Çocuklarda Depresyon ve Panik Atak

Çocuklarda Depresyon ve Panik Atak

Yaşamın duygusal ve psikolojik yanı, herkes için geçerlidir. Çocukların psikolojik sorunları, dertleri, tasaları, kaygıları yoktur sanmak; büyük bir yanılgı olur. Küçük çocukların, hatta bebeklerin bile, psikolojik bunalımları ve korkuları olabilir. Bu bunalımlar ve korkular çocuklarda depresyon ve panik atak rahatsızlığına yol açabilir.

Çocuğun psikolojik bunalımı ve korkuları varsa, erken yaşta bu sorunlarının kaynağına inilip tedavi edilmesi, sorunun ortadan kaldırılması gerekir. Aksi takdirde çocuğun ilerleyen yaşlarında daha mutsuz, toplumla uyumsuz, hatta sorunun büyüklüğüne göre kendi kendine zararı dokunabilecek davranışlar ve kötü sonuçlarla karşılaşılabilir.

Anksiyete; huzursuzluk, kaygı durumu demektir. Her yaşta herkesin hissedebileceği bir durumdur, bir alarm sistemidir. Bu normal ve olması gereken bir durumdur. Ama bu durum basit olaylarda bile kişide kaygıya, huzursuzluğa, mutsuzluğa neden oluyor ve kişinin sosyal hayatını da olumsuz etkiliyorsa, o zaman anksiyete bozukluğundan söz edilebilir.

Çocukta anksiyete bozuklukları, 9 aylıkkenden itibaren görülebilir. Çok küçük çocuk, bebek ilk olarak anneden ayrı kalma korkusuyla anksiyete bozukluğu yaşar. O dönemde çocuk sık sık anneden ayrı kalıyorsa bu sorun büyür ve tedavi edilmezse de ileri yaşlarda daha büyük panik atak ve depresyona neden olabilir. İleri yaşlarda görülen bu vakaların çoğunun kökeni bebeklikte yaşanan olumsuzluklara dayanmaktadır. Aşırı evhamlı, mükemmeliyetçi, korumacı ve kontrolcü bir anneye sahip çocuklar annelerinden ayrı kaldıklarında kendilerini korumasız, çaresiz hissederek, aşırı kaygı duyar, depresyon ve panik atak yaşayabilirler. İleri yaşlarda depresyon ve panik atak yaşayanların çoğunun bu rahatsızlıklarının kökeni çocukluklarında yaşadıkları kaygılara dayanmaktadır.

Peki, çocukların psikolojik olarak sorunlar yaşamasını önlemek ve yaşayabilecekleri psikolojik sorunlarda çözüme yönelik davranmak için neler yapılmalıdır?

Depresyon içinde bulunan veya panik atak yaşayan bir çocuğa nasıl yardımcı olunabilir? Bu konuda anne babaların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Çocuklarda Depresyon ve Panik Atak Aşağıdaki videoda, TGRT televizyonunda yayımlanan “Önce Çocuğum” programında, konuk olan Psikiyatri Uzmanı Dr. İbrahim Bilgen’in Çocuklarda Depresyon ve Panik Atak konusunda bilgilendirici açıklamalarını izleyebilirsiniz.

.

Çocuklarda Depresyon ve Panik Atak – Video:

————————————-

Çocuklarda Depresyon ve Panik Atak İle İlgili Aramalar

Çocuk, depresyon, çocukta panik atak, çocukta depresyon, panik atak, bunalım, korku, çocuk sorunları, doğal besinler, video, videolu anlatım

Çocuklarda Depresyon ve Panik Atak sayfamızı, dostlarınızla ve sosyal medyadaki arkadaşlarınızla paylaşın, size teşekkür edecekler ve minnettar kalacaklardır.

Çocuklarda Depresyon ve Panik Atak yazımız ve sitemizdeki diğer yazılarımız, herkesin rahatça okuyup anlayabileceği bilgiler içerir.

.
İlgili Yazılar: