Beyin Güçlendirici Çalışmalar

Beyin hafıza bellek zekâ unutma bilgi

Beyin Güçlendirme Yolları

İleride oluşabilme ihtimali olan Alzheimer gibi ciddi hastalıklardan basit egzersizler yaparak kendimizi koruyabiliriz. Yaptığımız bu basit egzersizlerle beynimizin daha güçlü kalmasını sağlayabiliriz.
.

Beyin Güçlendici Egzersizler Nelerdir?

• Kapalı alandaysanız önemli kararlarınızı alırken odanın içinde volta atarak düşünün. İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık %10 daha fazla çalıştığı düşünüldüğünde, beyin performansını arttırmanın yollarından biri ayakta hareket halindeyken düşünmek…

Beyin kapalı alana göre, açık havada ve ayaktayken daha yüksek performansla çalışır. Demek ki, önemli kararlarımızı açık havada ve ayaktayken almakta fayda var.

• Beynin sağ ve sol loplarının farklı işlevleri hakkında bilgilenin. Bu farktan yararlanmanın mümkün olduğunu bilin. Bu konuda, özellikle ders çalışan öğrencilere önemli bir taktik vermek istiyoruz:

Ders çalışırken veya herhangi bir öğrenme sürecinde, sağ yumruğunuzu sık sık sıkın (kalp atışı gibi sıkıp gevşetin). Bu hareket, öğrenme işlevini yüklenen sol lopu canlandıracaktır. Bunun tersi durumda, yani öğrendiklerinizi hatırlamak gerektiği zamanlarda ise (örneğin sınavlarda), sol yumruğunuzu sıkarak, bu kez beynin sağ lobunu canlandırabilir ve daha iyi bir hatırlama sağlayabilirsiniz.

Beyin faaliyetlerinizi hızlandırmak için yürürken kollarınızı sallayarak yürüyün. Böylece, beynin daha iyi çalışmasını sağlamış olursunuz.

Beyin performansınızı arttırmak ve beyni güçlendirmek için yabancı dil öğrenmek işinize yarayabilir. Yeni bir dil öğrenmek bu yaştan sonra zor diyenler, en azından her gün yeni bir sözcük öğrenerek de bu beyin egzersizini uygulayabilirsiniz. Telefon numaralarını ya da alışveriş listesini ezberlemek de işinize yarayabilir.

Beyin güçlendirmek için zihinsel jimnastik yapın. Nasıl mı? Akıl oyunları oynayabilirsiniz. Sudoku çözmek, bulmaca doldurmak ve satranç oynamak çok işe yarıyor.

• Zihinsel alışkanlıklarınızı değiştirin. Her gün düzenli olarak yaptığınız hareketlerde değişiklik yapın. Evinize giderken yolunuzu değiştirip başka yollardan gidin ya da cep telefonu ve televizyon kumandasını sağ elinizle değil de sol elinizle kullanın. Böylece beyninizin farklı bölümlerini de sürekli çalıştırmış olursunuz.

• Kaliteli bir beyin için iyi bir uyku çok önemlidir. Einstein’ın günde 10 saatten fazla uyuduğu biliniyor. Uyku, beyin hücrelerinin yenilenmesini destekleyen bir süreç olduğu için çok önemli.

• Beyninizi kaliteli cümlelerle ve güzel görüntülerle sürekli besleyin. Bunun için her gün özdeyişler okuyabilir ve güzel bir resme bakmayı deneyebilirsiniz.

• Beyninizin kalitesini arttırın. Bir günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arasında düşünce geçer. Bu düşünceler de hayatımızı şekillendirir. Bu nedenle gün boyunca olumlu düşünürsek hayatımızı olumlu, olumsuz düşünürsek de olumsuz yönlendirmiş oluruz. Olumlu düşünmeye çalışın. Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin. Bu beyninizin kalitesini arttıracaktır.

• Aynı düşünce ve yapıdaki insanlarla değil, farklı düşünce tarzı olan insanlarla konuşun. Sizden farklı düşünen insanlar ile sohbet edin ve çocuklarla zaman geçirin.

• Bol oksijen ve temiz hava beyin için çok yararlıdır. Pencerenizin camını açın ve temiz havayı derin derin içinize çekin. Beyninizi oksijenle besleyin.

Beyin Güçlendirici Çalışmalar

• Beyninizi gereksiz, hiçbir işinize yaramayacak olan çöp bilgilerle doldurmayın. Beyninizi gereksiz şeylerle doldurursanız, daha sonra beyin sadece o gereksiz bilgileri size verecektir. Beyninizin gelecekte sağlıklı işlevini sürdürmesi için beyin diyeti yapmalısınız.

• Sürekli televizyon izleyerek beyninizi köreltmeyin. Çünkü; kullanılmayan organ körelir. Televizyonun beyni devre-dışı bırakan etkisi bilinmektedir. Özellikle ülkemizde televizyonun âdeta kasıtlı olarak beyinleri paslandırmaya yönelik yayınları düşünülürse… Televizyondan uzak durun.

• Bir şeyden çok korkarsanız o korktuğunuz şey başınıza gelir. Bu nedenle korkunuza değil konunuza odaklanın. Beynin en tehlikeli yanı ters tepki etkisidir. Bundan kurtulmanın yolu da öncelikle korkuya değil konuya yoğunlaşmaktır.

• Güçlü bir beyin için kitap okumak harika bir beyin jimnastiği yerine geçer. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” atasözünden yola çıkarak, sağlığınız için spor yapın, fazla kilolarınızdan kurtulmaya ve kan dolaşımının düzenli olmasına çalışın.

• Monotonluk beyninizi yorar. Yaşantınızı değişikliklerle renklendirir ve canlandırırsanız, beyninizi de neşelendirirsiniz. Ders çalışırken kısa aralar vererek çalışmak beyin faaliyetlerinizin daha iyi olmasını sağlar.

• İnsan vücudunun yüzde 70 – 80’i sudan oluşmaktadır (çeşitli bölümlere göre değişen oranlarda). Bu su dengesinin korunması, sağlık için önemlidir. Bu nedenle bol bol su içmeye özen gösterin. Beynin de yüzde 78’inin su olduğunu unutmayın. Beyninizi susuz bırakmayın.

Beyin güçlendirici çalışmalar sizi gelecekte yaşayabileceğiniz beyin rahatsızlıklarından koruyacaktır.

.
İlgili Yazılar: