SMS Hastalığı Uykuyu ve Hayatı Bozuyor

SMS, cep telefonu hastalığı, aklı sağlığı, takıntılar

SMS Hastalığı Uykuyu ve Hayatı Bozuyor

Yapılan araştırmaya göre, kısa mesajın fazla kullanımı uykunun yanı sıra arkadaşlık ilişkilerini ve hayatın normal akışını da olumsuz etkiliyor

Gün içinde fazla kısa mesaj gönderen ve alanlarda uyku sorunlarına daha sık rastlandığı belirlendi.

ABD’deki Washington and Lee Üniversitesi’nden Dr. Karla Murdock, üniversite öğrencilerinden kısa mesaj kullanımı, ruhsal ve uyku durumlarına ilişkin anketi doldurmasını istedi.

Araştırmaya göre günde onlarca kısa mesaj gönderen ve alanlarda uyku sorunlarının daha fazla olduğu görüldü.

Yatağa telefonla girenlerin ciddi tedavisi gerekir

SMS bağımlılarının saat kaç olursa olsun, gelen mesaja cevap verme baskısı hissediyor olabileceğini belirten Murdock, bazı kişilerin telefonlarıyla uyuduğunu, gece boyunca gelen mesajlara cevap vermek için uyandığını vurguladı. Bu duruma gelmiş olan kişilerin, kendileri farkında olmasa da zihinsel açıdan sağlıklı sayılmasının zor olduğunu, ciddi bir psiyatri tedavisinden geçmeleri gerektiğini belirtti.

Araştırma, fazla kısa mesaj kullanımının arkadaşlık ilişkilerini de etkilediğini ortaya koydu.

SMS’LER KARMAŞIK DUYGUYU YANSITAMIYOR

Dr. Murdock, kısa mesajı fazla kullananların, mesaj metniyle “duygularını tam olarak ifade edemediğini” belirterek, SMS’lerdeki kısaltmaların karmaşık duyguların yansıtılmasını engellediğine dikkati çekti.

Bilim adamı, kısa mesajların stres dönemlerinde yanlış anlaşılmalara neden olabileceğini, yakın ilişkilerde kişiler arası stresle başa çıkmak için bunun uygun bir iletişim aracı olmayabileceğini ifade etti.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, sms hastalığı, sms hastalığı nedir, sms hastalığı nedir tedavisi, zayıflama.
.