Evliliğin Psikolojik Etkileri

Evlilikte sorunlar, çatışmalar, geçimsizlik

Evliliğin Psikolojik Etkileri

Sorunlu evlilik ilişkileri kişinin duygusal sosyal sağlığını nasıl etkiler?

Normal şartlarda ve koşularda partner destek olur. Sorunlu ilişkilerde bağlar zayıflar, duygu söylenmez. Partnerden destek gelmez. Kişinin özgüveni zayıflar, cinsellik azalır. Çocuk varsa ona annelik, babalık yapmak zorlaşır.

Her iki partner de bunu hissederse evin içinde gerginlik artar. Evin içinde hiçbir şey yolunda gitmez. Var olan sorunlar sanki büyüteçle bakıyorlarmış gibi çiftin gözünde gittikçe büyümeye başlar. İlk önce kadın sorunu daha fazla hissetmeye başlar ve giderek depresyona girer.

Kişi depresyona girince yetenekleri ve becerileri zayıflar. Bu aşamadan sonra çift çatışmadan söz etmez olur.

Ancak çatışma çözülmüş değildir. Çocuklar varsa çocuklara iyi bakım ve rehberlik edilemez olur.

Depresyona giren çift üyesinin ilaç kullanması kişilerin bir kısmında cinsel dürtüleri zayıflatabilir. Çiftin duygusal etkileşimi zayıfladığı için ilişki giderek soğumaya başlar. Çift üyelerinden her biri diğerinin psikolojik ihtiyaçlarını karşılayamaz olur.

Oysa bir evlilik ilişkisinde ilişki memnuniyetini belirleyen en önemli etken eşlerin birbirlerinin psikolojik ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadıklarıdır.

Ve tam bu noktada çiftin ilişkisinde kısır bir döngü oluşur. Çiftin tedavisinin yapılması bu aşamada çok önemlidir. Depresyon insanı günlük hayattan uzaklaştıran en önemli etkendir.

Depresyonun kendisi cinsel isteği azaltır. Anti Depresanlar durumu değiştirmez. Evlilik terapisti ile çift bu durumu konuşmaz ve üzerinde çalışmazsa sorun giderek büyür. Giderek kısır döngü derinleşir.

———————————————————–
Kaynak: Shu. Güldane KAVGACI – Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

.