■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Evde Hijyen

Yazının Tam Başlığı: Evde Hijyen

Evde Hijyen

Doğumdan ölüme kadar, tüm yaşamımız boyunca evlerimiz hepimiz için temel yaşam ortamı olmuştur. “Evim evim, güzel evim” sözünü mutlulukla söylerken, insan sağlığı için evin ne denli önemli olduğunu unutmamalı ve evde hijyen kurallarını önemsemeliyiz.

Evimizi, yalnızca korunma, barınma, ısınma ihtiyacımızı sağlayan bir ortam olarak değil; doğrudan doğruya sağlıkla ilgili hijyen ortamının yaratılması ile, ailemizin sağlıklı olmasını sağlayacak temiz bir ortam olarak düşünmeliyiz. Tabii düşünmekle kalmayıp, evimizde bu hijyenik temizliği sağlamak gerekiyor.
.

Evde hijyen nasıl sağlanır?

Öncelikle evin iyice havalandırılması gerekiyor. Havalandırılmamış bir ev, insan sağlığını doğrudan doğruya olumsuz etkiler. Havalandırması yeterince yapılmayan evlerin nem oranı da dengelenemez. Evin havasının fazla nemli olması kadar, aşırı kuru olması da sağlığa zararlıdır.

Ev ortamındaki havanın fazla kuru olması, enfeksiyonlara karşı açık olmamıza neden olur. Aşırı kuru hava, üst solunum yolu hastalıklarına, allerjik hastalıklara, gribal sorunlara neden olabilir. Gereğinden fazla nemli hava ise, hem soluma için uygun değildir, hem de romatizmal hastalıklara davetiye çıkarmaktır. Evlerde sağlık için uygun nem oranı, 40/50 civarında olmalıdır.

Evde hijyen sağlamak için, evimiz tozlardan arınmalıdır. Eşyaların üzerindeki ve diğer ortamlardaki tozlar, yalnızca tozun yerini değiştirmeye yarayan toz süpürgeleri ve fırçalar yerine, nemli bir bezle alınmalıdır. Toz temizliği, mümkünse hergün, değilse haftada birkaç kez yapılmalıdır. Evde en çok toz tutan eşyalarımız arasında perdeler birinci sırada gelir. Perdeler, kirlenme süresine göre değil, tozlanma süresine göre yıkanmalıdır.

Genellikle bakterilerin çoğalmasına uygun ortam sağlayan, mutfak banyo gibi ıslak kullanım alanları sıkça dezenfekte edilmelidir. Camlar, kapılar ve çerçeveler, ayda bir kez silinmelidir. Ev içinde en çok dokunduğumuz noktalar belirlenip, bu noktaların sıkça hijyenik temizliğinin yapılması gerekir.

Bu noktalar genellikle, kapı kolları, elektrik anahtarları ve çevresi, sandalyelerin üst kesimleri, musluklar, masaların kıyıları, buzdolabının kulpu ve ön yüzü gibi yerlerdir. Buzdolabının içi de çok sık temizlenmeli, bakterilerin üremesi engellenmelidir.

Nevresim, çarşaf, yastık kılıfları, haftada bir kez mutlaka değiştirilmelidir. Halılar ve koltuklar da sıkça silinmelidir.
.

Evde hijyen ve sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gerekenler

Diş fırçaları altı aydan uzun süre kullanılmamalı; su içilen bardakların temiz gibi görünmesine aldanmayıp, yıkanacak bulaşıkların arasına konmalıdır.

Mutfak araç ve gereçlerinin konduğu mutfak dolaplarının temiz tutulması önemlidir. Bu dolaplarda, uzun süredir kullanılmayan araçların, kullanım öncesi yıkanması gereklidir. Mutfaktaki hijyen için en önemli ve basit kural, yemek yapımı öncesi ellerin mutlaka sabunla yıkanmasıdır.

Günümüzde evin değişik ortamlarını temizlemek ve temiz tutmak için çok çeşitli ve etkili temizlik gereçleri üretilmektedir. Bunları uygun şekilde ve yerinde kullanıp, yaşadığımız ortamları temiz tutarak, sağlığımızı koruyabiliriz. Evin değişik bölümleri için kullanacağımız bu temizlik gereçlerini uygun şekilde sınıflandırmalı; temizlik tipine göre ayrı ayrı kullanılmalıyız.

Temizlik ve hijyen için kullanacağımız temizlik ürünlerinin doğal, zararlı kimyasallar içermeyen, sağlığa zararlı olmayan ürünlerden seçilmesi, aile sağlığı için yaşamsal önemdedir. Değişik kimyasallar içeren bazı ürünlerin ise, kullanım sonrasında eşyalarımızda kalıntı bırakmamasına özen göstermeliyiz.
.

Evde hijyen alışkanlık olmalı

Kirlenmeden yaşamak mümkün olamayacağına göre, günlük yaşamda kirlenmenin getireceği olumsuzluklardan kurtulmak ve kendimizi korumak için, hijyen kurallarına uymak ve bu kuralları her zaman dikkate almak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz. Sağlıklı ve uzun bir yaşam istiyorsak; öncelikle evde hijyen yaşamımızın vazgeçilmez bir alışkanlığı haline gelmelidir.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, EVDE HİJYEN, evde ve okulda kişisel bakım ve hijyen alışkanlıkları, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Evde Hijyen - -


sitemap -- sitemap

banner