Almanya’da Psikolojik Problemler

Korkular, kaygılar, fobiler, psikolojik sorunlar

Almanya’da Psikolojik Problemler

Almanya’da yaşayanların psikolojik sorunlarının olmaması, psikolojik problemler varsa da giderilmeye çalışılması toplum sağlığı açısından önemle üzerinde durulan bir konudur.

Herkesin mesleki sıkıntılarla, işten kaynaklanan baskılarla, ayrılıklarla veya üzüntülerle baş etme şekilleri farklıdır. Bu tür özel sıkıntılar ve krizler insanların kişiliğini güçlendirebildiği gibi psikolojik bir rahatsızlığın tetikçisi de olabilirler. Bu rahatsızlıkların belirtileri vardır. Bu belirtiler şunlardır:

  • Uyku bozukluğu ve uykusuzluk
  • Sosyal faaliyet ve temaslarda azalma
  • Bundan sonrasının nasıl devam edeceğini bilememe hissi
  • Takatsizlik hissi
  • Yalnızlık hissi
  • Başaramama korkusu
  • Başka insanlarla karşılaşma korkusu
  • Yeniliklerden korkma

Her şeyden önce, bu belirtilerin birçoğu uzun zamandır sizde baş gösteriyorsa psikolojik problemler konusunda yardım almanız gerekmektedir. Almanya’da yaşayanlar için bu yardımları örneğin Bonn Sağlık Dairesi Sosyal Psikiyatri Hizmetleri veya Sosyal Psikiyatri Merkezleri sunmaktadırlar. Bu danışma hizmetleri her zaman ücretsiz ve güvenilirdir. Tabii ki bu konuyu kendi doktorunuzla da konuşabilirsiniz.

Almanya’da psikolojik problemler yaşıyorsanız ve yardım almak istiyorsanız, imkanlar, servisler ve yardımlarla ilgili genel bir fikir vermesi açısından, Bonn Belediyesi tarafından basılmış bulunan Psikososyal Danışma Rehberi’nden edinilebilir. Bu broşür öncelikle psikolojik hasta, zihinsel engelli ve onların aile üyeleri için amaçlanmıştır.

Almanya’da psikolojik problemler için kendi muayenehanesi olan psikologlar da yardımcı olabilirler.

Can Kurtarma Servisinin acil durumlar için telefon numarası 112’dir.

Almanya’da psikolojik problemler ile ilgili yardım alabileceğiniz internet sayfaları:

Bonn Federal Kenti: Sosyal Psikiyatri Hizmeti

Bonn LVR Kliniği

Bonn Psikiyatri Topluluğu Derneği

Psikolojik Hasta Yakınları Federal Konfederasyonu Broşürü

Herkes zaman zaman psikolojik problemler yaşayabilir. Psikolojik problemler ihmal edilirse sorunlar içinden çıkılmaz bir hal alabilir. İhmal etmeyin. psikolojik problemler

.