■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Akarlar – Aynı Yastıkta Beş Bin Canlıyla Yatıyoruz

Yazının Tam Başlığı: Akarlar – Aynı Yastıkta Beş Bin Canlıyla Yatıyoruz
Evlilikte sorunlar, çatışmalar, geçimsizlik

Akarlar – Aynı Yastıkta Beş Bin Canlıyla Yatıyoruz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Alerjisi ve Astım Uzmanı Prof. Dr. Fadıl Öztürk, baş koyulan temiz bir yastıkta 5 bin akar canlısının bulunduğunu söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nde sık görülen ev tozu akarları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fadıl Öztürk, “Bunlar bizim vücudumuzdan dökülen kepekler, deri döküntüleri artıklarıyla beslenir. Karadeniz Bölgesi’nde yüzde 90 oranında akar (mite / mayt) alerjisi görülür.

Akar alerjisinin Karadeniz Bölgesi’nde fazla görülmesinin nedeni akarların vücutlarının büyük bir oranda su içermesi ve nem oranın yüksek olmasıdır. Nemin yüzde 40’ın altına düştüğü bölgelerde yaşamaları çok zordur. Karadeniz Bölgesi’nde daha fazla görülmesinin bir diğer nedeni nemin yanında ılıman bir iklime sahip olmasıdır. Bu iki özellik nedeniyle bu bölgede evlerimizde çok miktarda ev tozu akarları bulunmaktadır” dedi.

Akarlar için alınması gereken önlemler

Akar alerjisine karşı alınması gereken önlemler konusunda uyarılarda bulunan Prof. Dr. Fadıl Öztürk, şöyle konuştu:

Akarlar özellikle kumaş materyal olan ev eşyalarında oluşur. Bu hayvan, 1 mm’nin 3’te biri kadar büyüklüktedir ve gözle görülemez. Başımızı koyduğumuz temiz yastıkta 5 bin kadar akar bulunur. Akarlar özellikle kilim, yorgan, döşek, yastık, perdeler ve kumaşla kaplı mobilyalarda fazla miktarda bulunurlar. Odada bulunan eşyaları mümkün olduğunca azaltmak, mümkün olduğu kadar halı sermemek, odanın özellikle güneş alması ve nem içermemesi çok önemli.”

ALERJİK HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ

Alerjik hastalığı olan bir kişinin tek başına koruyucu önlemler almasının yetersiz kalacağını ifade eden Prof. Dr. Fadıl Öztürk, alerjik hastalıkların belirtilerini sıraladı.

Prof. Dr. Öztürk, şunları söyledi:

“Astım; yineleyen öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi belirtilerle kendini belli eder. Alerjik rinit hastaları; peş peşe hapşırma, berrak burun akıntısı, burunda tıkanıklık, burun, damak ve boğazda kaşıntıdan şikâyet eder.

Alerjik konjunktivit hastalığında gözlerde kaşıntı, yaşarma ve kızarma gözlenir. Atopik dermatit (egzama) hastalığı, çoğunlukla erken çocukluk (genellikle 6 ay civarında) döneminde başlar. Alevlenmeler ve sönmelerle seyreden kronik yangısal bir deri hastalığıdır.

Başlangıçta yanaklarda, alında görülen çok kaşıntılı kırmızı döküntüler çocuk büyüdükçe boyun, dizler ve dirseklerin ön ve arka yüzleri, el ve ayak bileklerinde görülür. Ürtiker-anjioödem; deride kabarma, kızarma, kaşıntı ve şişlik ile kendini belli eder. Besin, ilaç ve böcek alerjileri ise sıklıkla ürtiker-anjio ödeme neden olur.”

Öztürk, sıraladığı belirtileri yaşayan kişilerin bir an önce hekime başvurmasını önerdi. (İHA)

.

Akarlar konuyla ilgili aramalar

akarlar hasta eder mi, akarlar için ne yapmalı, akar alerjisi, ev tozu akarları, astım, akarlar, akarlar nasıl yok edilir, evde akarlar için, nefes darlığı, alerjik rinit


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Akarlar – Aynı Yastıkta Beş Bin Canlıyla Yatıyoruz - -


sitemap -- sitemap

banner