikolata Kisti

Çikolata kistlerinin, kadınların önemli bir kısmında önemli şikayetlere yol açabilen “endometriozis” denilen kistler olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Buyru, “Bunlar yumurtalıktan kaynaklanan, rahim iç dokusunun, yumurtalık üzerinde, yumurtalık içinde yer almasına bağlı olarak oluşan; adet esnasında ağrı, cinsel ilişki esnasında ağrı, gebe kalamama gibi ciddi problemlere yol açabilen kistlerdir. Bu tür yumurtalık kisti önemsenmelidir” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Buyru, özellikle gençlerde ameliyat kararı verirken beklemek gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Genç yaşlarda, doğurganlık çağında kistlerin kötü huylu olma ihtimali son derece düşük. Yumurtalık kisti doğurganlık çağında rastladığımız kist türü olduğu için ameliyat esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu olabildiği kadar yumurtalığı korumak. Yani yumurtalık kisti var diye tüm kistlerde yumurtalığı almak gerekmez, sadece kisti çıkartıp geriye kalan yumurtalık dokusuna da zarar vermeden bu işlemi gerçekleştirmek kadının doğurganlığını korumak açısından önemli. Ameliyat esnasında da olabildiğince yumurtalık dokusunu korumak birinci prensip olarak karşımıza çıkıyor, hangi yöntemle olursa olsun kadının gebe kalması için yeterli yumurtalık dokusuna ihtiyaç var. Gençlerde biraz daha konservatif davranmak gerekir. Büyüyüp çok dev boyutlara, 20-30 santimetre gibi boyutlara ulaşabilir. Bu durumda belirgin bir karın şişliği, karın alt bölgesinde göbeğe kadar, göbeğin üst bölgesine kadar uzanan bir kitle ile kendini belli edebilir. Bunları çıkarmak, mutlaka ameliyat etmek gerekiyor.”

yumurtalık kisti Her yıl kadınların jinekolojik muayeneden geçmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Buyru, ileri evreye ulaşmış yumurtalık kisti veya bir kanser vakasında ameliyatın daha güç olduğunu söyledi.
———————-
AA


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı İçin Acele edilmemeli - -


sitemap -- sitemap

banner