Meme Kanseri Taramasında Yaş Sınırı Değiştirildi

Meme Kanseri Taramasında Yaş Sınırı Değiştirildi

Kadınlarda görülen meme kanseri için yapılan tarama programının kapsamında değişiklik yapıldı.

Türkiye’deki kanser tarama programı ulusal standartları, ilgili meslek dernekleri, ABD Kanser Enstitüsü, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, İspanya Katalan Onkoloji Enstitüsü ve Avrupa Birliği Kanser Taramaları uzmanları görüşleri de alınarak değiştirildi.

Yeni duruma göre, meme kanseri taramalarındaki 50-69 yaş aralığı 40-69 oldu. Serviks (rahim ağzı) kanseri taramaları ise 30-65 yaş grubunda her 5 yılda bir pap smear veya HPV testi ile yapılabilecek.

Toplum tabanlı bağırsak kanseri tarama programı çerçevesinde de 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkekler, iki yılda bir gaitada gizil kan (GGK) testi ve 10 yılda bir kolonoskopi yapılarak kolorektal kanserlere karşı taranabilecek.

Yüksek riskli olgularda 40 yaşından itibaren tarama yapılabilecek.

Her üç kanser türünde de taramalar, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) bünyesindeki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) tarafından yürütülüyor.

.

Meme Kanseri İle İlgili Aramalar

meme kanseri, meme kanseri taraması, meme kanserinde yaş sınırı, kanser, kanser tarama programı, ABD Kanser Enstitüsü, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, İspanya Katalan Onkoloji Enstitüsü, Avrupa Birliği Kanser Taramaları…

.
İlgili Yazılar: