■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Kıskançlık, Tüketici Hastalığı Nedeni

Yazının Tam Başlığı: Kıskançlık, Tüketici Hastalığı Nedeni
Alışveriş, online shopping, tüketim

Kıskançlık, Tüketici Hastalığı Nedeni

Tüketici hastalığı, son yılların en yaygın hastalıklarından biri. Artık “ihtiyacımız olan” ürünleri satın almak yerine; “başkalarında var, bende de olmalı” dürtüsüyle satın alma davranışı yaygın.

Sürekli alışveriş yapıp, aldıklarıyla bir türlü tatmin olmayan tüketici tipi, en fazla görülen tip olmaya başladı. Satın aldığı ürünü yetersiz görüp, devamlı kuşkuyla bakan, “yeni modeli çıktı mı acaba” kuşkusuyla, satın aldığı ürünlerden çabuk sıkılan bu tüketici tipi; yeni modeli çıkan ürünün bir önceki modelini kullanıyor olmayı “ayıp veya utanılacak bir şey” olarak görme eğiliminde.

Büyük satıcıların desteğiyle medya tarafından desteklenen bu tutum, her geçen gün daha da yaygınlaşıp yerleşiyor. Marka merakı, modaya uygun ürün kullanma tutkusu ve başkalarında olanı kıskanma etkeni birleşince; hiç de rasyonel olmayan alışveriş çılgını insanlar ortaya çıkıyor.

Bütün bu tavırlar, akıl sağlığına uygun davranışlar olmadığı için, uzmanlar tarafından bir tür hastalık olarak değerlendiriliyor ve genel adlandırmaya göre bu hastalığın adı da “tüketici hastalığı”.
.

Kıskançlık sağlıklı değil

Başkalarında olan bir ürünün mutlaka kendinde de olmasını istemek, kişiler tarafından pek kabul edilmese de, bir tür kıskançlıktır. Kendisinde bulunan ve ihtiyacını pekala gören bir ürün; kişinin gözünde, başkalarında olan ürün kadar değerli olmuyor.

Kişinin, yakalandığının farkına varmadan içinde yaşadığı “tüketici hastalığı” hakkında bilgiler veren Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mete Sezgin, günümüzde tüketicilerin istediği ürün ve hizmetlere her yerde ulaşabildiğini ve bu hastalığa yakalananlarda ihtiyaçların değil, kıskançlığa dayalı “edinme isteği”nin alışverişte etkili olduğunu söyledi.

Tüketicilerin gelir düzeyi, yaş, eğitim düzeyi ve zevkler açısından farklı alışveriş davranışları sergilediğini belirten Sezgin, “Son zamanlarda artık sürekli alışveriş yapan, ihtiyacı olmadığı halde piyasaya çıkan ürünleri izleyen, satın almaya bir türlü doymayan ve tatmin olmayan, tüketici tipi yaygındır” diyerek, bunun bir hastalık olduğuna vurgu yaptı.

Sezgin ayrıca, “satın aldığı ürün ve hizmete doymayan, bu bağlamda sürekli daha fazla tüketenlerde görülen diğer bir hastalık da ‘hazcılık’tır. ‘Fazla alalım, dursun’, ‘ne olur ne olmaz’ gibi, hastalıktan kaynaklanan davranışları haklı gösterme çabalarıyla aşırı tüketme ve tatmin olmama eğilimi, günümüz tüketicisinin bir hastalığıdır” diye konuştu.

Sezgin, dükkân dükkân dolaşıp, “vitrinde ne görürsem hemen alayım”, “yeni bir cep telefonu çıkmış, bunun yeni modeli çıkmış, hemen almalıyım” gibi ‘hastalıklı’ satın alma eğilimlerinin son zamanlarda çokça görüldüğünü bildirdi.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Kıskançlık, Tüketici Hastalığı Nedeni - -


sitemap -- sitemap

banner