■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Anksiyete Bozukluğu (Kaygı) Nedir?

Yazının Tam Başlığı: Anksiyete Bozukluğu (Kaygı) Nedir?
Anksiyete, kaygı, stres, psikolojik rahatsızlıklar

Anksiyete Bozukluğu (Kaygı) Nedir?

Çoğu kez kişiyi daraltan, bulunduğu yerde rahat bırakmayan, sıkan, nedenini anlayamadığı bunaltı yaşatan duyguları içerir.

Toplumumuzda hiç de az olmayan bunaltı ya da kaygı bozukluğu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda daha sıktır.

Hemen her konuda endişeye kapılan bu hastalar olumsuz her türlü senaryoyu yazmaya hatta bu konuda bir çok tedbir almaya yatkındırlar.

Özellikle sıkıntısını bedenselleştirmeye yatkın olan kadınlarımız vücudundan aldığı her türlü ağrı, uyuşma, karıncalanma, kaşıntı v.s uyarılarını daha şiddetli hissederek kötü hastalık beklentisi ve kuruntusu içinde bazen doktor doktor gezer bazen de karamsar duygular içinde kendini dinleyerek sıkıntılarını çoğaltır. Endişelerini makul açıklamalarla dahi gideremez. Bunlar sağlıkla ilişkili evhamlardır, başına kötü olayların geleceği beklentileri içinde de kendine eziyet edebilir.

Her an yüreği ağzında gibi hisseder, heyecanlıdır. Çok basit görünen işler dahi yorucudur ve her türlü ses onun ani tepkilerine neden olur. Uykuda bile tetiktedir.

Bir hanım anlatımıyla yaşadıklarını çok güzel dile getiriyordu:
“Bir yıldır hayat dayanılmaz oldu. Her an kalp çarpıntısı, göğsüme taş koymuşlar gibi ağırlık var ve nefes alamıyorum. Kışın o soğukta ben gömleğimin yakasını açıp geziyordum. Ev dar geliyor, yatak dar geliyor. Beklemem gereken hiçbir yere gitmiyorum, çünkü orada patlayabilirim. Çok çabuk tartışmaya giriyorum ki ben böyle değilimdir. Beni tanıyamaz oldu çocuklarım bile. uyku haram oldu, kulağım ya kapıda, ya telefonda. Alt komşunun gece kapıyı yumruklaması ile bir yıl önce korkuyla uyanmam tüm bunların başlangıcı oldu. O an başlayan kalp çarpıntısı yerleşti kaldı. Her gün ağlar oldum, neşem gitti. Her şey gözümde büyüyor. Benim söylenileni anlamam için birkaç kere duymam gerekiyor. Çok değiştim.”

Bu şikayetlere yabancı olmayanların en az 6 aydır bunları yaşıyor olması yaygın kaygı bozukluğu tanısını düşündürür.

Kaygının az miktarının kişiye motivasyon veren, harekete geçiren etkisi olur. Yaşadığı stres nedeniyle bazen artış gösterip tekrar düzene girebilir ki bu normal bir durumdur.

Ancak kişi giderek artan tepki ortaya koyuyor ve huzursuzluk gelişiyor ise bu durumun değerlendirmeye ihtiyacı vardır. Çoğu kez depresyon gibi diğer ruhsal bozukluklara eşlik eder. Bazen öyle hal alır ki kişiyi işinden, ilişkilerinden koparıp, hayatını alt üst edebilir.

Kendisi ile beraber çevresindekileri de kuruntuları ile bunaltabilirler. Elde olmaksızın gelişen bu durum, beyindeki biyokimyasalların çalışma dizgesindeki sorunlardan ileri gelir. Dolayısıyla ilaç tedavisi büyük yarar gösterir.

Anksiyete Bozukluğu (Kaygı) Nedir? İle İlgili Aramalar

anksiyete, korkular ve kaygılar, korku, kaygı, fobi, fobiler, psikolojik sorunlar, zihinsel sağlık, kaygı nedir, Anksiyete Bozukluğu…


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Anksiyete Bozukluğu (Kaygı) Nedir? - -


sitemap -- sitemap

banner