Evdeki Sigara Kokusu Nasıl Yok Edilir?

Evdeki Sigara Kokusundan Nasıl Kurtulursunuz?

Sigara, sağlığımıza zararlı olduğu kadar; içildiği ortamın havasını bozması, kokusunun eşyalara sinip kalıcı hale gelmesi nedeniyle, yaşam ortamlarımız için de olumsuz etkilere sahiptir.

Evde çokça sigara içen biri varsa; evde yaşayanlar zamanla bu kötü kokuya alışıp, fazla hissetmemeye başlayabilir. Ancak, bir misafir geldiğinde, kapıyı açmanızla birlikte misafirin yüzüne tokat gibi çarpan sigara kokusu etkisini, misafirinizin yüzünde görebilirsiniz.

Bu yetmezmiş gibi, giysi dolabınızdaki giyecekler de evdeki sigara kokusu sirkülasyonundan nasibini alıyorsa, büyük bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Her evin koridorlarında ve odalarında farklı bir hava akımı vardır. Salonda içilen sigaranın dumanı, hangi yollardan geçerek evin içinde dolaşıyor, bunu izlemenizde çok yarar var.

Örneğin, bizim şu anda oturduğumuz evdeki ilk yılımızda, böyle bir sorunumuz olmuştu. Evdeki hava akımı, sigara dumanının salonda pek fazla tutunmasına izin vermiyor, ama dosdoğru yatak odasına ve kapakları kapalı olan gardrobun içine gidiyordu. Giysilerde yoğun bir sigara kokusu ve giysilerin kat yerlerinde sarı lekeler oluştuğunu görünce, önlem almamız gerektiğini fark ettik. Aldığımız ilk önlem, yaz kış bütün odaların kapılarını kapalı tutarak, bu sigara kokusu etkisini azaltma yoluna gitmek oldu.

Yeri gelmişken, ailede sigara içen biri varsa, evinizdeki çocuk odasının kapısının her zaman kapalı olması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Sigara kokusu için sigaranın evin sadece belirli bölümlerinde içilmesi gibi uygulamalar yaygındır. Birçok evde, sigara sadece mutfakta içilir. Bunun yararı inkâr edilemese de, tam bir çözüm sanmak yanlış olur. Çok yaygın başka bir uygulama, sigara içilen odada yanan bir mum bulundurmaktır, bu önlem sigara kokusu ile mücadele açısından oldukça etkilidir.

Evdeki sigara kokusunun giderilmesinde, pek bilinmeyen başka bir yöntem ise, karbonattan yararlanmaktır. Bunun için salonunuzun birkaç yerine, küçük tabaklar içinde bir kaşık karbonat eklenmiş bir çay bardağı su koyun. Kokuyu büyük ölçüde alacaktır.

Misafirinizin gelmesine yakın, evdeki sigara kokusu için ek bir şeyler yapmak isterseniz; küçük bir tencere, konserve kutusu vb metal bir kabın içine bir bardak kaynar su koyup, buna bir kapak güzel kokulu çamaşır yumuşatıcısı ekleyin. Bu kabı evin içinde dolaştırıp, buharının eve yayılmasını sağlayın; etkili olacaktır.

sigara kokusu Tabii, sigara kokusu için kesin ve tam etkili çözüm, sigarayı bırakmaktır, bunu da başka bir yazıda ele alırız

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, sigara kokusu nasıl yok edilir, sigara kokusunu nasıl yok ederiz, sigara dumanı nasıl yok edilir, sigara kokusunu nasıl yok edilmeli, sigara kokusunu yok etmek, sigara kokusunu ne yok eder, sigara dumanını ne yok eder, zayıflama.
.