En Kolay Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

En Kolay Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocukluğumda, birkaç ayda bir ve özellikle dini bayramlar öncesinde, annem elimize birer sabunlu bez verir ve halıları silmemizi isterdi. Kardeşlerimle birlikte, evdeki halıları temizlemek için saatlerce sabunlu bezle siler; kollarımızın ağrısı yüzünden ertesi gün çok uslu çocuklar olurduk.

Mahalledeki bütün kadınların “halı dövmek” için kararlaştırdığı günler vardı. O günlerde herkes halısını bahçeye, balkona çıkarır; uzun bir sopayla (genellikle oklavayla) pat pat vurarak, dibe çökmüş tozların da çaresine bakarak halı temizliği yaparlardı.

Artık halı temizliği için çeşit çeşit kimyasal temizleyiciler var; halıyı yerinde yıkamak için “ıslak – kuru” denilen halı yıkama makineleri var; her şehirde halı temizliği için temizleme şirketleri var. Telefon edip çağırıyorsunuz, gelip halıyı alıyorlar, birkaç gün sonra tertemiz olmuş (ve bir köşesi yırtılmış) olarak getiriyorlar.

Zaman zaman eski halı silme veya halı dövme yöntemlerinin uygulandığı da oluyor, ama artık genellikle Halı temizliği için bu halı yıkama şirketleri kullanılıyor.

Peki, ortada acil bir durum varsa, ne yapacaksınız? Diyelim ki akşam saatinde telefonunuz çaldı ve bir grup arkadaşınız, yarın size geleceklerini bildirdiler. “Buyursunlar gelsinler tabii” ama, birden gözünüz halılarınıza takıldı ve pek de temiz gibi görünmediklerini fark ettiniz. Hatta birkaç yerde de hafif lekeler görünüyor.

Evde halı temizleme deterjanınız var, sabahleyin bir bezle silersiniz; ama misafirleriniz gelinceye kadar kurumayacakları kesin. Ne yapmalı?.. Derken, o da ne?.. Koltuklarınızın da bazı yerleri sanki hafiften lekeli gibi mi görünüyor? Gelsin panik… 🙂

Durun, panik yapmayın. Hem halılarınızın, hem de koltuklarınızın kolay yoldan temizlenmesi için uygulayabileceğiniz basit bir yöntem var.

Mutfağa gidip, karbonat kutusunu alın. Avucunuza doldurduğunuz karbonatı, halınızın ve koltuklarınızın üzerine serpin. Lekeli yerlere özellikle dikkat ederek, karbonatı bolca saçabilirsiniz. En az iki saat, üzerine basılmasın ve oturulmasın. İki saat sonra da elektrikli süpürgenizle o karbonatları güzelce toplayın.

halı temizliği

halı temizliği Artık halınız ve koltuklarınız, misafirlerin teftişine hazırdır.
Halı temizliği işte bu kadar kolay

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, Halı silme, halı silmenin kolay yolu, hali silme teknikleri, halı temizligi, hali temizleme yöntemleri, hali silme yontemleri, kolay halı silme, zayıflama.
.