Evimizde Temel Hijyen Kuralları

Hijyen, Temizlik, Ailece Sağlık

Aile sağlığı için, önce evde hijyen…

Hijyen nedir?
Evde hijyen ve temizlik nasıl uygulanır?
Temel hijyen ve temizlik kuralları nelerdir?
Evde hijyen, temizlik ve sağlık ilişkisi…

Hijyen, evlerimiz için vazgeçilmez bir özelliktir, çünkü doğumdan ölüme kadar, tüm yaşamımız boyunca evlerimiz hepimiz için temel yaşam ortamı olmuştur. “Evim evim, güzel evim” sözünü mutlulukla söylerken, insan sağlığı için evin ne denli önemli olduğunu unutmamalı ve ev hijyenini önemsemeliyiz.

Evimizi, yalnızca korunma, barınma, ısınma ihtiyacımızı sağlayan bir ortam olarak değil; doğrudan doğruya sağlıkla ilgili hijyen ortamının yaratılması ile, ailemizin sağlıklı olmasını sağlayacak temiz bir ortam olarak düşünmeliyiz. Tabii düşünmekle kalmayıp, evimizde bu hijyenik temizliği sağlamak gerekiyor.

Evde temel hijyen uygulamaları

Öncelikle evin iyice havalandırılması gerekiyor. Havalandırılmamış bir ev, insan sağlığını doğrudan doğruya olumsuz etkiler. Havalandırması yeterince yapılmayan evlerin nem oranı da dengelenemez. Evin havasının fazla nemli olması kadar, aşırı kuru olması da sağlığa zararlıdır.

Ev ortamındaki havanın fazla kuru olması, enfeksiyonlara karşı açık olmamıza neden olur. Aşırı kuru hava, üst solunum yolu hastalıklarına, allerjik hastalıklara, gribal sorunlara neden olabilir. Gereğinden fazla nemli hava ise, hem soluma için uygun değildir, hem de romatizmal hastalıklara davetiye çıkarmaktır. Evlerde sağlık için uygun nem oranı, 40/50 civarında olmalıdır.

Hijyen sağlamak için, evimiz tozlardan arınmalıdır. Eşyaların üzerindeki ve diğer ortamlardaki tozlar, yalnızca tozun yerini değiştirmeye yarayan toz süpürgeleri ve fırçalar yerine, nemli bir bezle alınmalıdır. Toz temizliği, mümkünse hergün, değilse haftada birkaç kez yapılmalıdır. Evde en çok toz tutan eşyalarımız arasında perdeler birinci sırada gelir. Perdeler, kirlenme süresine göre değil, tozlanma süresine göre yıkanmalıdır.

Genellikle bakterilerin çoğalmasına uygun ortam sağlayan, mutfak banyo gibi ıslak kullanım alanları sıkça dezenfekte edilmelidir. Camlar, kapılar ve çerçeveler, ayda bir kez silinmelidir. Ev içinde en çok dokunduğumuz noktalar belirlenip, bu noktaların sıkça hijyen kurallarına uygun temizliğinin yapılması gerekir.

Bu noktalar genellikle, kapı kolları, elektrik anahtarları ve çevresi, sandalyelerin üst kesimleri, musluklar, masaların kıyıları, buzdolabının kulpu ve ön yüzü gibi yerlerdir. Buzdolabının içi de çok sık temizlenmeli, bakterilerin üremesi engellenmelidir.

Nevresim, çarşaf, yastık kılıfları, haftada bir kez mutlaka değiştirilmelidir. Halılar ve koltuklar da sıkça silinmelidir.

Hijyen ve sağlık için bunlara dikkat…

Diş fırçaları altı aydan uzun süre kullanılmamalı; su içilen bardakların temiz gibi görünmesine aldanmayıp, yıkanacak bulaşıkların arasına konmalıdır.

Mutfak araç ve gereçlerinin konduğu mutfak dolaplarının temiz tutulması önemlidir. Bu dolaplarda, uzun süredir kullanılmayan araçların, kullanım öncesi yıkanması gereklidir. Mutfaktaki hijyen için en önemli ve basit kural, yemek yapımı öncesi ellerin mutlaka sabunla yıkanmasıdır.

Günümüzde evin değişik ortamlarını temizlemek ve temiz tutmak için çok çeşitli ve etkili temizlik gereçleri üretilmektedir. Bunları uygun şekilde ve yerinde kullanıp, yaşadığımız ortamları temiz tutarak, sağlığımızı koruyabiliriz. Evin değişik bölümleri için kullanacağımız bu temizlik gereçlerini uygun şekilde sınıflandırmalı; temizlik tipine göre ayrı ayrı kullanılmalıyız.

Temizlik ve hijyen için kullanacağımız temizlik ürünlerinin DOĞAL, zararlı kimyasallar içermeyen, sağlığa zararlı olmayan ürünlerden seçilmesi, aile sağlığı için yaşamsal önemdedir. Değişik kimyasallar içeren bazı ürünlerin ise, kullanım sonrasında eşyalarımızda kalıntı bırakmamasına özen göstermeliyiz.

Hijyen alışkanlık olmalı

Kirlenmeden yaşamak mümkün olamayacağına göre, günlük yaşamda kirlenmenin getireceği olumsuzluklardan kurtulmak ve kendimizi korumak için, hijyen kurallarına uymak ve bu kuralları her zaman dikkate almak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz.

———————–

hijyen
Aramalar: hijyen, hijyenik temizlik, evde hijyen, evde hijyen kuralları, hijyen kuralları, evde hijyen sağlamak, hijyen nedir, hijyen nasıl yapılır, evimizde hijyen uygulamaları, hijyen ve temizlik, hijyen önemi, sağlık ve hijyen

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, temizlik kuralları, hijyen kuralları, genel temizlik kuralları, evde hijyen kuralları, evde hijyen nasıl sağlanır, Evde temizlik kuralları, temel hijen kuralları, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Evde hijyenin ne demek olduğunu, daha önceden bilmediğimi, çocuğum olunca farkettim. Daha önceleri temizlik demek, görünümün temiz ve pırıl pırıl olmasıydı; bebeğim olunca, o hasta olacak korkusuyla, yaptığım temizliklerin mantığı değişti. Böylece hijyenik temizliği çocuğum sayesinde keşfetmiş oldum. _

Yorumlar kapatıldı.