Evlilik ve Depresyon

Depresyon nedenleri tedavisi

Evlilik ve Depresyon

Memnuniyet vermeyen ilişkilerin sonuçları vardır. Evlilik ilişkisinde çiftlerin hoşnutsuzluğunun duygusal ve fiziksel sonuçlarının olması kaçınılmazdır. İlişkinin kalitesi, ilişkinin içindeki kişilerin psikolojik ve duygusal sağlığını etkiler. Kişilerde depresyon, anksiyete, alkol bağımlılığı vb. sonuçlara yol açabilir.

Sorunlu ilişkilerde kadınların depresyona girme oranı erkeklere göre hatırı sayılır derecede daha fazladır. Kısacası sorunlu bir ilişkide ilk etkilenen kişi kadındır. Bu memnun etmeyen bir ilişkiden erkeğin etkilenmediği anlamına gelmez. Bu evlilik ilişkisinde kadının erkeğe göre ilişkiye daha çok yatırım yapan kişi olması nedeniyle böyledir. Bu kadın ve erkeğim doğasından kaynaklanan nedenlerle ilgilidir . Kadın soyun devamı ve çocukların korunması için güvenli bir alana ihtiyaç duyar.

Yapılan araştırmalarda sorunlu ilişkilerde sorunsuz ilişkilere göre kalp şeker vb. fiziksel hastalıkların bile daha çok ortaya çıktığı anlaşılmıştır. Çünkü insan canlısı fiziksel sosyal ve duygusal yönleri ile bir bütündür. Bu parametrelerden birinde sıkıntı çıkması insanı hem fiziksel hem de duygusal ve hem de sosyal yönlerden etkiler.

Sağlığımızı korumak için ya mutlu olacağımız birini bulmamız ya da ilişkilerimizde var olan sorunu çözmemiz gerekiyor.

———————————————————–
Kaynak: Shu. Güldane KAVGACI – Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

.