Evlilikte Çatışma Nedenleri – 2 – Kural Savaşları

Evlilikte sorunlar, çatışmalar, geçimsizlik

Evlilikte Çatışma Nedenleri 2

Gelelim, evlilik sürecinde neler olur da eşler evlilik ilişkilerinde çatışma yaşarlar, sorusuna… Evlenmeden önce eşler arasında belirli bir ilişki türü kurulur. Ancak bu ilişki eşler yeterince birbirini tanımadan kurulur. Evlilik, bu kurulan ilişkiye istinaden gerçekleşir. Ancak evlendikten hemen sonra kişilerin yaşam konteksi değiştiği içi,n zorunlu olarak daha önceden kurulmuş olan ilişkide radikal bir değişiklik gereklidir.

İşte bundan sonraki evlilik ilişkilerinin niteliğini, bu radikal değişikliğe uyum sağlayıp sağlayamamaları belirler. Bazı çiftler ilişkideki bu köklü değişikliğe esnek bir şekilde uyum sağlarken bazı çiftler daha önceki ilişkiye ya da olmasını istedikleri ilişkiye sıkı sıkı yapışırlar. Eşlerden biri bu ilişki kalıbına yapıştıkça diğeri tam bunun karşıtı bir tutum sergiler. Burada şunu da belirtmek gerekir ki, evlilik ilişkisi dinamik bir ilişkidir, sürekli değişir ve sürekli gelişir.

Diğer taraftan evlilik sürecinde eşlerin üzerinde anlaşmak zorunda oldukları belirli kurallar vardır. Örneğin; kim hangi işi yapacak ve ne ölçüde yapacak? Bütçeyi kim düzenleyecek? Çocuk bakımı ve eğitimi, akrabalarla ilişkiler vb. Eşler bu noktalarda bir uzlaşmaya varmak zorundadırlar. Bu noktada çiftler farkında olsunlar ya da olmasınlar, en çok anlaşmazlığa düştükleri konu, eşlerden hangisinin orijin ailesinin yeni kurulan ailede örnek model olarak alınacağı meselesidir.

Bu mesele çoğu zaman eşler arasında bilinç dışı işlese de her zaman çiftin başına belâ olma potansiyelini içinde barındırır. Kimlerin yakın akraba ve dost olduğuna kim karar verecek? Sınırları kim nasıl koyacak? Ayrıca kim kimi idare edecek? Kuralları kim koyacak ve hangi kurallar konulacak?

Kurallar konusunda çiftleri ve evlilik terapistlerini en çok uğraştıran şey, hangi kuralların konulacağından ziyade, kuralların kimin tarafından konulacağı meselesidir. Kısacası evlilikte çiftler buna benzer bir çok durumda bir anlaşmaya varmak zorundadırlar. Hal böyle olunca çiftlerin bazı konularda anlaşmazlığa düşmeleri ve çatışma yaşamaları kaçınılmaz ve doğaldır.

Çiftin ilişkisinde belirli bir sorun çıktığında, belirli kurallar oluşur. Bunlardan birincisi, eşlerin açık bir şekilde tartışabildikleri kurallardır. Örneğin adam ayda birkaç kez erkek arkadaşları ile buluşup eve geç gelebilir. İkincisi ise eşlerin üzerinde açık bir şekilde konuşamadıkları kurallardır. Örneğin önemli konularda kocanın karısının görüşlerini alması vb. Üçüncü kural ise eşlerin kabul etmedikleri kurallardır. Bu üçüncü kural ancak dışarıdan bir gözlemci tarafından gözlenebilir. Örneğin kocanın karısına sürekli olarak saldırmaya hakkı varmış gibi davranması…

Evlilik sürecinde eşler birlikte yaşamlarını sürdürürken hangi kurallara uyacakları ve aynı zamanda bu kuralların kimin tarafından konulacağı konusunda bir anlaşmaya varmak zorundadırlar. Bu anlaşma evlilik ilişkisinde tüm diğer kuralların temelini oluşturur.


Lütfen, yazının devamını okumak için,
aşağıdaki bölümler listesinden 3 numaralı yazıya geçiniz.
.

——————————————————————
Kaynak: SHU Güldane KAVGACI – Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist

.

Evlilikte Çatışma Nedenleri ile ilgili aramalar

Evlilikte Çatışma, eşlerin kavgaları, evlilikte sorunlar, mutlu evlilik, çatışma neden olur, evlilikler neden bozuluyor, evlilik aşkı öldürür mü, sevgililer evlenince neden anlaşamıyor …

.