Stres Hastalıklara Kapı Açar

Korkular, kaygılar, fobiler, psikolojik sorunlar

Stres, vücudun hastalıklara karşı gücünü azaltır. Bu durumu önlemek için neler yapılmalıdır?

Bu konuda bir grup araştırmacının yaptıkları araştırma sonuçlarına bir bakalım.

Stres Hastalıklara Kapı Açar

Sidney’de bulunan Garvan Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, stresli dönemlerde vücutta Nöropeptit Y (NPY) adlı hormonun salgılandığını ve bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini kanıtladı.

Nöropeptit Y’nin tansiyon ve kalp ritmini olumsuz yönde etkilediğinin bilindiğini Herbert Herzog da söyledi. Herbert Herzog, hormonun bağışıklık sistemine etkisi olduğunun belirlenmesinin ardından bazı hastalıklarla mücadelede yeni gelişmeler sağlanabileceğine de dikkat çekti. Herbert Herzog, “Stres, grip veya nezle olduğunuzda ya da daha ciddi kanser gibi durumlarda sizin çok daha dayanıksız olmanıza neden olur” dedi.

Araştırmanın yayımlanmasının ardından Fabienne Mackay de, “stresli dönemlerde, sinirler çok sayıda NPY salgılar.” dedi. Bugüne kadar beyin ile bağışıklık sistemi arasında ilişki olduğu yolunda dolaylı kanıtların olduğunu söyleyen araştırmacılardan Fabienne Mackay, bu araştırmayla ilişkinin kesin olarak kanıtlandığını belirtti. “Kanda dolaşmaya başlayan bu Nöropeptit Y (NPY) adlı hormonlar bağışıklık sistemi hücrelerini engeller.” açıklamasında bulundu.

Stresin, romatoid artrit, Crohn ve şeker hastalıklarıyla da bağlantısı olduğunu da bilim adamları ‘Journal of Experimental Medicine’ adlı dergide yayımlanan araştırmada dile getirdiler.

stres Böylece; stresin önemli ölçüde insan sağlığını olumsuz etkilediği ilk kez bilimsel olarak kanıtlandı.

.
İlgili Yazılar: