Evlilik İçinde Karşılıklı İlişkiler ve Çatışmalar

ask evlilik iliskiler catismalar

Karı – koca ilişkileri, karı – koca çatışmaları…

Evlilik, farklı evlerde ve değişik ortamlarda yetişmiş iki kişinin, artık aynı evde başbaşa yaşamaya başlaması yönüyle, ilişkilerin yönetilmesi sorununu ortaya çıkarır.

İyi yönetildiğinde, bu bir sorun olarak ortaya çıkmaz.  Aşkta ve evlilikte, iyi yönetilemeyen ilişkiler genellikle çatışmalı ve mutsuzdur.

Tamam da, evlilik içindeki ilişkilerin ve çatışmaların yönetilmesi nasıl yapılır? Sitemizde zaman zaman, sağlık psikolojisi, bireysel psikoloji, sosyal psikoloji, çocuk psikolojisi ve evlilik psikoloji hakkında bilgilendirici yazılarımız olacak. Bu bölümü her zaman izlemenizi önemle tavsiye ederiz.

Dünyada birebir aynı olan iki kişi bulunamayacağına göre; evlilik, birebir aynı olmayan iki kişinin birlikte yaşamasıdır. Bu gerçeği kabullenmekle başlaması gereken bilinçli bir tutum, psikoloji bilinci temelinde, evlilik içindeki ilişkilerin ve çatışmaların yönetilmesini kolaylaştırır.

Karşınızdaki kişinin sizinle aynı özelliklerde olmadığını ve olamayacağını; hatta size benzemek zorunda olmadığını kabullenerek başlanan bir evlilik, daha mutlu bir evlilik olacaktır.

Aşk ve evlilik psikolojisi konusu, gazetelerin magazin bölümlerinde, konunun uzmanı olmayan kişilerin öylesine yazdığı yazılarla (ve saçma testlerle) ele alınmasına alıştığımız bir konudur. İyi niyetle, evlilik konusunda bilgilenmek isteyen eşler de bu yazılara göre davranarak, ilişkilerini ve evliliklerini iyice çıkmaza sokabilir.

Oysa bu konu psikoloji biliminin değişik dallarını ilgilendirmektedir ve kuşkusuz ki bilimsel olarak ele alınması gereken bir konudur.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin “Ev İdaresi” bölümünde okutulan “Aile Psikolojisi ve Eğitimi” dersine ait kitabın yazarları, bir araya gelip bu konuda görüşseler, bu görüşme herkes için yararlı olmaz mı? Elbette olur. O zaman, buyrun, aşağıdaki videoyu izleyelim:


  

İlgili Aramalar:

Mutlu evlilik, evlilik, mutlu evlilik sırları, başarılı evlilik nasıl olur? mutlu evlilik sırları, mutlu evliliğin kuralları nelerdir? evlilikte nasıl mutlu olunur, mutlu evlilik nedir, eşler birbirine nasıl davranmalı, evlilikte çatışmalar, evlilikte geçimsizlik

 

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, karşılıklı ilişkiler, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

2 yorum

  1. Ah, bu evlilik içi çatışmalar ve tartışmalar, bizde ne çok vardı… Allah’ım şimdi hatırlıyorum da… Çok mutsuzdum. Sonra, bu siteyi buldum. “İstenirse, mutlu evlilik mümkündür” tarzındaki yazılardan etkilendim. Yazıların altında tavsiye edilen e-kitaplardan alıp okudum.

    Şimdi mi? Sanki sihirli bir değnek dokunmuş gibi, sanki o cehennem gibi evlilik başkasının başına gelmiş gibi… Harikayız, mutluyuz. Maşallah deyin, nazar değmesin :D

  2. Evlilik içinde veya aşkta karşılıklı anlaşmazlıklar ve çatışmalar yaşayan herkese, buradaki yazıları okumalarını tavsiye ediyorum. Ben çok faydasını gördüm. Evli veya değil, ilişkide sorunlar yaşayan herkes, bu sitenin “Evlilik ve İlişkiler” bölümündeki yazıların hepsini okusun. Hatta evlilik veya aşk ilişkisinde sorunlar yaşamayanlar bile, bu yazıları okumalı.

    Biliyorum, yazdıklarım sanki reklâm gibi oldu, ama ben bu sitenin sahiplerinden biri değilim, sadece bu yazılar sayesinde mutluluğu sonunda yakalamış biriyim. Bu mutluluk herkese nasip olsun isterim. _

Yorumlar kapatıldı.