Zihinsel Sağlık ve Mutluluk İlişkisi

Zihinsel Sağlık ve Mutluluk İlişkisi

Zihinsel sağlık sadece mutlu olmak anlamına gelmez. İnsanlarda hem zihinsel hem de fiziksel sağlık genel iyilik halini belirleyici unsurlardır. Kendini mutlu hissetmek zihinsel sağlık için çok önemlidir. Fakat bu tam olarak sağlıklı olmak anlamına gelmez. Sağlıklı olmak için daha derin bir iyilik hali aranmalıdır. Bu da kişilerin yaşam tarzı ile ilgilidir.

Sizin için ve çevrenizdeki diğer insanlar için iyi bir şekilde yaşamak, hem zihinsel sağlık hem de fiziksel sağlık unsurlarını yerine getirerek genel iyilik haline kavuşmak gerekir.

Zihinsel sağlık için hayattan zevk alma, gönül rahatlığı, kendine ve çevreye güven ile tüm dünyayla barışık olma önemlidir. Özellikle kendine güven ve kendine saygı duyma zihinsel sağlık için temel unsurlardır.

Zihinsel olarak sağlıklı olmanız; hiç zorluk yaşamayacağınız anlamına gelmez. Ama zihinsel olarak sağlıklı olan kişiler zor durumlar karşısında daha dirençli olurlar ve daha rahat çözüm yolları bulabilirler.

Zihinsel olarak sağlıklı olmak pek çok formda olabilir. Fakat genel olarak zihinsel sağlık kendini iyi hissetmektir ve iyi bir ev ile çalışma ortamı içinde olmaktır. Genel olarak insanların gelir düzeyi artınca mutluluk da bu oranda artar sanılır. Ama sanılanın tam tersi mutluluk beklendiği kadar artmamaktadır.

Zihinsel olarak sağlıklı olmanız için öncelikle bunu gerçekten istemeniz ve araştırmanız gerekir. Ruhen mutlu yaşamak için eski yaptıklarınızı gözden geçirebilir, buna göre hayatınızda eksik gördüğünüz şeyleri tamamlayarak zihinsel sağlık kazanabilirsiniz. Fakat hatırlamanız gereken en önemli şey şudur; kimse size zihinsel mutluluğu veremez, sizin zihinsel mutluluk için çaba sarf etmeniz gereklidir.
.

Zihinsel Sağlık ve Mutluluk İçin Beş Adım:

Eğer bu adımları uygulamada samimi olursanız, sonuçları kendiniz de değerlendirebilirsiniz:

1-İlişki kurun.
Çevrenizdeki insanlarla, komşularınızla, arkadaşlarınızla ve ailenizle iyi ilişkiler kurun. Bu ilişkileri geliştirmek için zaman ve çaba harcayın.

2-Aktif olun.
Yürüyüş yapabilir, oyun oynayabilir ya da bisiklete binebilirsiniz. Zihinsel sağlık için hoşlandığınız aktivitelerde bulunmak oldukça önemlidir.

3-Öğrenmeye devam edin.
Yeni uğraşlar ve beceriler edinmeniz başarı hissinizi artırır, kendinize olan güveniniz artar. Örneğin; Yeni bir dil öğrenebilir, bir müzik aleti çalmaya başlayabilir ya da evinizdeki tamir işlerini öğrenip kendiniz tamir yapabilirsiniz. Bu örnekleri kendi arzunuza göre çeşitlendirebilirsiniz.

4-Başkalarına önem verin.
Küçük bir eylem, küçük bir gülümseme bile oldukça önemlidir. Daha büyük bir çapta yerel bir organizasyonda gönüllü olmak sizi mutlu hissettirecektir. Yeni ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır.

5-Farkındalığınızı artırın.
O anı hissedin. Duygu ve düşüncelerinizin farkında olun. farkındalığınızı arttırmanız, yaşam hakkında hissettiğiniz duyguları pozitif yönde değiştirecektir…
.

Zihinsel Sağlık ve Mutluluk İlişkisi İle İlgili Aramalar

Zihinsel Sağlık ve Mutluluk İlişkisi, mutluluk, zihin sağlığı, sağlıklı olmak, zihinsel mutluluk, zihinsel rahatsızlıklar, zihinsel huzur…

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, saglik ve mutluluk arasındaki iliskiyi anlatan bir yazi, saglık ve mutluluk arasındaki ilişki, mutluluk ve sağlık ilişkisi, Sağlık ve mutluluk arasındaki ilişkiyi anlatan yazı, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: