Kadınlarda Adet Düzensizlikleri

Karın bölgesi rahatsızlıkları, karın ağrısı

Kadınlarda Adet Düzensizlikleri

Genç kızlığına adım atmış her kadında doğal olarak görülen normal adet (regl) kanamaları 21-35 günde bir görülen kanamalardır. Regl kanamalarının 21 günden az ya da 35 günden fazla sürede gerçekleşmesi normal değildir ve altında yatan sebepler araştırılmalıdır. Az adet görmek kadar, sık adet görmek de sağlık açısından bir takım sorunların olduğunu gösterir.

Normalde ardarda iki adetin başlangıç günleri arasında en az 21 gün, en fazla 35 gün geçmesi gerekir. Bu araların 35 günden fazla sürmesi durumuna seyrek adet görme yani oligomenore denir.

Seyrek Adet Görmenin Nedenleri:

Geç adet görmenin başlıca nedeni yumurtlama olmaması (anovulasyon) veya yumurtlamanın düzensiz olmasıdır (ovulasyon düzensizliği). Normalde adet görmeyi sağlayan yumurtlama sonrası salınan progesteron hormonudur. Yumurtlama olmadığında veya geç olduğunda progesteron çekilmesi de olmayacağı için adet görülmez veya geç görülür.

Yumurtlama dışında hipotroidi (guatr hormonlarının az salgılanması) seyrek adet görmenin nedenlerinden birisidir. Süt hormonun fazla salgılanması (hiperprolaktonemi, galaktore) seyrek adet görmeye neden olan başka bir durumdur. Yine menopoz yaşlarına yaklaşmış olan 45-50 yaşları civarında kadınlarda östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak seyrek adet görmeler başlar ve bir süre sonra hiç adet görmeyecek şekilde kesilir.

Aylık veya özellikle 3 aylık korunma iğneleri, adet söktürücü ilaçlar, adet geciktirici ilaçlar, doğum kontrol hapları, adet düzenleyici ilaçlar gibi hormon içeren bir çok ilaç adet gecikmelerine ve seyrek adet görmeye neden olabilir.

Tedavi altta yatan nedene göre planlanır. Eğer bir sakınca yoksa adet düzenleyici ilaçlar kullanılabilir. Hasta aynı zamanda çocuk isteği olan bir hasta ise yumurtlama düzenleyici hap veya iğneler ile yumurtlama tedavisi verilebilir.

Sık adet (regl) görme (polimenore) adetlerin başlangıç günleri arasının 21 günden daha kısa olmasıdır. Buradaki süre bir adetin bitiminden diğer adetin başlamasına kadar “temiz kalınan” süre değil, bir adetin ilk gününden bir sonraki adetin ilk gününe kadar geçen sürenin yirmibir günden kısa olması durumudur ve anormal kabul edilir.

Sık Adet Görmenin Nedenleri:

Polip ve miyom gibi kadın hastalıkları sık adet görmenin nedenleri olabilir. Hormonal dengesizlik de adetin sık görülmesinde rol oynamaktadır. Kadının biyolojik yapısının bozulmasına yol açan ruhsal durumlar sık adet görmenin başlıca nedenleri arasındadır. Bazı hastalarda ise hiçbir neden bulunamaz. Özellikle stres adet kanamasının erken başlama nedenlerinin başında gelir. Kadınlarda sık adet kanamasının bir diğer nedeni de hormonal dengesizlikten kaynaklanan guatr hastalığıdır.
Yani; Myom, polip veya hormonal nedenler gibi çeşitli durumlar sık adet görmeye neden olabilir. Hipertroidi (guatr hormonu bozukluğu) sık adet görmeye neden olabilir. Muayene, ultrasonografi ve gerekirse tahliller ile nedenin araştırılması uzman doktorlarca değerlendirilmesi uygun olur.

Sık Adet Görmenin Zararları Nelerdir?

Sık adet görmek mutlaka değerlendirilmesi ve nedeninin araştırılması gereken bir durumdur. Buna neden olan soruna göre tedavi planlanır. Eğer sebep myom, polip gibi iyi oluşumlarsa sık adet görme, fazla kan kaybetme ve sonuç olarak kansızlık (anemi) gelişmesine neden olur. Altında yatan neden hormonal bazı bozukluklarsa bunların tedavisi gerekir. Bazen adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi gerekirken, bazen de neden olan myom, polip gibi oluşumlar için ameliyat tedavisi gerekebilmektedir.

Genç Kızlarda Adet Düzensizliğinin Nedenleri:

Genç kızlığa ilk adım atıldığı yıllarda adet kanaması düzensizlikleri yaşanabilir. Adet görmeye yeni başlayan kızlarda 15-20 yaşları arasında bu tür seyrek adet olma veya tam tersine sık sık adet görme gibi durumlar çok sık görülür. Bu gayet doğal bir durumdur. Çünkü yeni adet görmeye başlamış bir genç kızın henüz yumurtalıkları olgunlaşmamış ve tam düzenli çalışmıyor olabilir. Zamanla bu sorun kendiliğinden geçecektir. Çoğunlukla altta yatan bir hastalık bulunmaz ve yaş büyüdükçe adet düzeni kendiliğinden normalleşir. Genç kızlarda adet düzensizliği devam ederse mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır.

Kadınlarda Adet Düzensizlikleri

Kadınlarda Adet Düzensizlikleri İle İlgili Aramalar

Kadınlarda Adet Düzensizlikleri nedenleri, Kadınlarda Adet Düzensizliklerinin tedavisi, Kadınlarda Adet Düzensizlikleri hastalıkları, sık adet görme, seyrek adet görme, adet düzensizliği sorunları, Kadınlarda Adet Düzensizlikleri

.