■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Zatürre İçin Kapalı Ortamlara Dikkat

Yazının Tam Başlığı: Zatürre İçin Kapalı Ortamlara Dikkat

Zatürre İçin Kapalı Ortamlara Dikkat

Zatürre için kapalı ortamlara dikkat etmek gerekiyor. Soğuk kış aylarında özellikle de kapalı alanlarda çok fazla zaman geçirmek zatürre hastalığına yol açıyor. Çocuk ve yaşlıların zatürre hastalığına yakalanma riski daha fazla olup, kronik hastalıkları bulunan kişiler de, zatürre riskinde üçüncü sırada yer alıyor.

Soğuk kış günlerinde uzun süre havasız ve kapalı alanlarda zaman geçirmek zatürreye neden olabiliyor. Zatürre hastalığına yakalanma açısından özellikle yaşlılar, kronik hastalığı olanlar ve küçük çocuklar risk grubunda bulunuyor.

Akciğer dokusunun iltihaplanması sonucu oluşan pnömoni halk arasında bilinen adıyla zatürre, dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında önemli bir yerde bulunuyor. Akciğer iltihaplanması, öncelikle bakteriler olmak üzere çeşitli mikroplar ya da kimyasallar nedeniyle akciğerde iltihabi bir sıvı birikmesi sonucu oluşuyor. Yaşlılar, kalp ya da solunum yolu hastalığı olanlar, diyabet hastaları, bağışıklık yetmezliği bulunanlar, küçük çocuklar, sigara ve alkol içenler pnömoni hastalığına yakalanma açısından risk grubunda yer alıyor.

Çoğunlukla kış mevsiminde iyi havalandırılmayan kapalı ve kalabalık ortamlarda ortaya çıkan zatürre; toplu taşıma araçları, okul, yurt, ofis gibi ortamlarda yayılıyor. Ayrıca tokalaşma ve elden ele dolaşan araçlarla da kişiden kişiye hızla bulaşabiliyor. Kışın gribin ilerlemesi sonucu da zatürre oluşabiliyor.

Hastalığın en belirgin belirtileri; 40 dereceye kadar çıkan yüksek ateş, koyu renkte balgam çıkarma, öksürük, vücutta titreme, halsizlik ve yorgunluk olarak sıralanabilir.

Bu ilk belirtilerin yanı sıra dikkat çeken ve mutlaka tedavi edilmesi gereken başka bulgular da var. Göğüs ve sırtta oluşan ağrı ve bu ağrının artarak kürek kemiğine kadar yayılması, şiddetli baş ağrısı ya da baş dönmesi, dudaklarda morarma ve uçuğa benzer yaraların çıkması, hızlı nefes alıp verme, bayılma hissi, susama ve çok idrara çıkma bu bulgular arasında sayılabilir.

Bu belirtilerin hepsinin bir arada olması gerekmez. Bunlardan birkaçının olması bile zatürre olma ihtimalini gösterir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden uzman hekime başvurulmalıdır.

Zatürre Akciğer Kanseri İle Karıştırılabilir

Göğüs hastalıkları Uzmanları, Akciğer iltihabı hastalığının, bazı durumlarda akciğer kanseri ile karıştırılabileceğini, bazen de kişide her iki hastalığın birarada bulunabileceğini belirtiyorlar. Özellikle bronkoalveoler tipteki akciğer kanserlerinin röntgen sonuçlarında zatürreyi taklit edebildiğini, tedavi edilmesine rağmen uzun zaman gerilemeyen pnömonide akciğer kanserinden şüphelenildiğini söyleyen uzman doktorlar, verem (tüberküloz) hastalığının da zatürre ile karıştırılabildiğini söylüyorlar.

Zatürre Riski Kapalı Alanlarda Artar

Zatürre öncelikle; gelir düzeyi düşük ailelerde yetersiz beslenme, sağlıksız yaşam alanı ve uyku düzensizliği ile ortaya çıkıyor olsa da, toplu taşıma araçları, okul, yurt, ofis gibi ortamlarda herkese yayılıyor. Ayrıca tokalaşma ve elden ele dolaşan araçlarla da kişiden kişiye hızla bulaşıyor.

zatürre Zatürreden korunabilmek için öncelikle beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle kış aylarında iyi havalandırılmayan kapalı, rutubetli ortamlarda çok zaman geçirilmemeli, kapalı ortamlarda enfeksiyonların daha kolay yayıldığı unutulmamalıdır.

Ayrıca; sigara ve alkol kullanımı bırakılmalı, mümkünse düzenli spor yapılmalıdır. Eğer altta yatan kronik bir hastalık varsa stabil düzeyde tutulmalı, uzman hekimin öngördüğü grip ve zatürre aşısı yaptırılmalıdır. Küçük çocuklara ilk 6 ay mutlaka anne sütü verilmelidir. Ne yazık ki; ülkemizde çocukların yalnızca yüzde 10 ’u ilk 3 ay anne sütüyle besleniyor.

Aşılama da zatürreden korunmada oldukça önemlidir. Boğmaca, kızamık ve tüberküloz gibi hastalıklar zatürre hastalığının en önemli etkenleri arasında yer aldığından düzenli olarak çocuğun aşıları yaptırılmalıdır. Yaşça daha büyük çocuklarda ise; tüm çocukların aşılanmasına gerek yoktur. Sadece risk grubunda yer alan kronik hastalığı olan çocuklara aşı önerilir.

Son olarak; yaşlıların, kalp ya da solunum yolu hastalığı olanların, diyabet hastalarının, bağışıklık yetmezliği bulunanların, küçük çocukların, sigara ve alkol kullananların zatürre hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu unutmayın!


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Zatürre İçin Kapalı Ortamlara Dikkat - -


sitemap -- sitemap

banner