Zatürre Nedir?

Zatürre Nedir?

Zatürre tıp dilinde Pnömoni anlamına gelmektedir. Tanım olarak bakıldığında ise zatürree, akciğerlerde meydana gelen enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir hastalık olarak bilinmektedir. Maalesef ki ülkemizde görülen ciddi hastalıklar arasında beşinci sırada yer almaktadır. Çünkü tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilme olasılığı bulunmaktadır.

Zatürre adı verilen bu hastalık virüslerin, bakterilerin akciğerlere yerleşmesi ile başlangıç göstermektedir. Vücut direnci düşük olan bireylerde, çocuklarda ve yaşlılarda önemli derecede ilerlemektedir. Hastalığa yakalanan kişilerde ölüm görülme ihtimali yüzde beş olarak belirlenmiştir. Her ne kadar düşük bir oran gibi görünse de bu yüzde beşlik oranın mutlaka ciddiye alınması gerekmektedir. Sonuçları itibari ile ağır olan bir hastalıktır.

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Bakteriyel Zatürre: Bu tür zatürreye çeşitli bakteriler neden olmaktadır. Her yaştan insanda görülme olasılığı bulunmaktadır. Ancak aşırı alkol kullanan, sigara içen, bağışıklık sistemi zayıf olan, solunum sistemi hastalıkları bulunan kişiler birinci derece risk altında bulunmaktadır. Bakteriyel Zatürre de birtakım belirtiler bulunmaktadır. Şiddetli göğüs ağrısı, yüksek ateş, hızlı nabız, hızlı solunum, titreme gibi hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Viral Zatürre: Belirti olarak bakıldığında bakteriyel zatürre ile benzerlik göstermektedir. En bilinen belirtisi ise nefes darlığının artması ve yoğun öksürük olarak tanımlanmaktadır. Viral zatürreye yakalanan kişi bakteriyel zatürreye göre daha duyarlıdır. Günümüzde en çok rastlanan zatürre tipi olarak bilinmektedir.

Mikoplazma Zatürre: Diğer zatürre çeşitleri ile karşılaştırıldığında mikoplazma zatürre biraz daha farklı belirtilere sahiptir. Genel olarak tüm yaş gruplarında görülme olasılığı bulunmaktadır. Hafif ve yaygın biçimde görülmektedir. Önemli derecede balgamlı öksürük görülmektedir.

Diğer Zatürre: Yukarıda sayılan zatürre çeşitleri haricinde başka belirtilerle ortaya çıkan zatürreler de bulunmaktadır. Diğerlerine kıyasla bunlar daha az yaygın görülmektedir. Sıvı, gaz, toz, gıda, mantar gibi etmenler oluşumuna neden olabilmektedir.

pnomoni-zaturre-akciger-iltihabi

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Zatürrenin birkaç çeşidi bulunduğundan dolayı her birinin kendine özgü belirtileri olabilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında zatürre hastalığının ortak belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler yüksek ateş, titreme, üşüme, balgamlı öksürük, halsizlik, kas ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, cilt renginde solgunluk olarak sıralanmaktadır. Bu tip şikâyetleri olan kişilerin mutlaka doktor muayenesinden geçmeleri gerekmektedir.

Zatürre Bulaşıcı Mıdır?

Zatürre bulaşıcı mıdır sorusunun cevabı maalesef ki evettir. Zatürre virüsü alan kişide hastalığın ortaya çıkış seviyesi değişiklik göstermektedir. Kimi insanlarda hafif öksürük şeklinde görülmekte kimilerinde ise ağır sonuçlar meydana getirebilmektedir. Sonuç olarak bakıldığında hastalık virüsün vücuda girmesi ile başlamaktadır.

Zatürreden Korunmak İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Zatürreye yakalanmaya yol açan birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bu risk faktörlerinden korunmak başarılırsa zatürreye yakalanama ihtimalinin en aza indirmek mümkün olmaktadır. Halk arasında en bilindik örnek soğuk su içmenin zatürreye yakalanmada etkili olduğudur. Bu tespit her ne kadar inanılacak gibi görünmese de yapılan araştırmalar bu tespitin doğruluğunu kanıtlar niteliktedir. Bu nedenle bilinen inanışlara kulak asmakta fayda bulunmaktadır. Zatürreden korunmak için alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıkları bırakmak faydalı olmaktadır. Erişkinlerde ve çocuklarda farklı korunma yolları uygulamak gerekmektedir. Çocuklar için D vitamini eksikliği, yeterli beslenememe, doğumdan kaynaklı kalp ve akciğer hastalığı gibi faktörler hastalıkta etkili olmaktadır.

Zatürrede Tedavi Süresi ve Sonrası

Zatürre için uygulanan tedavi süresi hastalığın başlangıç aşamasındaki şiddetine, derecesine ve yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Eğer buna ek olarak bir hastalık daha meydana gelmişse tedavi süresi uzayabilmektedir. Genel olarak bakıldığında ateşin düşmesinin ardından ortalama bir hafta içerisinde hastalığın etkisi azalabilmektedir. Uygulanacak tedavi şekli kişiye göre değişmektedir. Tedavi sonrası ortalama iki üç gün yatakta kalındıktan sonra birey normal yaşantısına devam edebilmektedir.

Zatürre İçin Bitkisel Tedavi

Zatürre genel olarak antibiyotiklerle tedavi edilse de bunun yanı sıra doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Zatürre için hayvansal gıdalar yerine sebze ağırlıklı beslenmek önem taşımaktadır. Yüksek miktarda hayvansal protein içeren besinler sindirim sistemini zorlamaktadır. Bu nedenle sebze tüketimi önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirilmeye özen gösterilmelidir. Buna yönelik olarak kahvaltıda kızılcık ve elma suyu içmek antioksidan açısından faydalı olmaktadır. Beslenmeye dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Ayrıca gün içerisinde oksijen banyosu yapmak da hastalık boyunca rahatlamak için etkili olmaktadır.

.
İlgili Yazılar: