■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Erken Menopoz ve Kısırlık Nedeni Aşırı Zayıflık

Yazının Tam Başlığı: Erken Menopoz ve Kısırlık Nedeni Aşırı Zayıflık
sifir beden - kadin sagligi

Erken Menopoz ve Kısırlık Nedeni Aşırı Zayıflık

Sıfır beden, yani aşırı zayıflama saplantısı, çok ciddi sağlık sorunlarını da yanında getiriyor. Sıfır beden olan kadınların yüzde 30’unda erken menopoz ve kısırlık gibi ciddi bir tablo ortaya çıkabiliyor!

Ülkemizde kadınlar ortalama 48 yaşında menopoz dönemine giriyor. Ancak menopoz türlü nedenlerle 40 yaşından önce de yaşanabiliyor ve buna ‘erken menopoz’ deniyor. Bu konuda ülkemizde sağlıklı bir istatistiksel veri bulunmasa da, modern yaşamın olumsuz getirileri olan çevre kirliliğinin artması, aşırı stres, sigara kullanımı, ve diğer etkenler nedeniyle erken menopozun görülme sıklığının arttığı belirtiliyor.

Günümüzde erken menopoz durumunun ortaya çıkmasına yol açabilen bir başka önemli neden de, son yıllarda özellikle genç kızlar başta olmak üzere, kadınların sıfır beden denilen aşırı zayıflama derecesine ulaşma çabaları…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, sadece fazla kilolu olmak ve obezitenin değil; aynı zamanda çok zayıf olmanın da üreme sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. Sıfır beden olma hevesindeki bayanları uyaran kadın sağlığı uzmanları, “Kadın bedenindeki yağ oranı kritik yağ sınırı olan yüzde 12’nin altına düştüğünde, üreme fonksiyonlarının tamamen durabildiğini söylüyorlar.

Bunun sonucunda da, kadının genç yaşta olmasına karşın, hamile kalabilmesini önleyen ve yaşam kalitesini ciddi boyutlarda etkileyebilen “hipolatamik amenore”, bir başka deyişle adet görmenin beyinsel olarak durdurulması tablosunun ortaya çıkabildiğini, sıfır beden takıntısı nedeniyle oluşan bu olguların ortalama üçte birinde de erken menopoz ortaya çıkabildiğini belirtiyorlar.”

Unutmayın: Sıfır beden olmak, asla güzel olmak değildir; tam tersine çirkin olmaktır. Ayrıca sıfır beden olma çabasındaki bir insan, diğer insanlara akıl sağlığının da pek yerinde olmadığını düşündüren, tiksindirici ve çirkin bir görüntü sergiler. Güzellik ve sağlık amacıyla zayıflama olayını, sıfır beden olmaya kadar götürmek; amacın tam tersine, çirkin ve sağlıksız olmaktır.

İnsan üreme sistemi, büyük bir enerjiye gerek duyar

Sıfır beden, neden menopoza ve kısırlığa yol açar? Kadın üreme sistemi, dışarıdan gelen etkilere son derece açıktır ve belirgin bir şekilde etkilenir. Üreme sistemi normal olarak büyük bir enerjiye ihtiyaç duyar. Enerjinin az olduğu dönemler ile açlık dönemlerinde üreme fonksiyonları durur.

İnsan üreme yetisinin beslenme ile ilişkisi, şu üç olayın analizi ile izleniyor:
1. Dünyada açlık çekilen yerlerdeki ve zamanlardaki veriler.
2. Kaşeksi hastalığı olan çok zayıf kadınlardan elde edilen veriler.
3. Aşırı spor nedeni ile hızla yağ kaybeden kadın sporculardan elde edilen veriler.

Yapılan çeşitli analizlere göre:
1- Besinlerle alınan enerji, öncelikle kalp-damar sistemi ve beyinsel aktiviteler  için kullanılıyor.
2- İkinci olarak, hareket ve büyüme gibi kısıtlanabilir fonksiyonlar, bunu izliyor.
3- Son olarak da, eğer yeterli enerji varsa, üreme fonksiyonları için kullanılıyor.

İşte, kadınların sıfır beden olma çabası, üreme sisteminin canlılığını koruması için gereken enerjinin azlığına veya yokluğuna neden olduğu için, erken menopoz ve kısırlık meydana geliyor.

Enerjinin azlığı, üreme fonksiyonlarını durdurur.

Sıfır beden sahibi olmak amacıyla aşırı zayıf olan kadınlarda, işte bu enerji yokluğu yaşanıyor. Ayrıca, olayın tıbbî yönü düşünülmeden hazırlanan hatalı diyetler nedeniyle, vücuda gerekli olan yaşamsal maddelerin alınmaması sonucu, sıfır beden veya ona yakın uygulamalarda, hücre aktiviteleri ve üreme fonksiyonları duruyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, sıfır beden olma durumu ve aşırı zayıflık durumu ne kadar uzun sürerse, etkilerinin de o kadar kalıcı olacağını belirterek, daha sonra yeniden normal beslenmeye dönülüp ideal kiloya ulaşılsa bile, bu kadınların yaklaşık olarak yüzde 30’unda âdet görememe durumunun kalıcı olduğunu belirtiyorlar.

Erken menopozun ilk belirtisi, âdet döngüsünün hızlanmasıdır

Normal olarak âdet döngüsü, ortalama 28 günde bir olur. Âdet döngüsünün 22 günden daha sık olması, genellikle yumurtalık rezervinin azaldığını gösterir. Bu olumsuz tablo daha da ilerlediğinde ise; âdet aralarının kısalmasından başka, ağrılı cinsel ilişki, cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk, sıcak basmaları, depresyon, uyku ve konsantrasyon bozuklukları, iş veya okulda başarı düşüşü görülebiliyor.

Bundan sonraki aşamada ise durum tersine dönerek, âdet kanamaları seyrekleşmeye başlıyor. Son aşamada, menopoz tam olarak oturmuş oluyor ve âdetler tamamen kesiliyor.

Sıfır beden olmak amacıyla aşırı zayıflayan kadınlarda, sonraki yıllarda kemik erimesi, kalp hastalıklarında artış, beden biçiminde ve oranlarında değişimler, örneğin erkek tipi göbeklenme görülüyor.

 

Belirtiler başlamadan önce önlem alınmalı

Sıfır beden olma amacıyla, veya başka nedenlerle oluşan aşırı zayıflamada, kısırlık ve erken menopoz belirtileri ortaya çıktığında, çoğu kez durum oldukça ciddi boyutlara ulaşmış oluyor. Bu nedenle her kadının, çok geç olmadan, erken menopoz açısından risk faktörlerine sahip olup olmadığını analiz etmesi son derece önemlidir.

Eğer belirgin bir erken menopoz riski varsa, henüz belirtiler ortaya çıkmadan önce doktora başvurulmalı ve doğurganlığı koruma seçenekleri hakkında gerekli bilgiler edinilmelidir.

Erken menopoz için diğer risk unsurları neler?

•  Ailede önceden erken menopoz durumunun görülmesi,
•  Swyer sendromu ya da Turner sendromu gibi kromozal hastalıkların varlığı,
•  Talassemi majör ve Galaktozemi gibi bazı enzimlerin eksiklikleri,
•  Radyoterapi veya Kemoterapi görülmüş olması ,
•  Sıkça yaşanan yumurtalık ameliyatları,
•  Zona ve Kabakulak gibi enfeksiyonların varlığı,
•  Diyabet, romatizmal artrit, tiroit, vitiligo gibi bazı otoimmün hastalıklar,
• Stres,
• Epilepsi,
• Sigara,
• Aşırı zayıflık ya da obezitenin varlığı,
• Bazı meslekler: Bayan kuaförü çalışanları, kimyasal kozmetik üretici ve satıcıları, solvent ile çalışan ressamlar ve boyacılar, propanediol, metilolakrilamid, monometil eter, ftalatlar ile çalışanlar…

Erken menopoza karşı önlemlerinizi alın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, kadınların menopoz yaşını geciktirebilmesi için bazı yaşam alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyorlar:

• Sıfır beden veya obez olmayın. Arada bir “vücut kitle indeksi”nizi hesaplayın: Ağırlık (kilo)/boy2 metre. Vücut kitle indeksinizin her zaman 18-30 arasında kalmasına dikkat edin.
• Güzlük yaşamda stresinizi azaltacak değişiklikleri yapın.
• Sigara içmeyin, ayrıca pasif içicilikten de kaçının.
• Erken menopoz açısından zararlı olduğu bilinen metilolakrilamid, propanediol, monometil eter gibi kimyasal maddelerden uzak durun.
• Yaşamınızda spora yer verin. Mümkünse hergün; değilse haftanın en az üç günü, şu egzersiz çalışmalarından birini kesinlikle uygulayın: 50 dakika tempolu yürüyüş, 30 dakika yüzme, 30 dakika bisiklet sürme veya 45 dakika serbest jimnastik.
• Oksijen radikali emme yeteneği yüksek olan antioksidan besinleri alın: Balık, ceviz, kabak çekirdeği, taze fındık, lahana, karnabahar, brokoli, domates, biber, mürdüm eriği, havuç, nar, üzüm, çilek, karpuz, işlenmemiş tahıl ve bunlardan üretilmiş yiyecekler, bu tür besinler arasında yer alır. Aynı zamanda yeşil çay, çeşitli doğal bitkisel çaylar ve taze sıkılmış greyfurt suyu da oksijen radikali emme kapasitesi yüksek içeceklerdendir.
• Antioksidan ilaçlar ve antioksidan sağlık destek ürünlerini sürekli kullanın: Örneğin Koenzim-Q 10, L-arginin ya da Royal jelly takviyesi yapabilirsiniz, erken menopozu önlemek dışında, birçok hastalığa karşı da daha dirençli olursunuz.
• Kalsiyum açısından zengin olan gıdaları bolca tüketin (günde 200 ml süt, yoğurt veya dondurma) ve takviye olarak da doğal kalsiyum, çinko içeren sağlık destek ürünleri kullanın.
• Güneşlenerek, vücudun D vitamini üretmesine yardımcı olun ve destek için de D vitamini içeren takviyeleri hergün kullanın.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Erken Menopoz ve Kısırlık Nedeni Aşırı Zayıflık - -


sitemap -- sitemap

banner