Kıskançlık, Tüketici Hastalığı Nedeni

Alışveriş, online shopping, tüketim

Kıskançlık, Tüketici Hastalığı Nedeni

Tüketici hastalığı, son yılların en yaygın hastalıklarından biri. Artık “ihtiyacımız olan” ürünleri satın almak yerine; “başkalarında var, bende de olmalı” dürtüsüyle satın alma davranışı yaygın.

Sürekli alışveriş yapıp, aldıklarıyla bir türlü tatmin olmayan tüketici tipi, en fazla görülen tip olmaya başladı. Satın aldığı ürünü yetersiz görüp, devamlı kuşkuyla bakan, “yeni modeli çıktı mı acaba” kuşkusuyla, satın aldığı ürünlerden çabuk sıkılan bu tüketici tipi; yeni modeli çıkan ürünün bir önceki modelini kullanıyor olmayı “ayıp veya utanılacak bir şey” olarak görme eğiliminde.

Büyük satıcıların desteğiyle medya tarafından desteklenen bu tutum, her geçen gün daha da yaygınlaşıp yerleşiyor. Marka merakı, modaya uygun ürün kullanma tutkusu ve başkalarında olanı kıskanma etkeni birleşince; hiç de rasyonel olmayan alışveriş çılgını insanlar ortaya çıkıyor.

Bütün bu tavırlar, akıl sağlığına uygun davranışlar olmadığı için, uzmanlar tarafından bir tür hastalık olarak değerlendiriliyor ve genel adlandırmaya göre bu hastalığın adı da “tüketici hastalığı”.
.

Kıskançlık sağlıklı değil

Başkalarında olan bir ürünün mutlaka kendinde de olmasını istemek, kişiler tarafından pek kabul edilmese de, bir tür kıskançlıktır. Kendisinde bulunan ve ihtiyacını pekala gören bir ürün; kişinin gözünde, başkalarında olan ürün kadar değerli olmuyor.

Kişinin, yakalandığının farkına varmadan içinde yaşadığı “tüketici hastalığı” hakkında bilgiler veren Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mete Sezgin, günümüzde tüketicilerin istediği ürün ve hizmetlere her yerde ulaşabildiğini ve bu hastalığa yakalananlarda ihtiyaçların değil, kıskançlığa dayalı “edinme isteği”nin alışverişte etkili olduğunu söyledi.

Tüketicilerin gelir düzeyi, yaş, eğitim düzeyi ve zevkler açısından farklı alışveriş davranışları sergilediğini belirten Sezgin, “Son zamanlarda artık sürekli alışveriş yapan, ihtiyacı olmadığı halde piyasaya çıkan ürünleri izleyen, satın almaya bir türlü doymayan ve tatmin olmayan, tüketici tipi yaygındır” diyerek, bunun bir hastalık olduğuna vurgu yaptı.

Sezgin ayrıca, “satın aldığı ürün ve hizmete doymayan, bu bağlamda sürekli daha fazla tüketenlerde görülen diğer bir hastalık da ‘hazcılık’tır. ‘Fazla alalım, dursun’, ‘ne olur ne olmaz’ gibi, hastalıktan kaynaklanan davranışları haklı gösterme çabalarıyla aşırı tüketme ve tatmin olmama eğilimi, günümüz tüketicisinin bir hastalığıdır” diye konuştu.

Sezgin, dükkân dükkân dolaşıp, “vitrinde ne görürsem hemen alayım”, “yeni bir cep telefonu çıkmış, bunun yeni modeli çıkmış, hemen almalıyım” gibi ‘hastalıklı’ satın alma eğilimlerinin son zamanlarda çokça görüldüğünü bildirdi.

.